Jak poprawnie założyć gorset ...aby nie ubrać go do góry nogami!

4.9.13


Czy zdarzyło Wam się założyć kiedyś przez przypadek gorset 'do góry nogami'? Chyba każdemu się to przydarzyło - mi oczywiście także. Miałam zaszczyt przymierzać gorsety SnowBlack, gdy ją odwiedziłam. Zasugerowawszy się tylko jedną rzeczą (supełkiem) założyłam gorset 'do góry nogami' - co wprawiło mnie w wielkie zakłopotanie.

Aby uniknąć takiej gafy należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy pomocnych w określaniu góry i dołu, a nie tylko jedną. Zwłaszcza jeżeli mamy odczynienia z gorsetami wykonanymi przez gorseciarki.

Warto także, w ferworze przygotowań do sesji zdjęciowej, sprawdzić czy gorset został założony poprawnie. W przeciwnym razie zostanie popełnione poważne faux pas, a takie przypadki można znaleźć nawet na zdjęciach z pokazów mody. 


Sposoby określania góry i dołu w gorsecie

Jeśli nie jesteś pewna, gdzie jest góra a gdzie dół gorsetu istnieje kilka sposobów na poprawne ich określenie. Najlepiej zastosować jednocześnie kilka, by mieć całkowitą pewność :) Nie wszystkie podane sposoby można zastosować do każdego gorsetu.

1. Kształt krawędzi gorsetu

Gorsety underbust nieraz mają panele przycięte by pasowały do kształtu biustu - pośrodku są trochę dłuższe a po bokach mają łagodny kształt litery 'U'. Gorsety typu overbust często mają krawędź w kształcie górnej części serca.

2. Loops i knobs

Patrząc od 'góry' - tak jak zakłada się gorset, loops powinny być po prawej a knobs po lewej stronie.


3. Busk

Niektóre buski mają dwa zapięcia w bliższej odległości niż pozostałe - tam gdzie są bliżej siebie jest dolna część gorsetu. Jeśli gorset ma tzw. spoon busk (jak kot na górze) dół jest tam gdzie jego szersza część.


4. Garter Tabs

Zaczepy do pasków od pończoch znajdują się w dolnej części. Oczywiście gorset nie musi ich mieć. Nie mylić proszę z pętelkami do powieszenia gorsetu, które będą znacznie dłuższe i w górnej części.


5. Kształt paneli

Niektóre gorsety mają dwa pierwsze panele przy busku szersze na górze i węższe na dole - tworzą kształt litery 'V'. 


6. Węzełek 

Najczęściej sznurek jest związany w dolnej części. Niekoniecznie musi tak być w gorsetach od gorseciarek lub mogą być dwa supełki albo gorset może być niezasznurowany.


7. Gores 

Gorses czyli wstawki materiału w kształcie klina, mogą pojawić się na przodzie gorsetu - wtedy jest to miejsce na biust i to oczywiście górna część gorsetu. Mogą pojawić się również z tyłu obok wiązania i po bokach - wskazują wtedy dolną część gorsetu. 


8. Metka 

Jeśli Twój gorset ma metkę pozwalającą jednoznacznie stwierdzić gdzie jest góra to nie ma problemu :) Jednakże jeżeli metka jest wszyta wertykalnie nie można mieć pewności. 


9. Pomiary 

Jeżeli żaden z wymienionych powyżej sposobów nie można zastosować w Twoim gorsecie (podane informacje są pomocne, gdy gorset jest dobrze uszyty np. nie ma wszytego busku odwrotnie) pozostaje tylko zmierzyć centymetrem jego obwód na górze i dole. Górna część jest zazwyczaj węższa, a dolna szersza. 


Mam nadzieję, że komuś się to przyda i uchroni się przed popełnieniem modowego faux pas 
oraz uniknie zakłopotania :)


Jeśli znacie jeszcze jakieś sposoby na określenie góry i dołu gorsetu, 
których nie wymieniłam będę wdzięczna za podzielenie się :)

You Might Also Like

8 komentarze » • • •

 1. Definitywnie brakuje wspomnienia o tym, że miejsce busku jest z przodu, a wiazania na plecach - poza wyjątkami, gdy wiązania są dwa i jedno jest w wyraźny(?) sposób dekoracyjne >D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heh no tak xD Zapięcie z przodu wiązanie z tyłu - podstawowa zasada nawet zanim określa się górę i dół :)

   Usuń
 2. zawsze mnie bawią zdjęcia z sesji, gdzie ubrany jest gorset odwrotnie... Jakoś dla mnie intuicyjne jest zapięcie, gdzie prawa strona nachodzi na lewą (Twój punkt 2), że nawet jak chcę przyłożyć gorset odwrotnie, to coś mi się nie zgadza ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie zdjęcia się zdarzają i to nawet w bardzo profesjonalnych sesjach niestety...
   Tak jak mówisz jest to intuicyjne, a chyba dla praworęcznych osób zwłaszcza :)
   Dziękuję za komentarz

   Usuń
 3. Ja swój pierwszy gorset za pierwszym razem założyłam do góry nogami, ale już przy próbie zasznurowania coś nie grało i uwierało, więc obejrzałam go jeszcze raz i założyłam już dobrze :) Metkę miał właśnie wertykalnie ale u dołu - to mnie zmyliło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Kolejny sposób na określenie góry i dołu - przymierzenie.

   10. PRZYMIERZYĆ ^

   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Mi się też czasem zdarzało pomylić górę z dołem :-) To był gorset underbust od Desdemony, który był z lacku. Góra i dół prawie niczym się nie różniły. A najgorsze było to, że układ fiszbin był bardzo podobny nad i pod talią :( Rzadko go zakładałam więc często miałam z tym problem :-) Nie mam już tego gorsetu. Zastąpiłam go gorsetem underbust uszytym przez gorseciarkę. Teraz kieruję się zasadą, że gdy zakładam gorset, to oczka buska są po prawej stronie, a grzybki po lewej (czyli Twój punkt 2). Gorset noszę prawie codziennie więc weszło mi to w nawyk :-)

  Ale niestety gdy się kupuje gorset w sklepie, to o pomyłkę niełatwo. Niektóre gorsety są szyte w taki sposób, że trudno na pierwszy rzut oka odróżnić górę od dołu :-)
  I dodam jeszcze, że gorsety szyte przez gorseciarki też czasem na pierwszy rzut oka nie są łatwe do odróżnienia. Mam na myśli te, które subtelnie podkreślają talię a nie te, które robią w niej głębokie wcięcie (z tymi jest łatwiej). Trzeba się wtedy przyjrzeć szerokości panali u dołu i góry. Te na dole - bliżej bioder - z przodu i z tyłu są szersze. Metoda na "supełek" i na "metkę" się nie sprawdza. U mnie supełek był u góry :-) A poza tym kiedyś jeśli czasem zapominałam która strona ma być po prawej, to o supełku już wogóle nie pamiętałam :-)
  Pozdrawiam :P
  Amika

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się zdarzyło gorset na plastikowych fiszbinach nosić odwrotnie przez rok, także teraz, kiedy fiszbiny się wyrobiły nie bardzo da się założyć poprawnie...

  OdpowiedzUsuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe