TRENING TALII PO CIĄŻY - Gorsety ciążowe - Kiedy mogę założyć gorset po porodzie?

19.8.17


Często pytacie mnie o gorsety i ciąże - najczęściej ,,Kiedy mogę założyć gorset po porodzie?''. W tym poście odpowiadam na to pytanie i przybliżam historię gorsetów ciążowych, a także przedstawiam ich współczesne odpowiedniki.


Gorsety ciążowe kiedyś


Gdy parę lat temu zobaczyłam ryciny gorsetów ciążowych byłam bardzo zaskoczona i pierwszą moją myślą było: jak można ściskać brzuch gorsetem w czasie ciąży? Zakładanie podczas ciąży gorsetu, który służy przecież do modelowania sylwetki i zwężania obwodu talii wydaje się bardzo niedorzeczne.

Wbrew pozorom gorsety ciążowe nie były używane, aby zwęzić talię czy ukryć ciążowy brzuch. Nie były sznurowane tak, aby ściskać ciało. Gorsety ciążowe posiadały specjalne dodatkowe sznurowania po bokach, aby mogły być dopasowane do rosnącego brzucha i stopniowo powiększane - czyli dokładnie odwrotnie niż klasyczne gorsety. Zamiast sznurować coraz ciaśniej gorsety ciążowe stopniowo się rozsznurowywało.

Pewnie wielu zastanawia czemu kobiety nosiły gorsety również w ciąży. Przypomnijmy, że kobiety w epoce wiktoriańskiej, a także wcześniejszych traktowały gorsety, jako bieliznę - nieodłączną część garderoby. Gorsety spełniały wtedy także funkcję stanika i dlatego zakładały je również kobiety w ciąży.

Ponadto gorsety ciążowe wspomagały obciążony kręgosłup. Dawniej mięśnie tułowia u kobiet były osłabione, ponieważ XIX-wieczne damy nosiły gorsety już od okresu dziecięctwa. Nawet obecnie kobiety w celu odciążenia kręgosłupa zakładają pasy ciążowe. Dla słabych mięśni wsparcie gorsetem podczas ciąży było szczególnie pomocne.


źródło

źródło
Współcześnie wykonany gorset ciążowy inspirowany oryginałami z okresu regencji.







 Gorset ciążowy, 1860 r.




Amerykański, jedwabny gorset wykonany przez Worcester Corset Company  w 1876 roku.




         



  Wiktoriańskie gorsety ciążowe zostały zaprojektowane tak, aby dostosować się do rosnącego brzucha poprzez regulacje wiązaniami, jednocześnie zapewniając wsparcie dla kręgosłupa matki. Gorsety takie były często pozbawione fiszbin i zapinane na guziki z przodu. Wykrój gorsetu został skonstruowany tak, aby zakrzywiał się wokół brzucha i go nie uciskał.


  


 


Gorset, 1900 r. kolekcja Victoria and Albert Museum w Londynie
O gorsecie można poczytać więcej na stronie muzeum.

W tym egzemplarzu w górnej części można zauważyć metalowe napy po obu stronach. To obok dodatkowych wiązań, charakterystyczny element gorsetów ciążowych. Jak pewnie się domyślacie takie rozwiązanie umożliwiało karmienie dziecka.


           






Gorsety ciążowe obecnie


Przygotowując post natrafiłam szukając pod hasłem ,,Gorset ciążowy" na sklep megamedic.pl, który oferuje współczesną wersję gorsetów ciążowych.

Opis ze strony sklepu:

W trakcie ciąży kręgosłup kobiety ulega dużym obciążeniom. Rozwiązaniem dla tego problemu jest gorset ciążowy, który podtrzymuje kręgosłup oraz brzuch. Gorset powoduje, że brzuch jest utrzymany na odpowiedniej wysokości, a skóra nie pęka. Gorset powinno się zacząć nosić nie wcześniej niż od drugiego trymestru. Lekarz może doradzić noszenie gorsetu również wtedy, gdy dziecko jest zbyt nisko ułożone i ciąża może być zagrożona poronieniem. 
Gorset jest regulowany i przystosowuje się do kształtów kobiety. 



Gorset ciążowy, megamedic.pl


Na tej samej stronie znajdziemy również inne gorsety medyczne, a nawet słynny waist trainer, czyli ,,Elastyczny pas brzuszny'', a także ,,Elastyczny pas ciążowy i poporodowy''.

Opis ze strony sklepu:

Pas wykonany jest z lekkiej i przewiewnej tkaniny. Dwa dodatkowe boczne pasy pozwalają indywidualnie dopasować gorset do odpowiedniej stabilizacji. Dwie stalki w tylnej części gorsetu stabilizują pas w odcinku lędźwiowym. Pas podtrzymuje brzuch w czasie ciąży i zaraz po niej oraz pozwala złagodzić bóle w odcinku lędźwiowym. 

Pas ten ma dwie funkcje:
- Przed porodem zmniejsza ryzyko poronienia i zapobiega bólom talii. Pomaga też wygodnie ułożyć się płodowi w macicy.
- Po porodzie gorset jest odwracany i usuwane są z niego wzmocnienia, dzięki czemu może być stosowany w celu zapobiegania obwisaniu i zniekształcaniu się brzucha.





Gorsety a ciąża

Podczas ciąży stanowczo odradzam zakładania gorsetu. Alternatywą i wsparciem dla kręgosłupa mogą być elastyczne, medyczne gorsety i pasy ciążowe, które przykładowo pokazałam powyżej.

Dla kobiet, które nawet w czasie ciąży nie mogą rozstać się z gorsetami lub zagorzałych fanek rekonstrukcji historycznych istnieje możliwość zamówienia specjalistycznego gorsetu ciążowego, który posiada dodatkowe wiązania umożliwiające powiększanie i dostosowanie do rosnącego brzucha. Przykład takiego gorsetu wykonanego współcześnie przez Dark Garden Corsetry możecie znaleźć tutaj.

Bezpośrednio po porodzie, oksytocyna powoduje naturalne obkurczanie macicy oraz położonych w ścianie macicy naczyń krwionośnych. W okresie połogu ten hormon ma bezpośredni wpływ na ,,zwijanie" macicy. Karmienie piersią przyspiesza ten proces. Organizm naturalnie się regeneruje, ale aby wspomóc i przyspieszyć ten proces można zakładać pasy poporodowe. Przed użyciem konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza.

Popularne obecnie tzw. waist trainery to pierwotnie właśnie takie pasy poporodowe, które pomagają utrzymać na miejscu obwisłą skórę oraz wygładzić jej fałdy, aby ubranie mogło się względnie dobrze ułożyć, a kobiety czuły się bardziej komfortowo.

TRENING TALII: GORSET WYSZCZUPLAJĄCY REDUKUJĄCY - WAIST TRAINER?


Wasze pytania


Jak szybko po porodzie można zacząć nosić gorset?

Od razu po porodzie nie można nosić gorsetu. Ciało musi się zregenerować. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i rodzaju porodu. Czas może być różny. Po naturalnym porodzie minimum po 9 miesiącach, optymalnie po około roku. Po cesarskim cięciu to około 1.5 roku minimum, a optimum 2 lata.

 A gdyby uszyć gorset o niewielkim modelowaniu? Można by szybciej?

Ciało potrzebuje czasu na rekonwalescencje i lepiej nie ingerować gorsetem w ten naturalny proces. Macica obkurcza się w swoim tempie. Po porodzie bezpieczne będą elastyczne pasy. Możesz zapytać na wizycie popołogowej od kiedy można zacząć ćwiczyć brzuszek. Dopiero po wzmocnieniu mięśni ćwiczeniami można zacząć myśleć o modelującym gorsecie ze stalowymi fiszbinami. Polecam zachować po prostu zdrowy rozsądek i uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy najlepiej rozmawiać z gorseciarką o zrobieniu gorsetu? Czy jeszcze na początku ciąży, czy dopiero po porodzie, gdy rozmiary w biodrach mogą się trochę zmienić? 

Po całkowitym zakończeniu rekonwalescencji i skonsultowaniu się z lekarzem, dopiero można napisać do gorseciarki, zamówić gorset na obecne wymiary, a następnie rozpocząć delikatnie i stopniowo przyzwyczajać ciało do gorsetu (seasoning). Nie należy zamawiać gorsetu pod wymiary przed ani w trakcie ciąży.


TRENING TALII: 9 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ ZANIM ROZPOCZNIESZ WAIST TRAINING


Ciekawostka 

Niektóre źródła podają, że kobiety, które przebyły ciążę mogą uzyskać szybsze i większe efekty modelowania gorsetem, ponieważ ograny podczas ciąży zostały przemieszczone (zwłaszcza w ostatnim trymestrze) podobnie jak przemieszczane są podczas noszenia gorsetu. Może być to związane również z relaksyną – polipeptydowym hormonem produkowanym przez ciałko żółte, który rozluźnia więzadła maciczne ułatwiając poród, wpływa hamująco na skurcze mięśni macicy i rozluźniająco na spojenie łonowe w czasie porodu.


 Diastasis recti, czyli rozstęp mięśni prostych kresy białej

Ja nie mam żadnych doświadczeń związanych z ciążą, ale na grupie Gorseciary jest wiele mam gorseciar i tam możecie zadawać bardziej specjalistyczne pytania. Za zgodą autorek zamieszczam tutaj posty o diastasis recti.





Więcej o noszeniu gorsetów i ciąży można poczytać na blogu mamy gorseciary w poście
  ,,Kobieto! Od noszenia gorsetu się nie chudnie! - czyli mądrości mamy-gorseciary".

You Might Also Like

6 komentarze » • • •

  1. Bardzo interesujący post :) Niektóre z tych ciążowych gorsetów historycznych wyglądają na całkiem nieźle podtrzymujące brzuszek, wydaje mi się że to mogło być nawet wygodne. Ale najbardziej zaintrygował mnie gorset z wyjmowalnymi fiszbinami marki H&W Co. Ciekawa jestem w jaki sposób to rozwiązali konstrukcyjnie ("kieszenie na fiszbiny", czy może pliska którą się odgina by je wyjąć, czy jeszcze inaczej?).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, mnie też to zastanawia :) Cieszę się, że post Ci się spodobał i dziękuję bardzo za komentarz!

      Usuń
  2. Taka mała uwaga te gorsety są dziewiętnastowieczne(patrz cytat "Współcześnie wykonany gorset ciążowy inspirowany osiemnastowiecznymi")-to białe sznurówki z okresu regencji typowe dla lat 1820. Osiemnastowieczne ciążowe wyglądały znacznie inaczej nawet pod koniec wieku;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za cenną uwagę! Właśnie zmieniłam. Dobrze, że czuwasz :) Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję! Mimo, że gorsetami interesuję się od kilku lat to nie zdawałam sobie sprawy, że po cesarskim cięciu należy odczekać aż tak długo, bo brak mi osobistego doświadczenia w tej kwestii i omal nie namówiłam młodej mamy na gorset. Dobrze, że trafiłam na ten wpis.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mięśnie muszą się zregenerować zanim zaczniemy zakładać gorsety ze stalowymi fiszbinami. Cieszę się, że znalazłaś w poście nową informację :) Dziękuję bardzo za komentarz!

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

DOŁĄCZ DO GRUPY DIORELLA ATELIER

Like me on Facebook

Subscribe