Gorset pod ubranie - Najważniejsze porady przed zakupem. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

26.9.19


Zakładanie gorsetów pod ubranie stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Historia mody zatacza znowu pewne koło, bo jak wiemy gorsety stanowiły kiedyś nieodłączną część bielizny każdej damy. Gorset pod ubraniem nadaje stylizacjom dodatkowej atrakcyjności, wspaniale modelując sylwetkę w kształt klepsydry i natychmiastowo zmniejszając obwód talii. Sukienki inaczej się układają, a cała sylwetka jest wyprostowana. Zakładanie gorsetów pod ubranie stwarza również znacznie większą swobodę w doborze stylizacji, bo przecież czarny underbust nie pasuje do każdej sukienki, a założony pod ubranie może być niewidoczny i nie zwracać tak uwagi.

W odpowiedzi na Wasze pytania w komentarzach zebrałam tutaj najważniejsze porady przed zakupem gorsetu, który chcemy nosić pod ubraniem. Na co zwrócić uwagę zawarłam w 7 punktach. 


1. Dopasowanie do sylwetki

Ogromnie istotne jest wybranie gorsetu, który jest jak najlepiej dopasowany do Twojej sylwetki i nie sprawia dyskomfortu. Musi być on idealnie dopasowany do naszego ciała i wygodny. Nie może uwierać ani odstawać. Gdy będzie odstawał, to w obcisłej sukience na pewno popsuje nam cały efekt. Dlatego poleca się zamówić taki gorset u gorseciarki - wtedy będzie uszyty pod indywidualne wymiary z uwzględnieniem np. wystających żeber lub asymetrii. 

Polecam post: 

Underbust pod ubranie wykonany przez gorseciarkę - Anna Mieszkowska - Absynt

Świetnie pasujący gorset można również kupić w sklepie - niektóre osoby znajdują idealny model dla swojej sylwetki. Kluczową kwestią jest również dobór odpowiedniego rozmiaru oraz stopnia wyprofilowania gorsetu. Niekoniecznie ten o największym wyprofilowaniu będzie najlepszy, jeżeli nasze żebra są mało elastyczne. Nie warto także kupować gorsetu w za małym rozmiarze. 

Polecam post: 

Jednowarstwowy gorset pod ubranie - SnowBlack Corsets

2. Naturalne tkaniny


Wybieraj gorsety uszyte z naturalnych, przyjaznych dla skóry materiałów, aby mogła oddychać. Najpopularniejsza jest oczywiście bawełna. Materiał musi być mocny i wytrzymały.

3. Jedna warstwa materiału

Gorset musi być cienki. Jest to dodatkowa warstwa w naszym ubiorze, a jeśli nosimy gorset to niekoniecznie zależy nam na dodawaniu sobie czegoś grubego. Po co dawać do takiego gorsetu wiele warstw, jeśli można ograniczyć się do jednej? Gorset z jednej warstwy materiału świetnie się sprawdzi. Może to być np. gorsetowa siatka. Jest wytrzymała, a zarazem na tyle cieniutka, że prawie jej nie czujemy. 

Gorset jednowarstwowy powinien być wykonany z mocnych, przeznaczonych do tego specjalistycznych materiałów (np. coutil, corsetry broche), aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość. 

Siateczkowy gorset pod ubranie - Nautile

4. Umiejscowienie fiszbin i konstrukcja


Kolejnym sposobem na zmniejszenie widoczności gorsetu jest przeniesienie tuneli na fiszbiny do środka, aby gorset na zewnątrz był maksymalnie gładki. Niektórzy uważają jednak, że nie wpływa to w szczególny sposób na widoczność gorsetu. Osobiście noszę i taki z zewnętrznymi, a mam również jeden całkowicie gładki i nie zauważyłam istotnej różnicy. Jeśli komuś naprawdę zależy na maksymalnym wygładzeniu gorsetu, to likwidacja zewnętrznych tuneli nieco pomaga.

Ważny jest także sposób, w jaki uszyty jest gorset. Panele powinny być gładko połączone ze sobą. Metoda łączenia paneli również ma znaczenie. 

Jednowarstwowy gorset pod ubranie z gładko połączonymi panelami, uszyty z rosebud coutil - SnowBlack Corsets

5. Brak wypukłych ozdób

Raczej nie polecam wybierać modeli bogato zdobionych taśmami, gipiurami itd. Jednakże gdy gładki gorset wydaje się nam nudny nie trzeba popadać w skrajność – jeśli chcemy mieć ozdobiony gorset, jak najbardziej możemy pozwolić sobie na to, aby przyszyć nawet na całą jego powierzchnię np. cienką, delikatną koronkę. W końcu jego wygląd ma sprawiać nam przyjemność.

Underbust z siatki gorseciarskiej, ozdobiony koronką - Corsetry & Romance

6. Brak zapięcia (busku)


Ogólnie przyjęło się, że gorset pod ubranie nie powinien mieć zapięcia (busku), bo będzie odznaczać się pod ubraniem. Niekoniecznie się z tym zgadzam – nie wystaje on na tyle mocno, aby efekt był bardzo widoczny w niektórych stylizacjach. Natomiast jeśli bardzo zależy nam na ukryciu gorsetu i noszeniu obcisłych sukienek z delikatnych materiałów, można zrezygnować z zapięcia. Pamiętajmy jednak o tym, że trudniej będzie go założyć. Alternatywę stanowią specjalne, mocne zamki do gorsetów.

Underbust z zamkiem do trenowania talii  - Contour Corsets

Nie polecam chowania busku pod dodatkową plakietką, bo to minimum dwie dodatkowe warstwy materiału, które nakładają się na zapięcie. Niestety ten zabieg często mija się z celem. Zamawiałam takie gorsety i nie dawało to dobrego efektu. 

Gorset pod ubranie bez zapięcia (busku) - Rememo Creation

7. Typ underbust o łagodnych krawędziach

A co z rodzajem gorsetu? Ja zdecydowanie polecam wybrać underbust, szczególnie jeśli jest to nasz pierwszy gorset. Przede wszystkim dlatego, że pozostawia nam więcej swobody i łatwiej go dopasować do sylwetki.

Dolna i górna krawędź gorsetu powinna być łagodnie wycięta, lekko zaokrąglona. Należy unikać wycięć w szpic - to bardzo odznacza się pod ubraniem. Gorset musi być maksymalnie gładki. 

Jeżeli zamawiamy gorset u doświadczonej gorseciarki można pokusić się o zrezygnowanie ze standardowych lamówek i zastąpienie ich delikatną bieliźnianą taśmą.

Gorset pod ubranie z bieliźnianą lamówką - SnowBlack Corsets

Gorseciarki mogą dodać wiele rzeczy, których nie znajdziemy w żadnym sklepowym gorsecie :) 

  Gorset pod ubranie od gorseciarki z ukrytym wiązaniem - Lady Ardzesz Corset

A co z niezakładaniem na gołą skórę?

Moim zdaniem to zależy czy zakładasz go na co dzień czy okazjonalnie. Jeśli zamierzasz nosić gorset  przez dłuższy czas codziennie, to bawełniany top założony pod gorset pozwoli na dłużej zachować jego świeżość - wypierzemy tylko top, a nie gorset. Takie przydatne bawełniane topy bez ramiączek można łatwo kupić za kilka złotych. Nadają się jako liner. Natomiast jeżeli planujesz tylko sporadycznie złożyć gorset w ten sposób, top nie będzie już aż taki niezbędny. Decyzja zależy od Ciebie :) Według mnie ten problem jest znacznie mniejszy w gorsetach z siateczki - nie chłonie tak potu i jest łatwiejsza w czyszczeniu.



Moje gorsety pod ubranie

Bardzo nie lubię przekładać gorsetów przez głowę, więc zapięcie jest dla mnie niezbędne. Podsumowując: jeśli chodzi o gorsety ,,podubraniowe", zdecydowanie preferuję jednowarstwowe underbusty, uszyte z siateczki, z zapięciem typu busk z przodu. Najczęściej noszę underbust mini black mesh z RebelMadness, a czasami uszyte przez gorseciarki. Dużo zależy od ubrania, które zakładamy - niektóre rzeczy pokażą każdą nierówność, a inne spokojnie ukryją nawet zapięcia od busku.

  

Pamiętajmy o tym, że nawet jednowarstwowy gorset ma swoją grubość – są w nim fiszbiny, dlatego w niektórych przypadkach nie uda nam się zamaskować go w 100%, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dążyć do maksymalnie płynnej sylwetki poprzez stosowanie dodatkowych technik.

W kolejnym poście zdradzę Wam kilka sposobów na to, jak ukryć gorset pod ubraniem
i co zrobić z węzłem z tyłu, aby się nie odznaczał :)

You Might Also Like

5 komentarze » • • •

  1. Post na który czekałam! <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekam na drugą część :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Również czekam z niecierpliwością

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam czytać Twoje posty, widać, że się na tym znasz i jesteś mega obiektywna. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ogromnie dziękuję za tak cenne słowa :) Bardzo mi miło! Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

DOŁĄCZ DO GRUPY DIORELLA ATELIER

Like me on Facebook

Subscribe