Jak wybrać pierwszy gorset? Jak prawidłowo dobrać rozmiar gorsetu?

26.1.15

Otrzymuję bardzo wiele wiadomości od Czytelników mojego bloga z pytaniami o dobór odpowiedniego rozmiaru gorsetu. Często podajecie swoje wymiary i prosicie o poradę, który gorset wybrać. Wiem, że szczególnie trudne jest to dla osób początkujących, które zdecydowały się na kupno swojego pierwszego gorsetu. 

Chciałabym ułatwić wybór oraz objaśnić proces prawidłowego doboru rozmiaru osobom niedoświadczonym i dlatego postanowiłam zebrać w tym poście wszelkie potrzebne informacje. 

Pragnę wspomnieć dla nowicjuszy, że rozmiar gorsetu oczywiście nie musi pokrywać się z rozmiarem odzieży noszonej na co dzień. Gorsety służą do zmniejszania obwodu talii oraz modelowania sylwetki, dlatego też ich wymiary powinny być mniejsze niż nasze wymiary naturalne. 

Gorsety są trochę jak buty - im częściej je nosimy tym stają się wygodniejsze. W nowym gorsecie nie można wiązać się od razu bardzo mocno tylko stopniowo przyzwyczajać swój organizm jak i materiał gorsetu do naprężenia, aby się nie uszkodził i nie rozdarł - ten proces nosi nazwę seasoning.Gdzie kupić pierwszy gorset?


Rozpoczynającym swoją przygodę z tym elementem garderoby polecam kupić pierwszy gorset w sklepie internetowym: Papercats.pl lub RebelMadness.pl. Są to obecnie jedyne dwa sklepy mające w asortymencie gorsety znakomitej jakości, które są szyte w Polsce. W drugiej kolejności można rozważyć zakupy w sklepie nieszyjącym w Polsce Restyle.pl.


Jeden rozmiar - taka sama miara?

Każdy sklep oferujący gorsety ma inną rozmiarówkę i oznaczenia rozmiarów. Nie zawsze jeden rozmiar będzie odpowiedni w różnych markach. Najlepiej porównać swoje wymiary z wymiarami gorsetu podanymi na stronie sklepu.

Patrząc na oznaczenia literowe...

W sklepie RebelMadness.pl oznaczenie "XS" odpowiada wymiarowi w talii 51 cm (20''), podczas gdy w sklepie Papercats.pl gorset o obwodzie w talii 51 cm (20'') będzie miał metkę z napisem "'XXS".

Patrząc na rozmiary w calach...

Na przykład ze sklepu Papercats mam rozmiar gorsetu 18" (46 cm), ale gorsety wyprofilowane w mniejszym stopniu powinnam wybrać w rozmiarze większym. Często na stronie sklepu jest napisane jakiej redukcji można się spodziewać. Nie zawsze odejmujemy np. 15 cm od naturalnego obwodu w talii – przy gorsetach mniej wyprofilowanych tylko ok. 5-8 cm.


Jak dobrać rozmiar gorsetu?

Należy patrzeć nie tylko na obwód talii, ale również na obwody pod biustem i w biodrach – wybrać najbardziej zbliżone do swoich naturalnych, aby gorset nie uciskał jak również nie odstawał.

Jeżeli Twoje wymiary wypadają „pomiędzy” dwoma rozmiarami, polecam wybrać mniejszy dla osób, które chcą osiągnąć bardziej widoczne wcięcie w talii i dużą redukcję. Nie trzeba oczywiście wiązać gorsetu maksymalnie – z tyłu często jest panel na plecy, który zasłoni lukę pod wiązaniem gorsetowym. Tylne krawędzie gorsetu powinny być równoległe. Jeżeli ktoś nie chce sznurować się mocno i tylko podkreślić talię, to polecam wybrać rozmiar większy z rozmiarów pomiędzy, którymi wypadają wymiary.

Jak się zmierzyć do gorsetu?


Aby nasze pomiary wyszły prawidłowo najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę lub skorzystać z lustra. Mierzymy się swobodnie oddychając - nie na wydechu ani nie na wdechu. Dobrze mierzyć się w obcisłej cienkiej odzieży lub w samej bieliźnie.

Do gorsetów sklepowych typu underbust najczęściej potrzebne są nam trzy następujące wymiary:

1. Obwód pod biustem - centymetr krawiecki poprowadzić poziomo wokół ciała na linii pod biustem (zazwyczaj tak przebiega dolna krawędź biustonosza).

2. Obwód talii - centymetr krawiecki poprowadzić poziomo wokół ciała na linii talii, czyli w najwęższym miejscu tułowia (nie zawsze na tej linii znajduje się pępek).

3. Obwód bioder - centymetr krawiecki poprowadzić poziomo wokół ciała na linii górnej krawędzi kości biodrowych - tzw. wysokie biodro (nie w najszerszym miejscu tułowia).Można także zmierzyć swoją długość tułowia (4.) - siedząc wyprostowanym na twardej powierzchni, centymetr krawiecki poprowadzić pionowo od linii pod biustem do uda (nie zawsze jest to linia, gdzie mierzyliśmy obwód wysokiego biodra). Ten wymiar pozwoli na określenie czy wybrany gorset nie jest za długi i czy możliwe będzie w nim komfortowe siedzenie tak, aby dolne krawędzie nie wbijały się w uda.


Jak sprawdzić czy wybrany gorset nie będzie za długi?

Ponieważ nie wszystkie gorsety dochodzą do linii pod biustem - mogą trochę poniżej, bardziej praktyczne według mnie jest zmierzenie odcinka od linii talii do uda. Następnie można napisać pytanie do sklepu: jaki jest wymiar gorsetu od linii talii do dolnej krawędzi w połowie przodu / z boku / z przodu.


Jak przeliczyć swój obwód talii na cale? 

Rozmiary gorsetów są podawane zazwyczaj w calach. Cal (inch [in, ″]) to pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA cal jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.

1 cal = 2,54 centymetra

Czyli jeżeli nasz obwód talii wynosi np. 68 cm, dzielimy tę wartość przez 2,54 i otrzymujemy obwód w calach równy w zaokrągleniu (od 5 zaokrągla się w górę) 27 cali.

Od tego wyniku należy dopiero odjąć kilka cali - w zależności od stopnia wyprofilowania gorsetu np. 2 cale (ok. 5 cm) dla gorsetów mniej wyprofilowanych. Uważam, że w gorsetach szytych masowo redukcja rzędu 15 cm jest duża i nie każdy może taką redukcję osiągnąć, albo po prostu nie chce, bo mu się nie podoba.

Polskie sklepy z gorsetami
Overbust czy underbust?

PaperCats.pl jest prawdopodobnie najstarszym polskim sklepem oferującym gorsety ze stalowymi fiszbinami. W ich asortymencie można znaleźć przeważnie gorsety typu underbust, ale pojawiają się także gorsety typu overbust. Według moich osobistych spostrzeżeń gorsety underbust z tego sklepu są bardziej wyprofilowane niż overbusty. Dla początkujących polecałabym underbusty, ponieważ łatwiej je dopasować i szybciej się je sznuruje. Są również znacznie bardziej uniwersalne. Dobór gorsetu overbust jest zdecydowanie trudniejszy i ciężej trafić na pasujący do naszej sylwetki.

Jakiś czas temu sklep wprowadził do sprzedaży gorsety typu long line, które zachodzą niżej na biodra i zapobiegają powstawaniu tzw. „boczków” oraz obejmują tkankę tłuszczową na brzuchu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób o nieco krąglęjszych kształtach, ale może przeszkadzać osobom niskim o krótkim tułowiu. Gdy jest się niskiego wzrostu (ok. 160 cm) trzeba uważać, czy gorset nie będzie za długi, bo może sprawiać dyskomfort przy siadaniu. Jednakże niektóre osoby pomimo niskiego wzrostu mają długi tułów. Najlepiej napisać do sklepu i zapytać o szczegółowe wymiary gorsetu oraz porównać je ze swoimi.


Na stronie sklepu Papercats.pl napisano:
"Dzięki gorsetowi można odjąć od kilku do kilkunastu centymetrów w talii, dlatego najlepiej wybrać rozmiar mniejszy od wymiaru swojej talii o 5 - 15 cm zależnie od pożądanego efektu. "
" Jeśli masz w talii: 67cm - dobry będzie rozmiar S (lekkie wyszczuplenie), XS (mocne wyszczuplenie), XXS (bardzo mocne wyszczuplenie) itd."

W doborze rozmiaru pierwszego gorsetu nie należy przesadzać z redukcją. Dodatkowo chciałabym wspomnieć, że nie każdy może osiągnąć redukcję w talii rzędu np. 15 cm, ponieważ zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu. Nie trzeba zmniejszać aż o tyle obwodu talii, aby było widoczne modelowanie i wyszczuplenie sylwetki. Jeżeli odczuwasz ból nosząc gorset to prawdopodobnie został źle dobrany lub za mocno zasznurowany – należy wtedy oczywiście poluzować.

Obwodu pod biustem nie redukuje się tak łatwo jak w talii (wyższe żebra są mniej elastyczne) i nie należy wybierać gorsetu, który pod biustem ma mniej o 5 cm niż nasz naturalny wymiar. Również obwód w biodrach można zredukować tylko o kilka centymetrów. Najwygodniejszy gorset powinien mieć wymiary pod biustem i w talii równe naszym naturalnym, ale takie gorsety szyje się już na zamówienie u gorseciarki.

Co zrobić jeżeli mój rozmiar gorsetu nie jest obecnie dostępny? 

Można napisać wiadomość do sklepu (kontakt@papercats.pl) z pytaniem kiedy dany rozmiar się pojawi i czy planowane jest w ogóle doszycie gorsetów z wybranego modelu.

Jeżeli nie ma w sklepie rozmiaru, który poszukujecie warto sprawdzić, czy ktoś nie sprzedaje akurat takiego gorsetu na Allegro.pl, Vinted.pl czy Szafa.pl.

Warto przeszukać również w folder "Sprzedam gorset" na facebookowej grupie Gorseciary.


Moje recenzje gorsetów ze sklepu PaperCats.pl: 

_____________________________________________________________________

W RebelMadness.pl - drugim sklepie szyjącym gorsety w Polsce, mamy większy wybór gorsetów oraz częstsze uzupełnienia rozmiarów. Obecnie dostępne są tylko gorsety typu underbust, ale może pojawią się także overbusty. 

Gorsety z tego sklepu można oglądać i przymierzać podczas Dark Marketu - Ogólnopolskich Targów Mody Alternatywnej oraz w sklepie stacjonarnym - Infernal w Toruniu.

Sklep RebelMadness udoskonalał kilkakrotnie swoje wykroje, więc gorsety ze starszych partii mogą być wyprofilowane w inny sposób.

Aby zapobiec powstawaniu fałdek nad górna krawędzią gorsetu, tzw. „muffin top” polecam wybierać gorsety z wysokim tyłem - takie też są w sklepie RebelMadness.pl lub Restyle.pl.Moje recenzje gorsetów ze sklepu RebelMadness.pl:


_____________________________________________________________________


Sklep Restyle.pl oferuje gorsety o wykrojach longline, standardowej szerokości (środkowy gorset powyżej) oraz typu wide hips - odpowiednie dla osób o bardziej rozbudowanych biodrach.

Warto zaznaczyć, iż każdy ma inną sylwetkę, elastyczność ciała oraz wymiary, dlatego też różne modele będą w inny sposób układać się na ciele oraz ten sam model może wyglądać trochę inaczej na osobie o innym typie sylwetki.

Jak już wspomniałam obowiązkowo trzeba porównać swoje wymiary z wymiarami gorsetu podanymi na stronie sklepu, ale niestety nie zawsze wartości podane w sklepowej tabeli zgadzają się z rzeczywistymi wymiarami gorsetu (zaobserwowałam to w gorsecie Overbust Brocade).Moje recenzje gorsetów ze sklepu Restyle.pl:


_____________________________________________________________________


Pytania od Czytelników bloga 


Jaki gorset wybrać modelujący czy wyszczuplający?

Dla mnie każdy prawdziwy gorset zarówno modeluje jak i wyszczupla sylwetkę. A rozróżnienie na modelujący i wyszczuplający stosują jedynie sklepy internetowe wprowadzając klientów w błąd.

Jakie fiszbiny – metalowe czy plastikowe są najlepszą opcją, jeżeli chodzi o nadanie sylwetce wyrazistego kształtu?

Zdecydowanie metalowe. Mam na myśli oczywiście stalowe spiralne fiszbiny – gorsety ze wszystkimi fiszbinami płaskimi odpadają. Należy pamiętać, że ważny jest także wykrój gorsetu.

Czy gorsety są przeznaczone dla wszystkich rodzajów sylwetek? Czy dla każdego można dobrać odpowiedni gorset? Czy tylko osoby szczupłe lub o krąglejszych kształtach mogą je nosić?

Niezależnie od typu sylwetki, każdy może nosić gorset! Trzeba jedynie go odpowiednio dobrać. Jeżeli gorset kupiony w sklepie nie pasuje na Twój typ sylwetki i źle się w nim czujesz, nie należy się zrażać, bo to prawdopodobnie nieodpowiedni dla Ciebie gorset. Należy poszukać odpowiedniego np. o innym kroju.

Gorsety szyte masowo (off-the-rack), które można nabyć w wyżej wymienionych sklepach są zaprojektowane tak, aby pasowały na jak największą liczbę osób.

Jednakże osobom o nietypowych wymiarach sylwetki polecam zamówić gorset u gorseciarki._____________________________________________________________________


Znasz swoje prawa?

Jeżeli gorset nie będzie pasował, można go zwrócić do sklepu 
lub wymienić po prostu na inny rozmiar!

Po pierwsze, chronią nas przepisy Unii Europejskiej, a po drugie przepisy prawa polskiego (uzupełniające przepisy UE). Przepisy prawne zarówno europejskie, jak i krajowe chronią konsumentów, którzy kupując w Internecie, nie mają bezpośredniego kontaktu z produktem ani ze sprzedającym. Dlatego też podstawą przy kupowaniu przez Internet jest możliwość zwrotu produktu do sklepu bez podania przyczyny, a także prawo do jego reklamowania.

Prawa konsumenta w internecie

1. Klientowi przysługuje prawo do wymiany lub zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Wyjątkiem jest jedynie sprzedaż towaru spersonalizowanego – czyli wykonanego na specjalne zamówienie klienta według jego wytycznych . 

2. Sklep po otrzymaniu zwrotu towaru ma obowiązek zwrócić pieniądze za towar oraz koszty wysyłki. Jedynie koszty wysyłki zwrotu ponosi klient.

3. Sklep ma obowiązek dostarczenia dowodu sprzedaży (faktura/rachunek) za dokonany zakup, na podstawie którego klient może ubiegać się o zwrot/wymianę lub reklamację towaru. 

4. Na prośbę klienta sklep ma obowiązek przedstawić dowód wysyłki oraz powinien poinformować kiedy oraz gdzie została dostarczona przesyłka.

5. W przypadku zmian w regulaminie sklep ma obowiązek poinformować o tym swoich klientów (może to być w formie informacji e-mailowej lub na stronie głównej sklepu).

6. W przypadku wad fabrycznych na zgłoszenie klienta, sklep ma obowiązek wymiany lub zwrotu pieniędzy po odesłaniu towaru w ramach reklamacji.

7. Klient nie ma obowiązku, w przypadku zwrotu towaru, przesyłania oświadczenia o rezygnacji z towaru ani jakichkolwiek innych oświadczeń lub informacji dotyczących powodu zwrotu.

8. Klient ma prawo zwrócić lub wymienić towar tylko w przypadku, gdy nie był noszony i nie posiada żadnych śladów użytkowania.

9. Przedsiębiorca ma obowiązek dostarczenia na nośniku stałym (np. w postaci ulotki) czytelne i pełne informacje dotyczące zawarcia umowy miedzy sprzedającym a kupującym. 

10. Sprzedawca ma obowiązek podać producenta lub kraj produkcji towaru oraz jak najrzetelniejszy opis towaru, który sprzedaje.

Wymienione powyżej prawa i obowiązki dotyczą tylko i wyłącznie zakupów internetowych pomiędzy firmą, a klientem detalicznym.


Życzę Wam zadowolenia z zakupów oraz przyjemnego noszenia gorsetów! :)

Jeżeli macie wątpliwości w doborze rozmiaru lub poszukujecie informacji na temat danego modelu, możecie zadać pytanie na facebook'owej grupie Gorseciary.

Lista wszystkich polskich sklepów oferujących gorsety ze stalowymi fiszbinami znajduje się w poście: Gdzie kupić pierwszy gorset? Polskie sklepy internetowe z gorsetami.

You Might Also Like

23 komentarze » • • •

 1. Great post! I did not know some of these sites, thank you for sharing!

  unknownprettylies.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. "Wyjątkiem jest jedynie sprzedaż towaru spersonalizowanego – czyli wykonanego na specjalne zamówienie klienta według jego wytycznych"
  G-pl chyba się na to powołują i dlatego nie można do nich zwracać, a przecież zamawiają sobie z zagranicy już gotowe :) I co robić? Kłócić się? Dzwonić do prawnika?

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis, może w końcu uda mi się kupić gorset w odpowiednim rozmiarze!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny artykuł, tylko z jednym się nie zgadzam. Z tym mianowicie, że wysokie plecy w Rebelach i gorsetach Restyle zapobiegają tworzeniu się "muffin back". Otóż nie zapobiegają. U mnie się to nie sprawdza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wpis nasycony dużą dawką informacji :)... Zamierzam kupić swój pierwszy gorset i mam sporo obaw w związku z tym. Nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: underbust klasyczny czy longline? Interesuje mnie gorset firmy Rebel Madness, a oferują nową kolekcję typu longline....Z jednej strony boję się, iż będzie zbytnio zachodził na biodra, z drugiej znów nie chcę zbyt krótkiego gorseciku, który skróci tłów. A mimo wszystko chciałabym w nim chodzić ze spódnicą z efektem rozkloszowania/ szyta z koła. Mam nadzieję, że zbytnio nie zanudziłam w swoim monologu. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Ponadto gratuluję urokliwego bloga i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :)
   Odpowiedź jest chyba w poście - należy zmierzyć długość tułowia. Osobiście do takich spódnic wybieram gorsety krótsze, bo uważam, że lepiej się komponują nie zaburzając tej linii "A". Pozdrawiam serdecznie i życzę zadowolenia z wyboru! :)

   Usuń
 6. swietny post, bardzo sensownie pozbierałaś to, co najwazniejsze :)
  i wlasnie, pytanie, bo gorsetow masz sporo i być może znasz odpowiedź- czy longline PC jest mocno pojemny w biodrach? Bo jestem trochę rozdarta między PC a RM, lonbline to jedyny krój który obejmuje mnie od podbiuścia do górnego biodra (mam 175cm wzrostu z czego 35 to tułów...), tyle że jako osoba wąskobiodrzasta boje się odstawania- wiem, że Rebele mają dość sporo miejsca tam, a że noszę gorsety przeważnie do spodni, to raczej nie ma szans żeby wygladało to dobrze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Moim zdaniem pc nie jest szczególnie pojemny, ale mam najmniejszy rozmiar, więc nie mogę stwierdzić czy Tobie będzie pasować. Jak wspominałam można zwrócić do sklepu, jeżeli nie będzie odpowiedni :)
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 7. Koseatro, potrzebowałam pomocy fachowca, a ufam tylko Tobie, ale na szczęście udało mi się dojść do trochę lepszych wniosków niż te, które zawarłam w poprzednim (usuniętym już) panicznym komentarzu :). Na tę chwilę zastanawiam się nad sensem zakupu gorsetu (dodam, że pierwszego w życiu) z papercats, a najbardziej zbliżony do moich wymiarów zdaje się być rozm. S. Tylko że w talii redukcja wyniosłaby aż 14 cm, pod biustem byłby za wielki o 4 cm, a w biodrach tu już sama nie wiem, bo to longline i termin"dół" nie jest chyba równoznaczny z biodrami. Biodra mam solidne i zakładając, że to jednak o nie chodzi, byłby za mały o 4 cm. Napisz mi, proszę, czy to ma jakiekolwiek szanse na powodzenie? Nikogo innego nie śmiem zapytać, Tyś jest jedyną nadzieją :).
  Notabene dotąd sądziłam, że mój typ beztaliowca z dużym żebrem i sporymi biodrami, przy całej reszcie ciała w filigranowym wydaniu, jest dość typowy. Jednak wymiary gorsetów wyraźnie wskazują, że chyba się myliłam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam powyższy post, aby własnie pomóc w doborze :) Niestety nie jestem w stanie przewidzieć jaki gorset byłby dla Ciebie najlepszy nie widząc Twojej sylwetki. Tak jak wspomniałam: jeżeli gorset nie będzie pasował, można go zwrócić do sklepu lub wymienić po prostu na inny rozmiar! :) Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Oczywiście, post sumiennie czytałam, jak i multum innych :). Dziękuję za odpowiedź, prawdopodobnie zaryzykuję kupno tej sztuki i zobaczę co z tego wyjdzie :). Pozdrawiam również.

   Usuń
 8. Część,
  przed tygodniem kupiłam swój pierwszy gorset (underburst mat od PaperCats), pi konsultacji ze sprzedawczynią zdecydowałam się na rozmiar S. Wczoraj chciałam zacząć seasoning i przy pomocy mamy (dosyć szybko zgubiłam się w sznurówkach) zaczęłam wiązanie gorsetu. Zacisnęłam jedynie do możliwości ciała zostawiając odrobinę luzu u góry i dołu, jedyny problem był taki, że dosyć szeroki panel kryjący nie przykrył całkowicie powstałej luki. Chciałam zapytać czy jest to normalne, czy jednak (jak radzi mama) odesłać S-kę i kupić M-kę.
  Dziękuję bardzo, Ciemnota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam bardzo za ten potężny spam! Nie wiem czemu tak bardzo powieliło komentarze! Przepraszam!

   Usuń
  2. Nie szkodzi :) Nic się nie stało :)

   Usuń
 9. Witam,
  niedawno kupiłam swój pierwszy gorset (PaperCats underburst czarny mat), rozmiar uzgodniłam ze sprzedawczynią, gdyż nie byłam do końca pewna czy wziąć XS czy S. Zamówiłam większy i wczoraj chciałam zacząć seasonin,jedyny problem jest taki, że powstała luka jest tak duża, że panel kryjący nie potrafi jej całkowicie zasłonić. Interesuje mnie czy jest to normalne, czy odesłać ten gorset i kupić rozmiar większy, z ryzykiem, że będzie za duży.
  Dziękuję bardzo,
  Ciemnota

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam,
  niedawno kupiłam swój pierwszy gorset (PaperCats underburst czarny mat), rozmiar uzgodniłam ze sprzedawczynią, gdyż nie byłam do końca pewna czy wziąć XS czy S. Zamówiłam większy i wczoraj chciałam zacząć seasonin,jedyny problem jest taki, że powstała luka jest tak duża, że panel kryjący nie potrafi jej całkowicie zasłonić. Interesuje mnie czy jest to normalne, czy odesłać ten gorset i kupić rozmiar większy, z ryzykiem, że będzie za duży.
  Dziękuję bardzo,
  Ciemnota

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzień dobry,
  naprawdę przepraszam za zostawianie komentarza pod tak starym postem, jednak odpowiada on, moim zdaniem, jak najbardziej tematowi. Kupiłam ostatnio swój pierwszy gorset (papercats czarny mat underburst, rozmiar S) jednak gdy chciałam rozpocząć seasoning nie mogłam go do wiązać nawet do momentu przykrycia powstałej luki przez panel kryjący, tak, że odstawało mniej więcej 2,5 cm od brzegu gorsetu. Chciałam zapytać czy jest to normalne zjawisko po raz pierwszy nosząc gorset, czy jednak wymienić rozmiar na wiekszy z obawą, że będzie za szeroki w biuście.
  Dziękuję bardzo,
  pozdrawiam
  Ciemnota

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzień dobry,
  naprawdę przepraszam za zostawianie komentarza pod tak starym postem, jednak odpowiada on, moim zdaniem, jak najbardziej tematowi. Kupiłam ostatnio swój pierwszy gorset (papercats czarny mat underburst, rozmiar S) jednak gdy chciałam rozpocząć seasoning nie mogłam go do wiązać nawet do momentu przykrycia powstałej luki przez panel kryjący, tak, że odstawało mniej więcej 2,5 cm od brzegu gorsetu. Chciałam zapytać czy jest to normalne zjawisko po raz pierwszy nosząc gorset, czy jednak wymienić rozmiar na wiekszy z obawą, że będzie za szeroki w biuście.
  Dziękuję bardzo,
  Ciemnota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej!
   Przeczytałam, że kupiłaś underbust, a obawiasz się, że większy byłby "za szeroki w biuście"? Chodziło pod biustem?

   W każdym razie musisz po pierwsze słuchać swojego ciała - jeśli masz mało elastyczne żebra i czujesz się niekomfortowo już przy tak małej redukcji, to warto wymienić na większy. Nie wiem jakie masz wymiary. Nie przejmuj się oznaczeniami literowymi - to nie musi być zgodne z rozmiarem odzieży jaką nosisz na co dzień. Zwłaszcza, że to pierwszy gorset, może warto po prostu wymienić na większy, aby się nie zrazić :)

   Usuń
 13. Dzień dobry ja też tez z zapytaniem chciałam kupić gorset mój pierwszy w życiu , chciałam żeby był pełny cały .. czytam i czytam i nic nie rozumiem , nie wiem jak dopasować żeby mnie nie uciskał a pięknie wyglądał , mogła bym liczyć na pomoc ?? Moje wymiary:

  talia- 96
  Linia bioder-109
  Pod biustem 94
  Piersi - 108
  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, postaram się pomóc :) Generalnie na pierwszy gorset polecane są underbusty, bo trudniej trafić, aby gorset pasował również w biuście (mamy bardzo spory wachlarz możliwych rozmiarów).

   Pani wymiary mogą pasować np. do modelu overbust ze sklepu Restyle w rozmiarze 32'' (https://restyle.pl/product-pol-1233-WH-BROCADE-OVERBUST-Czarny-gotycki-gorset-mocno-modelujacy-talie.html) lub z PaperCatsCorsets rozmiar XXL taki model: http://www.papercatscorsets.pl/p38,gorset-overbust-royal-violet-s-preorder.html. Warto się przekonać, a w razie niedopasowania można bez problemu zwrócić gorset do sklepu (wszystko opisano w Regulaminie).

   Jeśli żaden nie będzie pasować, można zamówić gorset pod indywidualne wymiary u gorseciarki :) Tutaj post o tym: http://koseatra.blogspot.com/2014/10/zamawianie-u-gorseciarki-pytania-i.html

   W razie wątpliwości proszę pytać. Zapraszam do kontaktu :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe