Drugą edycję Święta Gorsetów uważam za bardzo udaną! 26 sierpnia, w Katowicach po raz kolejny spotkałam się z miłośniczkami gorsetów w Cafe Kattowitz. Zapraszam Was do obejrzenia mojej fotorelacji. Poczujcie tę miłą, gorsetową atmosferę!
Dawno nie pojawił się żaden post z podróży! W tym roku miałam przyjemność odwiedzić Egipt już po raz trzeci. Poprzednie wyjazdy starałam się wykorzystać na zwiedzanie i udało mi się odhaczyć wszystkie najważniejsze miejsca na mapie starożytnego Egiptu. Kiedyś ogromnie interesowałam się historią starożytnego Egiptu, więc piramidy w Gizie, Muzeum Kairskie, Abu Simbel, Dolinę Królów, Karnak, Kolosy Memnona, Świątynię Hatszepsut, Teby, Deir el-Medina, Deir el-Bahari itd. musiałam zobaczyć obowiązkowo. Tym razem moim celem były piękne rafy koralowe.
brak talii po ciąży
TRENING TALII PO CIĄŻY - Gorsety ciążowe - Kiedy mogę założyć gorset po porodzie?
Często pytacie mnie o gorsety i ciąże - najczęściej ,,Kiedy mogę założyć gorset po porodzie?''. W tym poście odpowiadam na to pytanie i przybliżam historię gorsetów ciążowych, a także przedstawiam ich współczesne odpowiedniki.
Gorsety ciążowe kiedyś
Gdy parę lat temu zobaczyłam ryciny gorsetów ciążowych byłam bardzo zaskoczona i pierwszą moją myślą było: jak można ściskać brzuch gorsetem w czasie ciąży? Zakładanie podczas ciąży gorsetu, który służy przecież do modelowania sylwetki i zwężania obwodu talii wydaje się bardzo niedorzeczne.
Wbrew pozorom gorsety ciążowe nie były używane, aby zwęzić talię czy ukryć ciążowy brzuch. Nie były sznurowane tak, aby ściskać ciało. Gorsety ciążowe posiadały specjalne dodatkowe sznurowania po bokach, aby mogły być dopasowane do rosnącego brzucha i stopniowo powiększane - czyli dokładnie odwrotnie niż klasyczne gorsety. Zamiast sznurować coraz ciaśniej gorsety ciążowe stopniowo się rozsznurowywało.
Pewnie wielu zastanawia czemu kobiety nosiły gorsety również w ciąży. Przypomnijmy, że kobiety w epoce wiktoriańskiej, a także wcześniejszych traktowały gorsety, jako bieliznę - nieodłączną część garderoby. Gorsety spełniały wtedy także funkcję stanika i dlatego zakładały je również kobiety w ciąży.
Ponadto gorsety ciążowe wspomagały obciążony kręgosłup. Dawniej mięśnie tułowia u kobiet były osłabione, ponieważ XIX-wieczne damy nosiły gorsety już od okresu dziecięctwa. Nawet obecnie kobiety w celu odciążenia kręgosłupa zakładają pasy ciążowe. Dla słabych mięśni wsparcie gorsetem podczas ciąży było szczególnie pomocne.
źródło
źródło
Współcześnie wykonany gorset ciążowy inspirowany oryginałami z okresu regencji.
Gorset ciążowy, 1860 r.
Amerykański, jedwabny gorset wykonany przez Worcester Corset Company w 1876 roku.
Gorset, 1900 r. kolekcja Victoria and Albert Museum w Londynie
O gorsecie można poczytać więcej na stronie muzeum.
W tym egzemplarzu w górnej części można zauważyć metalowe napy po obu stronach. To obok dodatkowych wiązań, charakterystyczny element gorsetów ciążowych. Jak pewnie się domyślacie takie rozwiązanie umożliwiało karmienie dziecka.
Gorsety ciążowe obecnie
Przygotowując post natrafiłam szukając pod hasłem ,,Gorset ciążowy" na sklep megamedic.pl, który oferuje współczesną wersję gorsetów ciążowych.
Opis ze strony sklepu:
W trakcie ciąży kręgosłup kobiety ulega dużym obciążeniom. Rozwiązaniem dla tego problemu jest gorset ciążowy, który podtrzymuje kręgosłup oraz brzuch. Gorset powoduje, że brzuch jest utrzymany na odpowiedniej wysokości, a skóra nie pęka. Gorset powinno się zacząć nosić nie wcześniej niż od drugiego trymestru. Lekarz może doradzić noszenie gorsetu również wtedy, gdy dziecko jest zbyt nisko ułożone i ciąża może być zagrożona poronieniem. Gorset jest regulowany i przystosowuje się do kształtów kobiety.
Gorset ciążowy, megamedic.pl
Na tej samej stronie znajdziemy również inne gorsety medyczne, a nawet słynny waist trainer, czyli ,,Elastyczny pas brzuszny'', a także ,,Elastyczny pas ciążowy i poporodowy''.
Opis ze strony sklepu:
Pas wykonany jest z lekkiej i przewiewnej tkaniny. Dwa dodatkowe boczne pasy pozwalają indywidualnie dopasować gorset do odpowiedniej stabilizacji. Dwie stalki w tylnej części gorsetu stabilizują pas w odcinku lędźwiowym. Pas podtrzymuje brzuch w czasie ciąży i zaraz po niej oraz pozwala złagodzić bóle w odcinku lędźwiowym.
Pas ten ma dwie funkcje:
- Przed porodem zmniejsza ryzyko poronienia i zapobiega bólom talii. Pomaga też wygodnie ułożyć się płodowi w macicy.
- Po porodzie gorset jest odwracany i usuwane są z niego wzmocnienia, dzięki czemu może być stosowany w celu zapobiegania obwisaniu i zniekształcaniu się brzucha.
Gorsety a ciąża
Podczas ciąży stanowczo odradzam zakładania gorsetu. Alternatywą i wsparciem dla kręgosłupa mogą być elastyczne, medyczne gorsety i pasy ciążowe, które przykładowo pokazałam powyżej.
Dla kobiet, które nawet w czasie ciąży nie mogą rozstać się z gorsetami lub zagorzałych fanek rekonstrukcji historycznych istnieje możliwość zamówienia specjalistycznego gorsetu ciążowego, który posiada dodatkowe wiązania umożliwiające powiększanie i dostosowanie do rosnącego brzucha. Przykład takiego gorsetu wykonanego współcześnie przez Dark Garden Corsetry możecie znaleźć tutaj.
Bezpośrednio po porodzie, oksytocyna powoduje naturalne obkurczanie macicy oraz położonych w ścianie macicy naczyń krwionośnych. W okresie połogu ten hormon ma bezpośredni wpływ na ,,zwijanie" macicy. Karmienie piersią przyspiesza ten proces. Organizm naturalnie się regeneruje, ale aby wspomóc i przyspieszyć ten proces można zakładać pasy poporodowe. Przed użyciem konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza.
Popularne obecnie tzw. waist trainery to pierwotnie właśnie takie pasy poporodowe, które pomagają utrzymać na miejscu obwisłą skórę oraz wygładzić jej fałdy, aby ubranie mogło się względnie dobrze ułożyć, a kobiety czuły się bardziej komfortowo.
TRENING TALII: GORSET WYSZCZUPLAJĄCY REDUKUJĄCY - WAIST TRAINER?
Wasze pytania
Jak szybko po porodzie można zacząć nosić gorset?
Od razu po porodzie nie można nosić gorsetu. Ciało musi się zregenerować. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i rodzaju porodu. Czas może być różny. Po naturalnym porodzie minimum po 9 miesiącach, optymalnie po około roku. Po cesarskim cięciu to około 1.5 roku minimum, a optimum 2 lata.
A gdyby uszyć gorset o niewielkim modelowaniu? Można by szybciej?
Ciało potrzebuje czasu na rekonwalescencje i lepiej nie ingerować gorsetem w ten naturalny proces. Macica obkurcza się w swoim tempie. Po porodzie bezpieczne będą elastyczne pasy. Możesz zapytać na wizycie popołogowej od kiedy można zacząć ćwiczyć brzuszek. Dopiero po wzmocnieniu mięśni ćwiczeniami można zacząć myśleć o modelującym gorsecie ze stalowymi fiszbinami. Polecam zachować po prostu zdrowy rozsądek i uzbroić się w cierpliwość.
Kiedy najlepiej rozmawiać z gorseciarką o zrobieniu gorsetu? Czy jeszcze na początku ciąży, czy dopiero po porodzie, gdy rozmiary w biodrach mogą się trochę zmienić?
Po całkowitym zakończeniu rekonwalescencji i skonsultowaniu się z lekarzem, dopiero można napisać do gorseciarki, zamówić gorset na obecne wymiary, a następnie rozpocząć delikatnie i stopniowo przyzwyczajać ciało do gorsetu (seasoning). Nie należy zamawiać gorsetu pod wymiary przed ani w trakcie ciąży.
TRENING TALII: 9 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ ZANIM ROZPOCZNIESZ WAIST TRAINING
Ciekawostka
Niektóre źródła podają, że kobiety, które przebyły ciążę mogą uzyskać szybsze i większe efekty modelowania gorsetem, ponieważ ograny podczas ciąży zostały przemieszczone (zwłaszcza w ostatnim trymestrze) podobnie jak przemieszczane są podczas noszenia gorsetu. Może być to związane również z relaksyną – polipeptydowym hormonem produkowanym przez ciałko żółte, który rozluźnia więzadła maciczne ułatwiając poród, wpływa hamująco na skurcze mięśni macicy i rozluźniająco na spojenie łonowe w czasie porodu.
Diastasis recti, czyli rozstęp mięśni prostych kresy białej
Ja nie mam żadnych doświadczeń związanych z ciążą, ale na grupie Gorseciary jest wiele mam gorseciar i tam możecie zadawać bardziej specjalistyczne pytania. Za zgodą autorek zamieszczam tutaj posty o diastasis recti.
Więcej o noszeniu gorsetów i ciąży można poczytać na blogu mamy gorseciary w poście
,,Kobieto! Od noszenia gorsetu się nie chudnie! - czyli mądrości mamy-gorseciary".
,,Kobieto! Od noszenia gorsetu się nie chudnie! - czyli mądrości mamy-gorseciary".
Wszystko, co wiemy o kobietach, powiedzieli mężczyźni. Małe mózgi, słabe ręce i skłonność do histerii – kobiety nie zostały stworzone do wielkości… Znacznie lepiej byłoby, gdyby zajęły się szydełkowaniem i nie sprawiały więcej kłopotów. Przez wieki filozofowie i naukowcy (rzecz jasna płci męskiej!) prześcigali się w dziwacznych teoriach o naturze kobiet. Spychali je na margines, twierdząc, że to nieszkodliwe, choć kłopotliwe istoty.
Już sam genialny Karol Darwin zauważył, że na kartach historii dominują przede wszystkim wybitni mężczyźni. Wielki filozof Artur Schopenhauer ogłosił, że kobieta nigdy nie stworzy żadnego oryginalnego dzieła, ponieważ nie posiada „uwłosienia geniusza”. Jan Jakub Rousseau uważał natomiast, że kobiety powinny oddawać się wyłącznie temu, co dla nich naturalne – zadowalaniu innych.
Jacky Fleming w książce pt. ,,Kłopot z kobietami'' swoimi rysunkami w przewrotny i błyskotliwy sposób opowiada nam historię kobiet. Książka ostatnio całkiem przypadkiem trafiła w moje ręce i po jej przeczytaniu uznałam, że to bardzo dobry punkt wyjścia do dyskusji. Chcę podzielić się z Wami moimi refleksjami.
Książka jest niezwykle zabawna i opatrzona w świetne rysunki - wywołuje śmiech, a co najmniej uśmiech. Z drugiej strony można się też przerazić jak absurdalne przekonania na temat kobiet były kiedyś powszechnie przyjęte. Jako miłośniczka historii szczególnie doceniam wplatanie w treść postaci i faktów historycznych.
Dzięki książce dowiedziałam się o Emmy Noether. To wybitna niemiecka matematyczka i fizyczka, znana głównie dzięki osiągnięciom w teorii pierścieni i rozwinięciu nowej gałęzi matematyki – algebry abstrakcyjnej. Bywa opisywana, jako „najważniejsza kobieta w historii matematyki”. Albert Einstein pisał o niej: „Panna Noether stale służy mi radą przy opracowywaniu moich projektów i (...) to w istocie dzięki niej stałem się osobą kompetentną w tej dziedzinie”. Idąc dalej natrafiłam na książkę o żonie Einsteina pt. ,,Pani Einstein''. Dlaczego jej wkład w naukę został zapomniany? Kim była i dlaczego nic o niej nie wiemy?
Jak to się stało, że znanymi odkrywcami, naukowcami, pisarzami, filozofami, przywódcami, generałami, kompozytorami są w znakomitej większości mężczyźni? Będąc w gimnazjum kupiłam książkę pt. ,,Słynne kobiety'' Marianne Menzel, bo na lekcjach historii znacznie brakowało mi kobiecych postaci.
Koniecznie zobaczcie ten filmik! :)
Gdy go znalazłam, rozesłałam link moim znajomym i bardzo utkwił mi w pamięci.
Czy ta wersja bajki nie wygląda komicznie? Chodzi tutaj o kulturowe wzorce zachowań. Zawsze zastanawiałam się jaki, wpływ na rozwój czy charakter danej jednostki mają takie czynniki jak np. bajki. Czy ich treść wpłynęła na schematy myślowe i sposób postrzegania świata u dorosłych już teraz dzieci? Może u niektórych w pewien sposób tak, a u innych wcale. Zostawiam to badaczom.
Nie jestem za tym, aby zakazać bajek Disneya, bo na pewno nasza wyrosła w korelacji z nimi kultura byłaby uboższa, a dzieci zostałyby pozbawione magicznego świata marzeń. Proponuję zapoznać dzieci zarówno z klasycznymi bajkami Disneya, jak i tymi, w których kobiety są przedstawiane inaczej.
Ubrania dla kobiet
W lekturze ,,Kłopot z kobietami'' nie mogło zabraknąć oczywiście motywu gorsetu. Wspominano także jak ubiór kobiet fizycznie ograniczał ich normalne funkcjonowanie oraz utrudniał np. pracę w laboratorium. Obecnie teoretycznie nie mamy takich problemów, ale temat ubioru męskiego i damskiego nadal wywołuje emocje. Z racji mojego wykształcenia szczególnie u mnie. Nawet dosłownie teraz natrafiłam na artykuł ,,7 rzeczy, które warto kupować w dziale męskim''.
Będąc dzieckiem zawsze bardziej podobały mi się ubrania z działu dla chłopców. Zastanawiałam się - ,,Dlaczego chłopcy mają lepsze ubrania?". Czasami kusiło mnie, aby kupić męską koszulkę.
Kiedyś natrafiłam na świetny filmik o ubraniach dla dzieci, w którym o kolekcjach dla dziewczynek i chłopców wypowiada się ośmioletnia Daisy. Polecam obejrzeć:
Bardzo błyskotliwe spostrzeżenia! Zwracałyście uwagę na takie rzeczy w polskich sklepach? Zastanawia mnie jednak, czy napis na koszulce ma wpływ na to, jak dziecko się zachowuje czy raczej na to, jak jest odbierane przez otoczenie?
Pewnie to nie jest wielka zmowa projektantów, czy dyrektorów kreatywnych. Oni pewnie nawet nie byli świadomi. Myśleli, że takie ubrania chcą małe dziewczynki, a takie chłopcy. Na ile jednak taki wybór dokonuje dziecko, a na ile rodzic? Moim zdaniem napisy na ubrankach nie mają znacznego wpływu na rozwój dziecka i jego charakteru, ale przykład asortymentu w filmiku daje do myślenia i skłania do refleksji o kulturowych wzorcach zachowań.
Trzeba walczyć ze stereotypami na temat postrzegania kobiet i mężczyzn. Najlepiej zacząć swojego osobistego toku myślenia. Sama złapałam się na tym - będąc w sklepie budowlanym miałam wątpliwość czy pani, która tam pracuje będzie w stanie fachowo mi doradzić. Przecież na tym lepiej znają się mężczyźni - tak podpowiadał kulturowy stereotyp, który automatycznie aktywował się w mojej głowie. Szybko jednak potrafiłam uświadomić sobie, że to tylko wytworzony, kulturowy stereotyp i nie powinnam mieć takich wątpliwości. Pani doradziła mi bardzo dobrze.
Co z tego wszystkiego wynika i co z tym zrobić?
Bynajmniej nie mam feministycznych poglądów. Zawsze staram się zrozumieć zarówno kobiety jak i mężczyzn. Należy pamiętać, że również mężczyźni są pod kulturową presją, obciążeni stereotypami. Mierzą się z nimi niejednokrotnie. Bo kto powinien być tzw. żywicielem rodziny? A do tego oczywiście słusznej postury. Jeżeli kobieta nie znajduje przyjemności w spinaniu się po szczeblach kariery i woli zajmować się domem i dziećmi, albo chce zostać przedszkolanką - nie ma problemu to akceptowane. Lecz jak zareagujemy, gdy przedszkolanką chce zostać mężczyzna?
Kluczowe według mnie jest uświadomienie sobie istnienia kulturowych wzorców zachowań, które zostały nam wpojone od najmłodszych lat w procesie socjalizacji. Wyłapywanie nieprawdziwych stereotypów zacznijmy od wyuczonych schematów w naszych myślach.
Następnie ważne jest oddzielenie tego, co przyszło ,,z zewnątrz'' od tego, co uważam i czuję ja. Wtedy dopiero uzyskamy możliwość świadomego wyboru.
Dla mnie to prawdziwy temat rzeka, na który chętnie dyskutuję. Chciałabym poznać Wasze opinie. Komentujcie post :)
Dodatkowo przygotowałam dla Członkiń grupy Corset Friends konkurs, w którym do wygrania jest książka pt. ,,Kłopot z kobietami''. Na grupie znajdują się wszystkie informacje. Zapraszam :)