Muszę podzielić się z Wami moim ekscytującym odkryciem! Nie przedłużając - Rewia Burleski Madame de Minou jest po prostu fenomenalna. Odkryłam, że to jest to! Dopiero teraz pierwszy raz miałam okazję oglądać na żywo takie wydarzenie. Jakoś nie było mi wcześniej po drodze. Zastanawiałam się w czy to dla mnie, czy będę się dobrze bawić będąc na takim przedstawieniu itd., ale dobrze, że nie pozostałam na oglądaniu burleski jedynie na ekranie. Lepiej późno niż wcale. Jestem oczarowana Rewią Burleski Madame de Minou w Królestwie. Jeśli tylko będziecie mieć okazję to koniecznie też zobaczcie na żywo :)
Dawno nie pisałam nic na blogu, ale nie znaczy to, że nie śledzę gorsetowych nowości :) Obok nowej strony internetowej marki Vermilion Couture nie mogłam przejść obojętnie! Jestem zachwycona najnowszymi modelami gorsetów, które wyszły spod igły Kasi, a zdjęcia pełne czaru glamour z burleskową nutą skradły moje serce. Koniecznie zobaczcie sami - vermilioncorsets.com.
cottagecore
Letnie stylizacje z gorsetem - jak i z czym go nosić? Galeria inspiracji retro i współcześnie
Od dłuższego czasu zbierałam zdjęcia stylizacji z gorsetami - postanowiłam się nimi z Wami podzielić. Może w jakiś sposób Was zainspirują by wyciągnąć z szafy gorset i zestawić go z zupełnie innymi ubraniami :)
,,Moda zawsze była powtórzeniem pomysłów, ale to, co czyni ją nową, to sposób, w jaki ją łączysz."
Carolina Herrera
,,Radość z ubierania się to sztuka."
John Galliano
Poniżej znajdziecie propozycje letnich stylizacji w klimatach retro, vintage, a także z nutą obecnych trendów.
artystyczny kierunek
Z mojej pracy dyplomowej: Kolekcja sukni wieczorowych | Wzornictwo Projektowanie ubioru
Ukończyłam bardzo nietypowy, artystyczny kierunek studiów - Wzornictwo: Projektowanie ubioru. Jako ciekawostka udostępniam kolejny rozdział z mojej pracy dyplomowej. Oczywiście nie tylko trzeba było napisać rozdziały teoretyczne - przede wszystkim najbardziej pracochłonne było zaprojektowanie i wykonanie kolekcji ubiorów, a co za tym idzie znalezienie odpowiednich materiałów, uszycie pod wymiar, prezentacja graficzna kolekcji czy też sesje zdjęciowe oraz cała dokumentacja.
Jak pisałam we wcześniejszych postach o studiach z projektowania ubioru - praca dyplomowa pochłonęła znacznie więcej czasu i wysiłku niż typowe prace badawcze na obronę z ,,klasycznych" kierunków studiów. Napisałam i obroniłam w późniejszych latach dwie ,,zwykłe" prace naukowe, więc mam porównanie i nadal uważam, że zarówno samo studiowanie oraz dyplomowanie z projektowania ubioru wymaga poświęcenia znacznie większej ilości czasu, pracy i zaangażowania niż na nieartystycznych kierunkach (a o nakładach środków finansowych na wykonanie wszystkich rzeczy i wymagane wydruki to lepiej nie wspominać). Może zależy to też od konkretnej uczelni, ale mówię tylko o moich osobistych doświadczeniach.
Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z gorsetami i właśnie kupiłaś swój pierwszy, to ten wpis powstał specjalnie dla Ciebie :) Wraz z doświadczonymi Gorseciarami z naszej Facebookowej grupy zbieramy tutaj wszystkie najważniejsze informacje dla początkujących.
To już 12 post z serii ,,Gorsety na modowych wybiegach". Z radością przedstawiam Wam niesamowitą, chińską projektantkę - Guō Péi, która tworzy obecnie jedne z najbardziej zjawiskowych kreacji na świecie. Jej suknie są po prostu fenomenalne! Guō Péi znana jest z projektowania stylizacji dla celebrytów np. żółtej sukni Rihanny na Met Ball 2015. Jest drugim azjatyckim projektantem, którego zaproszono jako gościa do Chambre Syndicale de la Haute Couture. W 2016 roku Time Magazine umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.
Zdjęcia z krokusami chodziły za mną od kilku lat. Ostatnio miałam przyjemność wybrać się w końcu do Zakopanego. Poszukiwałam krokusów na Polanie Kalatówki, która nie jest tak słynna jak Dolina Chochołowska , ale jak można zobaczyć na zdjęciach z poprzedniego wpisu - była tam całkiem spora pokrywa śnieżna :) Postanowiliśmy zatem odwiedzić inną lokalizację - miejsce numer jeden pod względem zagęszczenia krokusów, czyli Dolinę Chochołowska.
Już od 2017 roku organizuję na blogu wybory najpiękniejszego gorsetu uszytego przez polską gorseciarkę. Zwykle publikowałam ten post w styczniu, ale w tym roku mam opóźnienie. Konkurs zawsze cieszył się Waszym szczególnym zainteresowaniem zatem i w tym roku wybory muszą się odbyć!
Od paru lat miałam małe marzenie, aby zobaczyć słynne, tatrzańskie polany zalane morzem krokusów. Tegorocznej wiosny w końcu udało mi się wybrać do Zakopanego. Zastanawiałam się, gdzie będzie można podziwiać krokusy w Tatrach bez natłoku turystów. Zalazłam informacje o nieco mniej uczęszczanym miejscu - Polanie Kalatówki. Nie jest tak szalenie oblegana jak Dolina Chochołowska i nieco bardziej ustronna. Do Polany można dotrzeć z Kuźnic, łatwym szlakiem – brukowaną Drogą Brata Alberta o długości ok. 1,5 km, a następnie nieco bardziej pod górkę drogą leśną. Polecam tę przyjemną trasę :)
gorseciarka
Niewidoczny gorset modelujący pod ubranie szyty przez gorseciarkę - Reghina underbust mesh
Długo poszukiwałam idealnego gorsetu, który byłby jak najmniej zauważalny pod ubraniem. Kiedyś zakładałam underbust standard mesh classic black z Rebel Madness, który sprawdzał się wspaniale do do rozkloszowanych dołów, ale był na mnie nieco za długi i lekko odstawał w biodrach, co odznaczało się przy obcisłych sukienkach. Jeżeli zależy Wam na tam, aby gorset był jak najbardziej niewidoczny pod ubraniem musi być idealnie dopasowany do indywidualnych wymiarów sylwetki.
Chociaż dzisiaj pada u mnie śnieg można wyczuć, że tegoroczna wiosna jest już tuż za rogiem! Lada moment będziemy podziwiać kwiaty. Nie mogę się doczekać - to moja ulubiona pora roku. Tymczasem wstawiam zdjęcia z wiosny 2020. Wprowadzony wtedy lockdown przyczynił się do realizacji moich pomysłów na zdjęcia. Zaczęłam eksperymentować z obiektywem portretowym i statywem. To moja pierwsza sesja wykonana samodzielnie :)
brak talii po ciąży
Trening talii: Po jakim czasie widać efekty noszenia gorsetu? Kiedy zobaczę rezultaty?
Często otrzymuję pytania typu: Po jakim czasie zakładania gorsetu zobaczę rezultaty? Po jakim okresie widać efekty noszenia gorsetu? Kiedy zobaczę zmniejszenie talii? itd.
Odpowiedź na wszystkie pytania jest prosta: Nie wiem. I niestety nikt inny też nie. Nikt nie jest w stanie tego określić. Jeśli ktoś twierdzi, że może podać ci określony czas, w którym osiągniesz swój cel treningu talii, to kłamie wprost. Można jedynie wskazać czynniki, które mają wpływ na szybkość procesu. W tym poście dowiesz się od jakich rzeczy zależy kiedy zobaczysz rezultaty.
gorset do spodni
Gorset pod ubraniem - stylizacje retro pinup vintage | Galeria inspiracji Sam Elson
To już trzeci post z serii pt. Gorset pod ubraniem galeria inspiracji. Pojawiły się już wpisy ze stylizacjami dwóch szykownych kobiet - Stelli Rose Cherry i Rachel Ann Jensen. Do zacnego grona miłośniczek podkreślania talii zdecydowanie musi dołączyć Sam Elson.
Sam Elson jest pochodzącą z Niemiec i mieszkającą w Londynie fotomodelką oraz artystką kochającą początek XX wieku. W stylizacjach inspiruje się modą lat 20.-50. Swoją fantastyczną figurę często podkreśla dodatkowo zakładając pod ubrania gorset.
Sam Elson
W styczniu zeszłego roku miałam przyjemność uczestniczyć w zorganizowanym zwiedzaniu modowej kolekcji muzeum Wiktorii i Alberta. Wspomnień czar! Zapraszam na moją relację z wyprawy :)
Zawsze stałym punktem mojego zwiedzania w Londynie jest muzeum Wiktorii i Alberta. W 2019 roku odbyła się tam słynna wystawa czasowa „Christian Dior: Designer of Dreams” (moja relacja tutaj), która całkowicie skradła moje serce i na długo pozostanie
mi w pamięci. Odwiedziło ją
ponad pół miliona fanów mody z całego świata. Ekspozycja kreacji francuskiego
projektanta stała się najliczniej odwiedzaną wystawą w historii V&A,
pobijając nawet rekord ustanowiony przez wystawę „Alexander McQueen: Savage
Beauty”.
efekty
Fakty i mity: Trening talii - Czy to działa? Waist trainer, czyli gorset wyszczuplający - efekty i opinie
Po lewej tzw. Waist trainer (nie polecam), po prawej prawdziwy gorset wyszczuplający marki WKD
Chociaż temat trenowania talii i elastycznych pasów zwanych waist trainerami poruszałam już na blogu parę razy, to nadal widzę pytania w tych kwestiach od osób, które natrafiły w intrenecie na niewiarygodne informacje. W tym poście chciałabym obalić mity celowo marketingowo czy też po prostu naiwnie powielane przez wiele stron.
Pytając ostatnio przyjaciółkę jakie typy postów na blogu powinnam kontynuować wskazała na ,,Gorsety na modowych wybiegach". Seria znajduje odbiorczynie szczególnie wśród miłośniczek mody, ale myślę, że nie tylko :) Idąc za radą przygotowałam 11 wpis w tej serii o marce Balmain.
Balmain to francuski, luksusowy dom mody, który został założony przez Pierre'a Balmaina w 1945 roku. Obecnie prowadzi 16 sklepów monobrandowych, w tym w Nowym Jorku, Londynie, Los Angeles, Las Vegas, Miami oraz na Via Montenapoleone w Mediolanie.
Postanowiłam nieco zmienić formę i opisać pokrótce historię domu mody oraz pokazać zdjęcia pięknych projektów założyciela marki głównie z lat 50 i zestawić je ze współczesnymi modelami.
BALMAIN - krótka historia
Balmain urodził się w 1914 roku we Francji. Jego ojciec był właścicielem firmy sukienniczej, a matka i siostra butiku, w którym często pracował. Uczęszczał do École des Beaux-Arts z zamiarem studiowania architektury, ale zamiast tego spędził większość swojego czasu zajmując się projektowaniem sukienek. Po pracy w atelier Robert Piquet opuścił szkołę, aby pracować dla Molyneux. Pod koniec lat 30. służył we francuskich siłach powietrznych i korpusie pionierów armii. Po ogłoszeniu pokoju pracował w Lucien Lelong i otworzył własny dom mody pod swoim nazwiskiem w Paryżu. Pierwszą kolekcję pokazał w 1945 roku.
Pierre Balmain i aktorka Ruth Ford, 1947
Po drugiej wojnie światowej Balmain był „królem francuskiej mody” i ubierał gwiazdy, w tym Avę Gardner i Brigitte Bardot, pierwszą damę Nikaragui Hope Portocarrero i królową Tajlandii Sirikit. Marlene Dietrich miała na sobie projekty Balmain w „No Highway in the Sky” (1951).
Po śmierci Balmaina w 1982 roku dom był prowadzony przez Erika Mortensena, opisanego przez Vogue jako „prawa ręka Pierre'a Balmaina”, ponieważ wcześniej pracował jako jego asystent. Mortensen skupiał się nad utrzymaniem estetyki marki jednocześnie zachowując progresywnego ducha kreatywności w branży modowej.
Prawdopodobnie najbardziej wpływowym projektantem, który przejął Balmain, był Oscar de la Renta, który kierował domem w latach 1993-2002. Przez większość życia mieszkał w Nowym Jorku, chociaż urodził się na Dominikanie i został obywatelem Stanów Zjednoczonych. Pasował do estetyki Balmain z dbałością o szczegóły i klasyczne sylwetki. On, podobnie jak Balmain, wolał skromne i proste wzornictwo zamiast niezwykle ozdobnych i krzykliwych stylów. Couture cierpiał w tym czasie, ponieważ był to niezwykle niepraktyczny biznes, więc Oscar dołączył do marki, aby rzucić sobie wyzwanie i pomóc jej przetrwać początek upadku mody.
Po odejściu Oscara de la Renty do domu dołączył Christophe Decarnin. W przeciwieństwie do wszystkich projektantów, którzy byli przed nim, Decarnin nalegał na wprowadzenie marki w XXI wiek. Preferował drogie ceny i krzykliwe elementy, które ostro kontrastowały z reputacją marki ze względu na jej klasyczne i luksusowe projekty. Był uważany za „głównego projektanta”, a marka bardziej skupiała się na jego statusie gwiazdy niż na ubraniach. W kwietniu 2011 roku Balmain ogłosił, że Decarnin ma zostać zastąpiony przez Oliviera Rousteing.
Rousteing uczęszczał do prestiżowej francuskiej szkoły mody i pracował pod kierunkiem Roberto Cavalli. Chociaż lubił styl Decarnina, chciał skierować markę na subtelniejsze aspekty francuskiej mody. Rousteing wniósł świeże spojrzenie na estetykę marki. Przypisuje mu się także dodanie azjatyckich motywów do odzieży, ponieważ Azjaci stanowią ogromną część nabywców marki.
Gorsety pod sukniami
Na powyższych fotografiach wszystkie eleganckie suknie mają podkreśloną typową dla lat 50 XX wieku sylwetkę z mocno zaznaczoną, wąską talią - było to osiągane dzięki gorsetom zakładanym pod sukienki lub specjalnej konstrukcji sukni, która zawierała metalowe fiszbiny modelujące sylwetkę w pożądany kształt. Jednak przede wszystkim znaczenie w osiągnięciu takich proporcji miał krój - często marszczenia w talii, paski itd. Dla kontrastu podkreślano wąską talię rozkloszowanym dołem lub dekoltem odkrywającym ramiona.
BALMAIN PRE-FALL 2016
Do zestawienia wybrałam kolekcję z 2016 roku, w której można odnaleźć inspiracje gorsetami i jego współczesne interpretacje.
,,Tak jak wrzesień 2011 roku był decydującym momentem dla Nowego Jorku, tak listopadowe ataki terrorystyczne w Paryżu miały wpływ na mieszkańców tego miasta. To był także ważny moment dla mnie. Paryż jest Miastem Światła i chcę tą kolekcją udowodnić to ponownie" - tak Olivier Roustein, dyrektor kreatywny paryskiego domu mody Balmain, wyjaśnił, dlaczego tworząc kolekcję Pre-Fall 2016 sięgnął po modowe symbole stolicy Francji, m.in. Wersal, gorset, żakardy, koronki, frędzle i... Madame de Pompadour, oficjalną kochankę Ludwika XV.
Modelki Balmain noszą stroje z widocznymi wpływami rokoko, które świadomie odwołują się do ciała i seksualności. Są dekolty, obcisłości, podkreślone talie i suknie bez ramiączek, a większość projektów ma szansę na to, że pojawi się na czerwonym dywanie. Bogactwo i precyzja strojów sprowokowały też opinie, że kolekcja wygląda prawie jak Haute couture.
Które projekty podobają się Wam bardziej - starsze czy współczesne? :)