Pierwszy gorset: 4 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem | Jak dbać o nowy gorset?

9.6.21

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z gorsetami i właśnie kupiłaś swój pierwszy, to ten wpis powstał specjalnie dla Ciebie :) Wraz z doświadczonymi Gorseciarami z naszej Facebookowej grupy zbieramy tutaj wszystkie najważniejsze informacje dla początkujących. 


4 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem pierwszego gorsetu


1. Zakładaj poprawnie, aby go nie zniszczyć

Gorsety wiążemy z tyłu na środku - na linii talii, ponieważ tam występuje największe naprężenie (zobacz: Jak samodzielnie zasznurować gorset?). Nie wiążemy sznurków wokół talii, ponieważ może to uszkodzić materiał gorsetu. Jeśli zauważymy, że podczas sznurowania gorset ma przekrzywiony busk, należy go całkowicie rozsznurować i założyć ponownie. Nigdy nie należy wiązać gorsetu na supeł tylko na kokardkę z tyłu, aby można było go szybko zdjąć w razie potrzeby.

Dla początkujących polecam też post: JAK POPRAWNIE ZAŁOŻYĆ GORSET ...ABY NIE UBRAĆ GO DO GÓRY NOGAMI?


Przerwa z tyłu powinna wyglądać jak na zdjęciu powyżej lub krawędzie mogą się równolegle stykać (całkowicie zamknięty gorset). Zawsze wiąż gorset, tak, aby tylne krawędzie były równoległe II nawet, jeśli to miałoby oznaczać odstawanie pod biustem i w biodrach. Przerwa w kształcie "()" i ")(" - może trwale uszkodzić gorset. Więcej na temat różnych kształtów luk w wiązaniu napisałam w poście: O CZYM ŚWIADCZY KSZTAŁT TWOJEGO WIĄZANIA?


2. Przeprowadź proces sezonowania (seasoning)  

Chyba każda z nas po otrzymaniu nowego gorsetu ma ochotę zawiązać go maksymalnie ciasno i zobaczyć efekt modelowania jaki można nim osiągnąć. Uważajcie na takie zapędy :) Nie będzie to komfortowe dla Waszego ciała ani dla samego gorsetu. Nie należy wiązać nowego gorsetu całkowicie przy pierwszym założeniu.

Seasoning ma przygotować gorset oraz nasze ciało do noszenia tego konkretnego egzemplarza. Można porównać ten proces do rozchodzenia nowych butów. Gorset redukując naszą talię, będzie poddany sporym naprężeniom. Przychodzi nam tu z pomocą prosta analogia do osób uprawiających sporty. Przed przystąpieniem do właściwych ćwiczeń, każdy sportowiec potrzebuje stosownej rozgrzewki - w innym przypadku mógłby narazić się na kontuzję. Tak samo jest z gorsetem. Nie zagłębiając się w kwestie materiałoznawstwa, najprościej przyjąć, że szwy i splot materiału musi ulec stopniowemu przyzwyczajeniu do ciała i rozluźnieniu, ponieważ w przeciwnym razie mogłoby dojść do przedarcia materiału lub rozerwania szwów. Pod wpływem ciepła naszego ciała, z czasem konstrukcja gorsetu delikatnie dopasowuje się do indywidualnego ukształtowania sylwetki i noszenie gorsetu staje się wygodniejsze.

Co istotniejsze proces ten jest bardzo ważny dla naszego ciała. Należy stopniowo i delikatnie zwiększać poziom zasznurowania gorsetu. Pozwoli to organizmowi na przyzwyczajenie się oraz zmniejszenie oporu. Początkowo górne krawędzie nowego gorsetu mogą odstawać - a nawet powinny :) 

Przy gwałtownym, mocnym zasznurowaniu gorsetu występują niekomfortowe odczucia. Noszenie gorsetu nigdy nie powinno sprawiać bólu czy powodować duszności, bólu głowy lub nudności, odrętwienia itd. Jeśli występują te lub inne niepokojące objawy, trzeba bezzwłocznie zdjąć gorset i skonsultować się z lekarzem.

W poście SEASONING została opisana metoda sezonowania zwana 2/2/2, ale nie jest jedyną "właściwą" drogą do przygotowania naszego ciała i gorsetu. Osobiście przyjmuję bardziej swobodne zasady - po prostu regularnie zakładam gorset na pewien czas np. godzinę przez kilka dni i stopniowo sznuruję go do docelowego obwodu zważając przede wszystkim na swoje odczucia. Jeżeli zaczynam czuć się niekomfortowo w gorsecie to go zdejmuję. W procesie sezonowania ważna jest cierpliwość i regularność.


3. Dbaj o gorset

Warto też nadmienić o pielęgnacji nowego gorsetu. Prawidłowo użytkowany gorset może posłużyć kilka lat, ale nie jest niezniszczalny. Po pierwsze, przy częstym noszeniu nie poleca się zakładania go na gołe ciało ze względów higienicznych. Pod gorset załóż liner - bawełnianą koszulkę albo kup lub uszyj bawełnianą tubę (tutorial tutaj). Pot, który wydziela skóra pod gorsetem zostanie wchłonięty przez materiał. Ta warstwa pozwoli dłużej zachować świeżość gorsetu oraz będzie chronić ciało.

Kiedy zdejmujemy gorset należy ułożyć go lub przewiesić przez oparcie krzesła lub wieszak wewnętrzną stroną na wierzch, aby tkanina miała możliwość przewietrzyć się i wysuszyć. 


Corset liner marki Contour Corsets


Warto wykonać w domu mieszankę odświeżająco-dezynfekującą, czyli do buteleczki z atomizerem wlać wodę i zmieszać ją z odrobiną wódki lub spirytusu. Tak przygotowanym specyfikiem można delikatnie spryskać gorset. Następnie gorset należy ułożyć poziomo lub przewiesić wewnętrzną stroną na wierzch. 

Gorsetów nie pierze się w pralce, ponieważ mogą się uszkodzić, a metalowe elementy zardzewieć. Gorset można oddać do pralni chemicznej lub delikatnie prać ręcznie w letniej wodzie, pocierając gąbką. Najlepiej zapobiegać zabrudzeniom i przechowywać gorsety w zabezpieczonym miejscu.

Gorset underbust longline classic beige Producent: Rebel Madness


4. Nie oczekuj trwałego efektu zmniejszenia obwodu talii

Efekt zmniejszenia obwodu talii poprzez zakładanie regularnie gorsetu nie utrzymuje się trwale. Po pewnym czasie ciało powraca do pierwotnego kształtu. Polecam szczególnie post, w którym znajdziecie wiele ważnych informacji: TRENING TALII: 9 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ ZANIM ROZPOCZNIESZ WAIST TRAINING.

Osoby zakładające regularnie gorsety i trenujące talię prawdziwymi gorsetami ze stalowymi fiszbinami osiągają różne rezultaty. Niektórzy dostrzegli różnicę zaledwie 2-3 cm w ciągu np. trzech miesięcy, podczas gdy inni osiągają podobne wyniki dopiero w ciągu roku. Dla każdego ten czas jest inny. 

Gorset waspie classic white Producent: Rebel Madness

Nawet najlepszy gorset nie da żadnych efektów, gdy faktycznie nie będzie zakładany codziennie po kilkanaście godzin i przez dłuższy czas np. rok. Nie jest to dla każdego. Trzeba przede wszystkim bardzo lubić przebywanie w gorsecie. Myślę, że jeżeli się za tym nie przepada i robi to tylko z myślą o efekcie zmniejszenia talii na stałe, to nie warto nawet zaczynać treningu talii, bo rezultaty są bardzo małe w stosunku do czasu i determinacji, którą trzeba się wykazać. 

Efekty zależą od indywidualnych predyspozycji ciała, ale po pewnym czasie żebra i tak powracają do swojego pierwotnego położenia. Na świecie jest dosłownie kilka osób, które przez dekady codziennego noszenia gorsetów permanentnie odkształciły swoje żebra. W tym poście dowiesz się od jakich rzeczy zależy kiedy zobaczysz rezultaty: TRENING TALII: PO JAKIM CZASIE WIDAĆ EFEKTY NOSZENIA GORSETU?

Jeśli masz pytania lub wątpliwości możesz pisać w komentarzach poniżej lub na grupie Facebookowej Gorseciary :)

You Might Also Like

0 komentarze » • • •

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

DOŁĄCZ DO GRUPY DIORELLA ATELIER

Like me on Facebook

Subscribe