Ćwiczmy dla zdrowia - 10 korzyści płynących z regularnych ćwiczeń + Zdrowa dieta

31.12.12



Sport to zdrowie – wiemy wszyscy, ale nie stosujemy tej wiedzy w życiu codziennym.

Organizm człowieka jest stworzony do bycia w ruchu. Bez tego elementu organizm nie może funkcjonować prawidłowo. Ewolucyjnie nie jesteśmy przystosowani do siedzącego trybu życia.

Jeśli genetycznie masz uwarunkowaną szczupłą sylwetkę i szybką przemianę materii, to nie znaczy, że nie musisz ćwiczyć. Na kościach skóra wisi i takie ciało nie jest nic ''warte'' oraz bynajmniej nie jest ładne. Aktywność fizyczna to dbanie o siebie tak jak np. mycie włosów i powinno się o tym nie zapominać bez względu na wiek! Dzieci, starsi, gruby, chudy – wszyscy powinniśmy ćwiczyć regularnie.

Obecnie zdrowy tryb życia jest propagowany przez wszelakie media, ale brak czasu, pęd życia i zmęczenie obowiązkami codziennymi sprawiają, że nie ćwiczymy.




10 korzyści płynących z regularnych ćwiczeń



1. WAGA CIAŁA

Dzięki wysiłkowi waga ciała obniży się, bez stosowania diety, ale może się zdarzyć, że wymiary się zmniejszą a waga pozostanie taka sama, dzieję się tak dlatego, bo nastąpił przyrost masy mięśniowej, która jest cięższa i gęstsza niż tkanka tłuszczowa. (Waga nie jest miarodajnym wskaźnikiem) 


2. METRYKA

Sport odmładza! Umiarkowany wysiłek stymuluje hormon wzrostu, który działa odmładzająco. 


3. APARAT RUCHU

Poprawa wytrzymałości i siły systemu mięśniowego to tylko niektóre walory wysiłku. Można jeszcze z całą pewnością wymienić wzmocnienie stawów, Wzrost gęstości kości, a tym samym uniknięcie w starszym wieku osteoporozy. 


4.DŁUGOŚĆ ŻYCIA

Trening przedłuża życie, ponieważ spowolnione są w organizmie procesy wytwarzania wolnych rodników. 


5. SYLWETKA


Poprawa napięcia mięśni i skóry daje efekt smukłej i wysportowanej sylwetki.  


6. PSYCHIKA

Aktywność ruchowa doskonale wpływa na naszą psychikę. W czasie wysiłku odrywamy się od życia codziennego, a skupiamy się na pracy naszych mięśni, co znakomicie odstresuje po ciężkim dniu. Stres sprawia, że wydziela się więcej adrenaliny, która powoduje napięcie mięśni i skurczenie powierzchniowych naczyń krwionośnych, wskutek czego nie dociera do powierzchni skory tyle krwi ile powinno. Długotrwałe działanie czynnika stresogennego odbija się na zdrowiu całego naszego organizmu. Ćwiczenia poprawiają nastrój i dodają chęci do życia, pobudzają CIAŁO. Ruch przyczynia się do zwalczania stanów depresyjnych. 


7. SERCE I UKŁAD KRWIONOŚNY

Stabilizacja ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, zmniejszanie ryzyka zawału serca i udaru mózgu, zwiększenie wydolności mięśnia sercowego, polepszenie ukrwienia wszystkich organów wewnętrznych, tkanek i mięśni, a w efekcie – lepsze zaopatrzenie całego organizmu w tlen i składniki odżywcze. Doskonałe dotlenienie całego organizmu, a w szczególności mózgu, który później jest w stanie efektywniej pracować, poprawienie ukrwienia tkanek, w skutek szybszego krążenia krwi. 

8. SYSTEM IMMUNOLOGICZNY

Zostaje wzmocniony, a efektem tego jest wzrost odporności organizmu na infekcje. 


9. UKŁAD HORMONALNY

Hormony stresu (adrenalina i kortyzol) są skuteczniej usuwane z organizmu. Hormony szczęścia (endorfiny) są wytwarzane szybciej, dając nam uczucie zadowolenia i miłego zmęczenia po treningu. 


10.UKŁAD ODDECHOWY

Zwiększenie wydolności płuc, a w efekcie zwiększenie wydolności tlenowej całego organizmu.

A i do tego oczywiście spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.

  

Wady uprawiania (nienadmiernie) sportu :

1. Wkładanie własnego wysiłku

2. Trzeba wygospodarować czas


Podsumowanie: 

10 ważnych zalet i 2 "wady", które nie są niemożliwe do pokonania i raczej błahe. 

Pamiętaj, wysportowana sylwetka świadczy o Twojej sprawności, wytrwałości i systematyczności!


ZDROWA DIETA

Nawyki żywieniowe trudno zmienić. Sądzę, że liczenie kalorii nie ma sensu, bo zapotrzebowanie organizmu na energię jest związane z wiekiem, płcią i aktywnością fizyczną. Więc do utrzymania organizmu przy życiu (np. siedzeniu przed monitorem) potrzeba mniej kalorii niż, gdy podejmuje się wysiłek fizyczny.
 
Każdy wie mniej więcej, co jest zdrowe a co nie, ale nie stosujemy tej wiedzy w praktyce. W ramach przypomnienia napiszę o zdrowym sposobie odżywiania.

Po pierwsze: Dieta uboga w tłuszcze i cholesterol.

W diecie warto zdecydowanie ograniczyć udział tłuszczu pochodzącego z masła, tłustych mięs, podrobów i wędlin (zwłaszcza wieprzowych), pełnotłustego nabiału (szczególnie żółtych serów, tłustych twarogów, serków kanapkowych) oraz żółtek jaj, na korzyść tłuszczu roślinnego pochodzącego z nasion roślin oleistych (soi, słonecznika, sezamu, orzechów, migdałów), oraz tłuszczu z ryb. Zawierają one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a które są niezbędne do budowy i funkcjonowania każdej komórki organizmu. Oleje roślinne są również naturalnym źródłem steroli roślinnych – związków, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu z przewodu pokarmowego. 

Po drugie: Dieta bogata w warzywa i owoce.

Do każdego posiłku jedz warzywa, najlepiej w postaci wieloskładnikowych surówek. Warzywa powinny stanowić największy objętościowo element większości posiłków. Pamiętaj też o owocach. Warzywa i owoce są źródłem cennego błonnika pokarmowego, który pęczniejąc w przewodzie pokarmowym jak gąbka pochłania nadmiar tłuszczu i cholesterolu, a także toksyny pochodzące z zalegających tu niestrawionych i niewchłoniętych składników diety. 
 
Po trzecie: Dieta bogata w pełnowartościowe białko.

Co najmniej trzy razy dziennie należy dostarczyć organizmowi białko, którego najlepszym źródłem są: białe mięso drobiu, chude mięso, chude i półtłuste ryby, chude twarogi, jogurty i kefiry, a także białko jaja. Mięso przyrządzaj wybierając dietetyczne metody obróbki termicznej, a więc: gotowanie tradycyjne, lub na parze, duszenie, pieczenie (zwłaszcza w folii) lub grillowanie. Zdecydowanie unikaj smażenia, szczególnie w panierce i w głębokim tłuszczu. Podczas takiego przygotowywania potrawa wchłania ogromne ilości tłuszczu, który przesmażony, poza dodatkowymi kaloriami, może stanowić źródło związków rakotwórczych oraz istotnie zwiększać stężenie cholesterolu we krwi.

Po czwarte: Dieta bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe: tj. pieczywo, grube kasze, brązowy ryż i nasiona roślin strączkowych.

Pełnoziarniste produkty zbożowe w zdrowej diecie powinny stanowić główne źródło energii. Produkty te dostarczają wielu cennych witamin np. witamin z grupy B oraz witaminę E i cynk, które są silnymi przeciwutleniaczami chroniącymi między innymi cholesterol przed utlenianiem i powstawaniem zmian miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych. Produkty skrobiowe nisko przetworzone są także bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który działa jak szczoteczka - drażniąc ściany jelit pobudza ich perystaltykę. 
 
Po piąte: Dieta uboga w słodycze i jedzenie typu fast-food.

Jeśli nie możesz się oprzeć, to czasem możesz pozwolić sobie na zjedzenie małej porcji ulubionego ciasta. Pamiętaj jednak, by nie podjadać słodyczy między posiłkami. Słodycze gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi i rozregulowują gospodarkę węglowodanową organizmu. Gdy w ciągu dnia męczy Cię głód i ochota na przekąskę , lepiej sięgnij po chrupiącą marchewkę lub jogurt. 

Codziennie zadbaj o staranne i regularne przygotowywanie co najmniej 4-5 posiłków. Pij niegazowaną wodę mineralną oraz herbaty owocowe i ziołowe bez cukru w ilości ok. 2 litrów dziennie. Płyny są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Pamiętaj, że sposób w jaki się odżywiasz, to istotny element Twojego stylu życia i warunek prawidłowego funkcjonowania całego organizmu

 


Dać z siebie wszystko! 

Kolejną korzyścią z uprawiania sportu jest czerpanie satysfakcji za każdym razem, gdy uda nam się poprawić jakiś swój wynik. Coś co jeszcze miesiąc temu było poza naszym zasięgiem, teraz przychodzi nam z łatwością. Naprawdę świadomość zwiększania swojej wydajności i siły jest bardzo przyjemna. Wysiłek fizyczny jest człowiekowi niezmiernie potrzebny. W toku ewolucji nasz organizm przystosował się do pokonywania zarówno wyzwań intelektualnych, jak i słabości swojego ciała. Nasze geny przechowują wzorzec dostosowany do osoby aktywnej fizycznie.

Satysfakcję może nam również dać duży wysiłek, jaki ponosimy na siłowni. Niestety nie ma lekko. Jeśli chcemy osiągnąć jakieś widoczne efekty, to musimy dać z siebie wszystko. Jednak zapewniam, że mimo iż jest to ciężka praca, to daje ona też
dużą satysfakcję, a przy okazji hartuje nie tylko ciało, ale też umysł. Ogólny stan twojego zdrowia ulegnie poprawie. Ćwiczenia będą stymulować układ krążenia, dotleniać krew, wspomagać układ limfatyczny oraz wyzwalać endorfiny, które są odpowiedzialne za ogólne samopoczucie. Twój system immunologiczny ulegnie wzmocnieniu, dzięki czemu będziesz bardziej odporny na choroby.
Jednakże ''zdrowy tryb życia'' nie polega tylko na regularnych ćwiczeniach i zdrowej diecie. Ważna jest też odpowiednia ilość snu, odpoczynek i poziom stresu.

Zazwyczaj zapominamy o swoim zdrowiu i prawidłowym funkcjonowaniu. A przecież zdrowie to jedna z ważniejszych rzeczy w naszym życiu. Wiele osób dopiero po jakimś czasie, gdy coś zaczyna boleć, zdaje sobie sprawę jak zaniedbało swój organizm.

 „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz ...”


You Might Also Like

2 komentarze » • • •

  1. zgadzam się
    człowiek który się nie rusza jest leniwy i ospały
    szybciej się męczy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też to zaobserwowałam :) Dzięki za komentarz!

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

DOŁĄCZ DO GRUPY DIORELLA ATELIER

Like me on Facebook

Subscribe