Ten sposób sznurowania gorsetu nazwany jest Straight European. Ja nazywam go wiązanie równoległe - nietrudno domyślić się dlaczego.
Dowiedziałam się, że takim sposobem sznurowano gorsety bardzo często szczególnie we Francji, ale jak nazwa wskazuje, można domyślać się, że i w całej Europie.
Straight European był popularny, ponieważ sznurki biegną prosto, więc łatwiej było je zaczepić na palce i zasznurować drugą osobę - kiedyś w najwyższych warstwach społecznych czyniły to pokojówki. Ponadto ważną zaletą było to, że gorset z zewnątrz był gładszy - sznurowanie się nie odznaczało pod ubraniem. Kolejnym powodem częstego stosowania tego rodzaju wiązania jest łatwość przecięcia sznurków nożem lub nożycami w nagłych wypadkach, gdy kobieta szybko musiała zdjąć gorset np. przy omdleniach z przegrzania.
Polecam Straight European do gorsetów, które możecie całkiem zamknąć. W gorsecie niecałkowicie zamkniętym nie wygląda to niestety tak ładnie.
Straight European - wiązanie równoległe
Tym razem zaczynamy od zewnętrznej strony.
Od strony wewnętrznej przeciągamy sznurek po skosie
i następnie równolegle, nie pozostawiając wolnej dziurki.
Drugi koniec po skosie, od wewnętrznej strony przeciągamy
o jedną dziurkę niżej niż w podstawowym sposobie sznurowania.
Bunny ears można zrobić, tak jak zazwyczaj,
ale by gorset wyglądał 'gładko' z tyłu, pętle się pomija.
Ten sposób sznurowania jest dobry, gdy chce się ukryć gorset pod ubraniem. W przykładzie zrobiłam jednak wersję z pętlami na linii talii.
Niektórzy preferują wpleść najpierw jeden sznurek,
a później drugi, ale ja robię to naprzemiennie.
Węzełek na końcu i gotowe :)
Od środka wygląda to trochę chaotycznie, ale z zewnątrz bardzo estetycznie :)
Inne sposoby sznurowania gorsetów: