9 najczęstszych błędów w noszeniu i doborze gorsetu

6.4.16


Nieodpowiedni dobór
_______________________________________________


1. Nieodpowiedni dobór rozmiaru gorsetu

Trafienie z rozmiarem to nie lada wyzwanie dla nowicjuszek, ale problem nieodpowiedniego doboru rozmiaru dotyczy również posiadaczek większej liczby gorsetów.

Często widuję zdjęcia kobiet w gorsecie o nieco za małym rozmiarze. Przyjmujemy najczęściej, że przerwa z tyłu w niezasznurowanym gorsecie wynosi około 15 cm, a następnie stopniowo się zmniejsza. Nie ma sensu kupować za małego gorsetu, ponieważ nie będzie dobrze leżał.

Gorsety do treningu talii najlepiej zamówić u gorseciarki, a proces zmniejszania obwodu talii musi być przeprowadzany stopniowo. Gorset o obwodzie talii mniejszym o 20 cm nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli właśnie zaczynasz przygodę z trenowaniem talii. Lepiej rozłożyć to na dwa gorsety w coraz mniejszych rozmiarach.

O dobieraniu rozmiaru gorsetu pisałam w poście:

MÓJ PIERWSZY GORSET - JAKI WYBRAĆ I NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? NAJWAŻNIEJSZE PORADY PRZED ZAKUPEM


2. Nieodpowiedni dobór modelu gorsetu do sylwetki


 • Kobiety o szczupłej, chłopięcej sylwetce określanej literą "I" lub "H" mogą mieć problem z dopasowaniem w biodrach bardziej wyprofilowanych gorsetów np. modele Wide Hips ze sklepu Restyle.pl. Zaś osoby o naturalnie dużym wcięciu w talii powinny poszukać gorsetów z większym wyprofilowaniem. • Gorsety typu Waspie i Waist Cincher odradzałabym osobom puszystym, o większej tkance tłuszczowej, ponieważ mogą powodować powstawanie fałdek. • Często można też zaobserwować nieodpowiednio dobrany overbust - o za małych miseczkach. Niestety wtedy powstaje efekt "wylewania się" i biust jest za bardzo ściśnięty. Trudno trafić na pasujący gorset overbust kupując przez internet. Zazwyczaj też modele oferowane przez sklepy online są niewystarczająco wyprofilowane w tej części. Najlepszym rozwiązaniem dla kobiet o pełniejszym biuście jest uszycie gorsetu pod wymiary u gorseciarki.


Więcej informacji w poście:

GORSETY: PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH - PODZIAŁ, RODZAJE, MODELE I TYPY


3. Nieodpowiedni dobór gorsetu do wzrostu

Osoby o długim tułowiu (zazwyczaj ponad 170 cm wzrostu) mogą wybrać typ longline, ale odradzam go osobom niższym, ponieważ dolna krawędź może uwierać przy siadaniu.

Jak zmierzyć długość tułowia opisałam w poście:

JAK WYBRAĆ PIERWSZY GORSET? JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ ROZMIAR GORSETU?

4. Nieodpowiedni dobór wyprofilowania gorsetu

Gorset może być zarówno za bardzo wyprofilowany jak i za mało wyprofilowany. Jak wiadomo każdy organizm ma trochę inne indywidualne predyspozycje. Niektóre osoby mogą mieć bardzo elastyczne żebra, a niektóre mniej.

Sztywne żebra nie poddadzą się modelowaniu gorsetów bardzo wciętych w talii. W takiej sytuacji polecam gorsety o łagodnej linii i mniejszym wyprofilowaniu.

_______________________________________________
Nie zrażajcie się, jeśli wystąpią powyższe problemy. Sama popełniłam prawie każdą z wyżej wymienionych pomyłek.

Jeżeli gorset nie będzie pasował, można go zwrócić do sklepu lub wymienić po prostu na inny rozmiar! Regulaminy zwrotów i wymian znajdują się na stronach sklepów.
Niepoprawny sposób założenia
_______________________________________________


5. Zbyt mocne zasznurowanie gorsetu

Nawet, jeżeli nie zahaczyliśmy o wyżej wymienione punkty i gorset został poprawnie dobrany, spory dyskomfort na pewno sprawi zbyt mocne zasznurowanie. Może być to niebezpieczne dla osoby noszącej gorset i również dla samego gorsetu. Bardzo ważne jest, aby stopniowo i powoli przyzwyczajać swoje ciało do modelowania gorsetu w procesie zwanym seasoning.

Więcej informacji w poście:

SEASONING - JAK ZAKŁADAĆ I DBAĆ O NOWY GORSET?


6. Przekrzywiony busk

Zapięcie często zdarza się przekrzywić, gdy spieszymy się zakładając gorset. Zazwyczaj dzieje się tak, przed sesją zdjęciową, ale czasami to poza i perspektywa sprawiają, że busk wygląda na przekrzywiony, gdy w rzeczywistości nie jest.

Jeśli zauważymy, że gorset ma przekrzywiony busk, należy go całkowicie rozsznurować i założyć ponownie.

7. Przerwa z tyłu

Szczególnie chodzi tutaj o przerwę w kształcie "()" i ")(" - mogą trwale uszkodzić gorset.

Więcej na temat różnych kształtów luk w wiązaniu napisałam w poście:

JAK DOBRAĆ GORSET - O CZYM ŚWIADCZY KSZTAŁT TWOJEGO WIĄZANIA?

8. Założenie gorsetu do góry nogami

Błąd wynikający często również z nieuwagi i pośpiechu. O tym, jakie są sposoby określania góry i dołu w gorsecie napisałam w poście:

JAK POPRAWNIE ZAŁOŻYĆ GORSET ...ABY NIE UBRAĆ GO DO GÓRY NOGAMI!

9. Sznurek wokół talii

Niestety wiele osób wiąże sznurek z przodu gorsetu. Może to uszkodzić gorset, ponieważ tarcie naprężonego sznurka niszczy materiał. Gorset wiążemy z tyłu na kokardkę.

Credits: Helen Teiman by Jenni Hampshire. MUAH by Sarah Stonehouse-Robinson


To było 9 błędów, które najczęściej obserwuję i oczywiście wiele z nich popełniłam na początku mojej przygody z gorsetami.

Wprowadzając nieco wiosennej atmosfery, post wzbogaciły wspaniałe zdjęcia gorsetu firmy Sparklewren, nazwanego przez autorkę Falling Blossoms.

Czy zaobserwowałyście może jeszcze jakieś błędy w doborze lub noszeniu gorsetu? 
Jakie z nich kiedyś popełniłyście? :)

You Might Also Like

8 komentarze » • • •

 1. Bardzo przydatne uwagi, szczególnie dla nowicjuszki, ale proszę, błagam, NAJCZĘSTSZYCH :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Jak błędy to błędy :D Serdecznie pozdrawiam!

   Usuń
 2. piękne fotki załączyłaś :)
  L.A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorsety Sparklewren to małe dzieła sztuki :) Dziękuję za komentarz!

   Usuń
 3. Droga Koseatro, masz jakoś sposób na przekrzywione zapięcie z przodu? Zapewne ma na to wpływ moja delikatna skolioza, ale nie da się tego w żaden sposób poprawić? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę polecić w tym wypadku szycie na zamówienie u doświadczonej gorseciarki, która uwzględni skoliozę w konstrukcji wykroju gorsetu.

   Jeżeli jednak to bardzo mała skolioza i inne gorsety leżą na Tobie poprawnie, polecam poprosić kogoś o pomoc w zawiązaniu żeby sprawdzić, czy nadal będzie się przekrzywiać. Można jeszcze zmierzyć i porównać dwie strony gorsetu - może nie są równe. Kolejną przyczyną może być złe wykrojenie gorsetu - miałam taki przypadek w starym modelu mat Papercats i busk zawsze mi się lekko przekrzywiał. Niestety nie ma na to żadnego sposobu :(

   Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe