Jak dobrać gorset - O czym świadczy kształt Twojego wiązania?

2.8.15


W tym poście opisałam różne kształty wiązania - dlaczego powstają i o czym świadczą. Starałam się też polecić przykładowe rozwiązania tych problemów. Mam nadzieję, że będzie to dla Was pomocne przy wyborze kolejnego gorsetu.Typ /\

Gorset ma za mały obwód w biodrach. Wykrój gorsetu jest za mało wyprofilowany w biodrach dla Twojego typu sylwetki. Nie należy wtedy ściskać się za wszelką cenę, bo może to powodować ucisk nerwów i utrudnienie w krążeniu krwi, a co za tym idzie odrętwienie kończyn dolnych.

Polecane gorsety w przypadku tego problemu: Restyle.pl - Wide Hips lub What Katie DidTyp \/

Gorset jest za ciasny pod biustem lub w przypadku gorsetu typu overbust jest za mało wyprofilowany. Taki kształt może pojawić się, gdy ktoś ma dosyć szeroko rozmieszczone górne żebra. Często ten kształt jest widoczny w gorsetach typu overbust, które nie są wystarczająco wyprofilowane w biuście. Za mały obwód w tej części powoduje zazwyczaj efekt tzw. "muffin top". Nie należy wtedy sznurować góry za wszelką cenę, ponieważ może to boleśnie uciskać żebra i zmniejszyć objętość płuc, co z kolei powoduje duszność, przyspieszony oddech i przyspieszone tętno.

Polecane gorsety w przypadku tego problemu: Papercats.pl lub Orchard CorsetTyp ()

Gorset jest za mały w talii. Twoje ciało nie jest wystarczająco podatne na modelowanie lub jeszcze nie przyzwyczaiło się do gorsetu. Należy delikatnie i stopniowo kontynuować proces breaking-in (seasoning) lub kupić większy rozmiar. Nie wszyscy mogą osiągać dużą redukcję w talii, więc w tym przypadku radziłabym poszukać mniej wyprofilowanego gorsetu ("modern slim silhouette").

Taki typ sznurowania może poważnie uszkodzić gorset, ponieważ powoduje odkształcenie i skręcenie fiszbin w tunelach z tyłu. W tym przypadku lepiej jest zawiązać gorset tak, aby odstawał na górze i na dole, a krawędzie z tyłu były równoległe.

Możliwe również, że fiszbiny z tyłu nie są odpowiednio sztywne i nie są w stanie utrzymać naprężenia w talii. W tym przypadku można wymienić je na stalowe płaskie lub mniej inwazyjnym zabiegiem, który może pomóc, jest wymiana sznurka na grubszy, o większej fakturze i mniej śliski oraz przesznurowanie gorsetu na sposób inverted bunny ears, co pokazałam w tym poście.

Polecane gorsety w przypadku tego problemu: Sklepburleska.pl lub Timeless Trends.Typ )(

Sznurowanie wyglądające w ten sposób może sugerować, że gorset nie jest wystarczająco wyprofilowany na Twój typ sylwetki. Niektórzy specjalnie wiążą gorsety w ten sposób, aby wyglądały na bardziej wcięte w talii, ale jest to jak najbardziej niepoprawne, niewłaściwe i szkodliwe dla gorsetu. Taki trik w sposobie sznurowania wykorzystują również firmy, których wykroje gorsetów tworzą tuby.

Polecane gorsety w przypadku tego problemu: Papercats.pl, Rebel Madness.pl*, What Katie Did lub Isabella Corsetry

* Rebel Madness oferuje kilka rodzajów wykrojów - najlepiej patrzeć na wymiary w tabelach na stronie sklepu.Typ //

Krawędzie z tylu gorsetu są równolegle, ale przekrzywione w prawo lub w lewo. Jest kilka powodów, które mogą powodować taką sytuację. 
1. Jeżeli gorset jest uszyty z tkaniny zwanej twill (w diagonalne paski) i wszystkie panele mają paski biegnące w tym samym kierunku. Wtedy gorset mógł rozciągnąć się z jednej strony lub został niesymetrycznie uszyty. Aby to sprawdzić można zmierzyć dwie strony i porównać wymiary. 
2. Gorset mógł być po prostu krzywo założony lub przekrzywić się w czasie wiązania, dlatego najlepiej robić to zawsze przed lustrem. Należy w tym przypadku zdjąć gorset i zawiązać go ponownie lub poprosić kogoś o pomoc.
3. Twoje ciało nie jest symetryczne. Przekrzywione sznurowanie może pojawić się u osób ze skoliozą, asymetrycznymi kończynami dolnymi, złamanym w przeszłości żebrem oraz innymi szkieletowymi lub mięśniowymi asymetriami. W tej sytuacji należy zwrócić się do gorseciarki, która sporządzi odpowiedni wykrój i uszyje asymetryczny gorset.Typ ||

Poprawny sposób wiązania*. Dobrze dobrany gorset przy takim zasznurowaniu nie powinien znacząco odstawać na górze ani na dole. Krawędzie stykają się całkowicie w pozycji pionowej lub są oddalone od siebie o około 5 cm, ale zawsze pionowe i równolegle. Niektórzy wolą mieć taką przerwę z tylu, aby wyeksponować wiązanie lub aby fiszbiny nie dotykały kręgosłupa. Nie trzeba zatem całkowicie zamykać gorsetu, aby leżał na sylwetce poprawnie. Nie należy jednak przesadzać z luką z tyłu - maksymalnie około 15 cm w procesie breaking-in (seasoning). 

* Sznurek zawiązany w ten sposób, aby było widać całe sznurowanie. Normalnie nie powinno się wiązać go wokół talii, bo może to uszkodzić materiał gorsetu. 


Powyższe spostrzeżenia i interpretacje mogą być miarodajne i prawdziwe
 jedynie przy gorsecie zawiązanym tak, aby nie sprawiał dyskomfortu.


Dodatkowe informacje: 

Wpływ na to, jak prezentuje się gorset ma typ sylwetki - dany gorset może wyglądać trochę inaczej na osobach o różnych typach sylwetki.

Nie powinno się pożyczać gorsetu innym osobom, ponieważ dzięki procesowi zwanemu breaking-in (seasoning) dostosował się on do indywidualnego kształtu naszego ciała.

Osobom o nietypowych sylwetkach polecam zamówić gorset u gorseciarki, która wykona go dokładnie pod indywidualne wymiary. 

Jeżeli fiszbiny z tyłu nie są wygięte i nie przekręcają się w tunelach, gorset może być wiązany w sposób /\ lub \/ jednakże świadczy to o nieodpowiednim dobraniu gorsetu do sylwetki. Lepiej jednak zawiązać go w ten sposób (\/, /\), co nie spowoduje uszkodzeń gorsetu, gdy fiszbiny są w prostej linii, niż ściskać go na siłę i sprawiać sobie dyskomfort oraz ból.

Najbardziej niebezpieczne dla gorsetu jest wiązanie () i )(, które może zniszczyć gorset powodując wypadnięcie oczek, uszkodzenie materiału lub złamanie fiszbin.


Jakie kształty wiązania zaobserwowałyście u siebie? 

W moim gorsecie firmy Papercats.pl underbust mat zawsze obserwuję wiązanie przekrzywione // i nie da się nic z tym zrobić - prawdopodobnie gorset został źle uszyty. Na szczęście to wyjątkowy przypadek i inne gorsety tej firmy leżą poprawnie.

You Might Also Like

14 komentarze » • • •

 1. o! w moim underbust mat również zawsze mam przekrzywiony gorset :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To muszą być wyjątkowe, nieliczne sztuki. Ten mój ma już kilka lat i był jednym z moich pierwszych gorsetów. Wtedy nie wiedziałam jeszcze, że może to być wina gorsetu i myślałam, że krzywo go sznuruję. Czy Twój też jest ze starszych partii? :) Jeśli nie, i kupiłaś go niedawno, to można go wymienić zgodnie z regulaminem sklepu :)

   Usuń
 2. A czy w polskich sklepach można znaleźć coś odpowiedniego dla osób o wąskich żebrach i szerokich biodrach? Mam teraz klasyczny underbust od RM, jest super wygodny, niestety przy wiązaniu II odstaje na górze a dół jest na styk. Marzy mi się longline, ale boję się, że źle dobiorę rozmiar.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że właśnie Rebel Madness ma odpowiedni gorset. Właścicielka wprowadziła kilka rodzajów wykrojów i może akurat ten longline byłby dla Ciebie odpowiedni, bo z tego co pamiętam jest dla osób o wąskich żebrach i szerszych biodrach. Jednakże najlepiej sprawdź wymiary w tabelkach. Pozdrawiam serdecznie i życzę znalezienia odpowiedniego gorsetu :)

   Usuń
 3. Ja mam problem z restylowymi longlinami. Pod biustem są nieco za ciasne, więc występuje kształt \/ ale z tego powodu po prostu nie noszę ich zbyt mocno zasznurowanych na dole, lekko popuszczam wiązanie i jest ok. Na szczęście nie jest to bardzo wyraźnie zaznaczone \/. Nie mam zamiaru jednak nigdy na siłę "dociskać" sznurowania, wolę mieć luźniejszy, niż zbyt ciasny gorset na sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo rozsądnie :) Dobrze, że tak robisz. Dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 4. U mnie Papercat też odstawia cyrki przy wiązaniu, ale właścicielka firmy zapowiedziała, że od teraz wstawia już płaskie fiszbiny z tyłu więc może będzie lepiej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W gorsetach Papercats jest szczególny przypadek i nie widziałam tego nigdzie indziej. Ich krawędzie nie są wycięte prosto tylko w lekki łuk () i dopiero po zawiązaniu na ciele dopasowują się idealnie do wklęsłości kręgosłupa i wiązanie staje się proste pomimo braku fiszbin płaskich. Aczkolwiek sama miałam kilkukrotnie problemy przy ich wiązaniu i fiszbiny falowały, ale jest na to po prostu jedna rada - powoli, sznurek po sznurku wiązać.

   Gorsety, które kupiłam od Papercats około rok temu mają już po jednej fiszbinie płaskiej z tyłu :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 5. Koseatro! Jak zwykle wpadam zwrocic uwage na drobniutki błąd, który w tekst się zakradł :D
  "asymetrycznymi koniczynami dolnymi"
  Poza tym tekst jak zwykle pierwsza klasa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! :) Dobrze, że tylko jeden :)

   Usuń
 6. Ja miewam problemy ze sznurowaniem w "jajo" w moich Papercatsach. Mam dwa undery, mat i żakard. Chyba będę musiała kupić im jakieś lepsze sznurki, które będą porządnie trzymać i nie rozjeżdżać się przy wiązaniu. Na dodatek w macie busk mi się układa po skosie. :P Spiralne fiszbiny przy wiązaniu są wygodniejsze dla kręgosłupa (nie uwierają w lordozę :D), ale strasznie ciężko je utrzymać w ryzach bez pomocy drugiej osoby i, być może, kolana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, spiralne fiszbiny to plus dla osób z lordozą :) Dziękuję za wzbogacenie treści.
   Tak, starsze modele mają dosyć śliskie sznurki i też czasami mam ten problem.
   Dziękuję Ci za komentarz :)

   Usuń
 7. U mnie wszystko układa się w )( Nawet polecany tutaj paper cats. Chyba pozostanie mi zamówić na wymiar. Szerokie żebra (75 pod biustem) i szerokie biodra (93 na wysokości dołu gorsetu) przy naturalnej talii 62 cm, która w dodatku łatwo się modeluje- z czymś takim nie ma raczej szans kupić niczego gotowego, co ogarnie to bez efektu )(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko pozazdrościć wspaniałej figury :) Przy tak dużym naturalnym wcięciu najlepiej chyba właśnie zamówić sobie u gorseciarki :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe