Jak dobrać gorset - O czym świadczy kształt Twojego wiązania?
2.8.15
W tym poście opisałam różne kształty wiązania - dlaczego powstają i o czym świadczą. Starałam się też polecić przykładowe rozwiązania tych problemów. Mam nadzieję, że będzie to dla Was pomocne przy wyborze kolejnego gorsetu.
Typ /\
Gorset ma za mały obwód w biodrach. Wykrój gorsetu jest za mało wyprofilowany w biodrach dla Twojego typu sylwetki. Nie należy wtedy ściskać się za wszelką cenę, bo może to powodować ucisk nerwów i utrudnienie w krążeniu krwi, a co za tym idzie odrętwienie kończyn dolnych.
Polecane gorsety w przypadku tego problemu: Restyle.pl - Wide Hips lub What Katie Did
Typ \/
Polecane gorsety w przypadku tego problemu: Papercats.pl lub Orchard Corset
Typ ()
Gorset jest za mały w talii. Twoje ciało nie jest wystarczająco podatne na modelowanie lub jeszcze nie przyzwyczaiło się do gorsetu. Należy delikatnie i stopniowo kontynuować proces breaking-in (seasoning) lub kupić większy rozmiar. Nie wszyscy mogą osiągać dużą redukcję w talii, więc w tym przypadku radziłabym poszukać mniej wyprofilowanego gorsetu ("modern slim silhouette").
Taki typ sznurowania może poważnie uszkodzić gorset, ponieważ powoduje odkształcenie i skręcenie fiszbin w tunelach z tyłu. W tym przypadku lepiej jest zawiązać gorset tak, aby odstawał na górze i na dole, a krawędzie z tyłu były równoległe.
Możliwe również, że fiszbiny z tyłu nie są odpowiednio sztywne i nie są w stanie utrzymać naprężenia w talii. W tym przypadku można wymienić je na stalowe płaskie lub mniej inwazyjnym zabiegiem, który może pomóc, jest wymiana sznurka na grubszy, o większej fakturze i mniej śliski oraz przesznurowanie gorsetu na sposób inverted bunny ears, co pokazałam w tym poście.
Polecane gorsety w przypadku tego problemu: Sklepburleska.pl lub Timeless Trends.
Typ )(
Sznurowanie wyglądające w ten sposób może sugerować, że gorset nie jest wystarczająco wyprofilowany na Twój typ sylwetki. Niektórzy specjalnie wiążą gorsety w ten sposób, aby wyglądały na bardziej wcięte w talii, ale jest to jak najbardziej niepoprawne, niewłaściwe i szkodliwe dla gorsetu. Taki trik w sposobie sznurowania wykorzystują również firmy, których wykroje gorsetów tworzą tuby.
Polecane gorsety w przypadku tego problemu: Papercats.pl, Rebel Madness.pl*, What Katie Did lub Isabella Corsetry
* Rebel Madness oferuje kilka rodzajów wykrojów - najlepiej patrzeć na wymiary w tabelach na stronie sklepu.
Krawędzie z tylu gorsetu są równolegle, ale przekrzywione w prawo lub w lewo. Jest kilka powodów, które mogą powodować taką sytuację.
1. Jeżeli gorset jest uszyty z tkaniny zwanej twill (w diagonalne paski) i wszystkie panele mają paski biegnące w tym samym kierunku. Wtedy gorset mógł rozciągnąć się z jednej strony lub został niesymetrycznie uszyty. Aby to sprawdzić można zmierzyć dwie strony i porównać wymiary.
2. Gorset mógł być po prostu krzywo założony lub przekrzywić się w czasie wiązania, dlatego najlepiej robić to zawsze przed lustrem. Należy w tym przypadku zdjąć gorset i zawiązać go ponownie lub poprosić kogoś o pomoc.
3. Twoje ciało nie jest symetryczne. Przekrzywione sznurowanie może pojawić się u osób ze skoliozą, asymetrycznymi kończynami dolnymi, złamanym w przeszłości żebrem oraz innymi szkieletowymi lub mięśniowymi asymetriami. W tej sytuacji należy zwrócić się do gorseciarki, która sporządzi odpowiedni wykrój i uszyje asymetryczny gorset.
Typ ||
W moim gorsecie firmy Papercats.pl underbust mat zawsze obserwuję wiązanie przekrzywione // i nie da się nic z tym zrobić - prawdopodobnie gorset został źle uszyty. Na szczęście to wyjątkowy przypadek i inne gorsety tej firmy leżą poprawnie.
Typ ||
Poprawny sposób wiązania*. Dobrze dobrany gorset przy takim zasznurowaniu nie powinien znacząco odstawać na górze ani na dole. Krawędzie stykają się całkowicie w pozycji pionowej lub są oddalone od siebie o około 5 cm, ale zawsze pionowe i równolegle. Niektórzy wolą mieć taką przerwę z tylu, aby wyeksponować wiązanie lub aby fiszbiny nie dotykały kręgosłupa. Nie trzeba zatem całkowicie zamykać gorsetu, aby leżał na sylwetce poprawnie. Nie należy jednak przesadzać z luką z tyłu - maksymalnie około 15 cm w procesie breaking-in (seasoning).
* Sznurek zawiązany w ten sposób, aby było widać całe sznurowanie. Normalnie nie powinno się wiązać go wokół talii, bo może to uszkodzić materiał gorsetu.
Powyższe spostrzeżenia i interpretacje mogą być miarodajne i prawdziwe
jedynie przy gorsecie zawiązanym tak, aby nie sprawiał dyskomfortu.
Dodatkowe informacje:
Wpływ na to, jak prezentuje się gorset ma typ sylwetki - dany gorset może wyglądać trochę inaczej na osobach o różnych typach sylwetki.
Nie powinno się pożyczać gorsetu innym osobom, ponieważ dzięki procesowi zwanemu breaking-in (seasoning) dostosował się on do indywidualnego kształtu naszego ciała.
Osobom o nietypowych sylwetkach polecam zamówić gorset u gorseciarki, która wykona go dokładnie pod indywidualne wymiary.
Jeżeli fiszbiny z tyłu nie są wygięte i nie przekręcają się w tunelach, gorset może być wiązany w sposób /\ lub \/ jednakże świadczy to o nieodpowiednim dobraniu gorsetu do sylwetki. Lepiej jednak zawiązać go w ten sposób (\/, /\), co nie spowoduje uszkodzeń gorsetu, gdy fiszbiny są w prostej linii, niż ściskać go na siłę i sprawiać sobie dyskomfort oraz ból.
Najbardziej niebezpieczne dla gorsetu jest wiązanie () i )(, które może zniszczyć gorset powodując wypadnięcie oczek, uszkodzenie materiału lub złamanie fiszbin.
Jakie kształty wiązania zaobserwowałyście u siebie?
14 komentarze » • • •
o! w moim underbust mat również zawsze mam przekrzywiony gorset :(
OdpowiedzUsuńTo muszą być wyjątkowe, nieliczne sztuki. Ten mój ma już kilka lat i był jednym z moich pierwszych gorsetów. Wtedy nie wiedziałam jeszcze, że może to być wina gorsetu i myślałam, że krzywo go sznuruję. Czy Twój też jest ze starszych partii? :) Jeśli nie, i kupiłaś go niedawno, to można go wymienić zgodnie z regulaminem sklepu :)
UsuńA czy w polskich sklepach można znaleźć coś odpowiedniego dla osób o wąskich żebrach i szerokich biodrach? Mam teraz klasyczny underbust od RM, jest super wygodny, niestety przy wiązaniu II odstaje na górze a dół jest na styk. Marzy mi się longline, ale boję się, że źle dobiorę rozmiar.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że właśnie Rebel Madness ma odpowiedni gorset. Właścicielka wprowadziła kilka rodzajów wykrojów i może akurat ten longline byłby dla Ciebie odpowiedni, bo z tego co pamiętam jest dla osób o wąskich żebrach i szerszych biodrach. Jednakże najlepiej sprawdź wymiary w tabelkach. Pozdrawiam serdecznie i życzę znalezienia odpowiedniego gorsetu :)
UsuńJa mam problem z restylowymi longlinami. Pod biustem są nieco za ciasne, więc występuje kształt \/ ale z tego powodu po prostu nie noszę ich zbyt mocno zasznurowanych na dole, lekko popuszczam wiązanie i jest ok. Na szczęście nie jest to bardzo wyraźnie zaznaczone \/. Nie mam zamiaru jednak nigdy na siłę "dociskać" sznurowania, wolę mieć luźniejszy, niż zbyt ciasny gorset na sobie.
OdpowiedzUsuńTo bardzo rozsądnie :) Dobrze, że tak robisz. Dziękuję za komentarz :)
UsuńU mnie Papercat też odstawia cyrki przy wiązaniu, ale właścicielka firmy zapowiedziała, że od teraz wstawia już płaskie fiszbiny z tyłu więc może będzie lepiej ;)
OdpowiedzUsuńW gorsetach Papercats jest szczególny przypadek i nie widziałam tego nigdzie indziej. Ich krawędzie nie są wycięte prosto tylko w lekki łuk () i dopiero po zawiązaniu na ciele dopasowują się idealnie do wklęsłości kręgosłupa i wiązanie staje się proste pomimo braku fiszbin płaskich. Aczkolwiek sama miałam kilkukrotnie problemy przy ich wiązaniu i fiszbiny falowały, ale jest na to po prostu jedna rada - powoli, sznurek po sznurku wiązać.
UsuńGorsety, które kupiłam od Papercats około rok temu mają już po jednej fiszbinie płaskiej z tyłu :) Pozdrawiam serdecznie :)
Koseatro! Jak zwykle wpadam zwrocic uwage na drobniutki błąd, który w tekst się zakradł :D
OdpowiedzUsuń"asymetrycznymi koniczynami dolnymi"
Poza tym tekst jak zwykle pierwsza klasa.
Bardzo dziękuję! :) Dobrze, że tylko jeden :)
UsuńJa miewam problemy ze sznurowaniem w "jajo" w moich Papercatsach. Mam dwa undery, mat i żakard. Chyba będę musiała kupić im jakieś lepsze sznurki, które będą porządnie trzymać i nie rozjeżdżać się przy wiązaniu. Na dodatek w macie busk mi się układa po skosie. :P Spiralne fiszbiny przy wiązaniu są wygodniejsze dla kręgosłupa (nie uwierają w lordozę :D), ale strasznie ciężko je utrzymać w ryzach bez pomocy drugiej osoby i, być może, kolana.
OdpowiedzUsuńO, spiralne fiszbiny to plus dla osób z lordozą :) Dziękuję za wzbogacenie treści.
UsuńTak, starsze modele mają dosyć śliskie sznurki i też czasami mam ten problem.
Dziękuję Ci za komentarz :)
U mnie wszystko układa się w )( Nawet polecany tutaj paper cats. Chyba pozostanie mi zamówić na wymiar. Szerokie żebra (75 pod biustem) i szerokie biodra (93 na wysokości dołu gorsetu) przy naturalnej talii 62 cm, która w dodatku łatwo się modeluje- z czymś takim nie ma raczej szans kupić niczego gotowego, co ogarnie to bez efektu )(
OdpowiedzUsuńTo tylko pozazdrościć wspaniałej figury :) Przy tak dużym naturalnym wcięciu najlepiej chyba właśnie zamówić sobie u gorseciarki :) Pozdrawiam serdecznie!
UsuńUwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.