Tutorial: Jak uszyć gorset krok po kroku? Prosty wykrój na gorset underbust

9.5.17


Coraz więcej osób chce spróbować swoich sił i uszyć własnoręcznie gorset. W tym poście znajdziecie prosty instruktaż jak uszyć pierwszy, prawdziwy gorset krok po kroku. Tutorial stworzyła profesjonalna gorseciarka - Milena, właścicielka firmy Deathless Corsets, która zajmuje się szyciem gorsetów od prawie 8 lat. 

Wywiad z tą przemiłą i uzdolnioną osobą możecie przeczyć tutaj: WYWIAD Z GORSECIARKĄ - MILENA DEATHLESS CORSETS.


Jak uszyć gorset krok po kroku?


Potrzebne rzeczy:

  • maszyna do szycia
  • kartki z bloku technicznego
  • ołówek
  • linijka
  • nożyczki
  • kreda krawiecka
  • szpilki
  • tkanina wierzchnia – ozdobna
  • tkanina bawełniana – na podszewkę
  • lamówka dopasowana kolorystycznie
  • nici pod kolor tkaniny
  • sznurek typu sznurówka (około 4 m)
  • oczka kaletnicze
  • dziurkacz do tkanin
  • młotek
  • prasa do oczek (lub zestaw do zaciskania oczek)
  • fiszbiny (najlepiej stalowe, spiralne i płaskie, ale na początek można spróbować z fiszbinami gorsetowymi dostępnymi w pasmanterii) oraz końcówki do nich


Opcjonalnie można też wykorzystać jakąś formę zapięcia z przodu: zamek błyskawiczny do gorsetów, haftki lub busk.

Spis sklepów ze specjalistycznymi komponentami do gorsetów znajdziecie tutaj: JAK USZYĆ PRAWDZIWY GORSET Z FISZBINAMI? GDZIE KUPIĆ MATERIAŁY I ZNALEŹĆ WYKROJE?



Dołącz do grupy Diorella atelier💃🏻 gdzie sprzedaję perełki z mojej szafy. 

Jeżeli uwielbiasz eleganckie sukienki w stylu vintage glamour to miejsce dla Ciebie! 

Tutaj znajdziesz ponadczasowe kreacje podkreślające kobiece piękno🍸💄


 Wykrój

Na początek polecamy wybór gorsetu typu underbust, bo jest znacznie łatwiejszy niż overbust.

Wykrój składa się z czterech ponumerowanych części. Wszystkie cztery części tworzą połowę gorsetu, czyli cały gorset składać się będzie z ośmiu części: czterech zaprezentowanych oraz kolejnych czterech, które są ich lustrzanym odbiciem (otrzymamy je po odwróceniu wykroju na drugą stronę).


Pomiary

Pierwsza czynność jaką należy wykonać, to zmierzenie się, aby móc ustalić wymiary na gorset. Musimy znać swój obwód pod biustem, obwód w talii oraz obwód bioder. Podczas mierzenia miara powinna przylegać do ciała. Nie należy mierzyć się ani za luźno, ani za ciasno, ponieważ uzyskamy wtedy niewłaściwe wymiary, przez co gorset nie będzie na nas pasował.

Jeśli już udało nam się zmierzyć, należy wykonać kilka prostych równań matematycznych. Gorset ma nas wyszczuplić, więc nie może być uszyty dokładnie według naszych wymiarów – musi być trochę mniejszy, dlatego należy od otrzymanych wymiarów odjąć kilka centymetrów. Zależy nam głównie na wyszczupleniu talii, więc to właśnie w tym obwodzie trzeba odjąć więcej (np. 10-15 cm), natomiast pod biustem i w biodrach niewiele, bo nie chcemy się w tych miejscach ściskać zbyt mocno (np. 4-6 cm).

Myślę, że najłatwiej będzie wytłumaczyć to na przykładzie:

Obwód pod biustem: 74 cm
Obwód w talii: 70 cm
Obwód na linii kości biodrowych: 90 cm

Wymiary gorsetu będą więc następujące:

góra: 74 – 4= 70 cm
talia: 70 – 10= 60 cm
dół: 90 – 4= 86 cm

Wykrój gorsetu

Pamiętajmy jednak, że uzyskane wymiary tworzą cały gorset, także należy teraz dane liczby podzielić na dwa, by uzyskać identyczne połówki: lewą i prawą stronę gorsetu.

Idąc dalej przykładem, każda połowa gorsetu będzie miała takie wymiary:

górna połowa: 70 /2= 35 cm
połowa w talii: 60 /2= 30 cm
dolna połowa: 86 /2= 43 cm

To, w jaki sposób rozporządzicie centymetry na każdą z czterech części wykroju zależy w dużej mierze od waszych wymiarów i preferencji. Warto kierować się przy tym zaprezentowanym przeze mnie kształtem każdego z kawałków, jednak nie trzeba się go trzymać sztywno, zachęcam do tworzenia własnych wykrojów. Gorseciarstwo to nieustanna nauka poprzez poszukiwanie nowych rozwiązań.

Dla podanego wyżej przykładu można każdą z części wykroju wymierzyć następująco:
Część nr 1Część nr 2Część nr 3Część nr 4
Góra10cm7,5cm7,5cm10cm
Talia (środek)8cm7cm6cm9cm
Dół7cm14cm10cm12cm

Posiadając wyliczone wymiary każdego z kawałków wykroju możemy się zabrać do rozrysowania go na sztywnej kartce, a następnie wycięcia (na rysunku poniżej obszar jasnoniebieski). Tu przyda nam się blok techniczny, ołówek, linijka i nożyczki. Pamiętajcie, by każdy element miał zaznaczoną talię, ponieważ to najistotniejsza część i wedle niej będziemy dopasowywać do siebie kolejne kawałki gorsetu.


Po wycięciu szablonu możemy przystąpić do odrysowania go na tkaninie za pomocą kredy krawieckiej – zarówno na materiale wierzchnim, jak i na podszewce. Ostatecznie będziemy więc musieli odrysować każdy kawałek szablonu cztery razy: dwa razy na tkaninie wierzchniej i dwa razy na podszewce (każda tkanina powinna posiadać lustrzane odbicia każdego z elementów wykroju).

Odrysowując każdy element pamiętajmy by zostawić po bokach z obu stron około 1,5-2 cm materiału na zapas, ponieważ szwy będziemy prowadzić wzdłuż linii wykroju (na rysunku przedstawiającym wykrój zapas jest zaznaczony linią przerywaną). Pamiętajcie też, aby odrysować poziome linie zaznaczające miejsce talii. Warto każdą z części ponumerować, by nie mieć później problemu z ich spasowaniem.

Szycie gorsetu

Po wycięciu wszystkich części z obu tkanin przystępujemy do szycia. Pomocne będą tu szpilki, którymi zepniemy sąsiadujące ze sobą elementy wzdłuż linii styku. Robimy to przykładając do siebie kawałki tkaniny tak, by stykały się wierzchnią stroną, abyśmy mogli je zszyć po wewnętrznej stronie. W ten sposób zszywamy każdą połówkę gorsetu według schematu: jedynka do dwójki, dwójka do trójki, trójka do czwórki (pamiętajcie, by zaznaczone wcześniej miejsca talii stykały się ze sobą). Tak otrzymamy dwie połówki – lewą i prawą – z tkaniny wierzchniej oraz dwie z podszewki.

Jeśli gorset nie ma posiadać zapięcia z przodu to zszywamy ze sobą obie połówki wierzchnie: jedynka do jedynki. To samo robimy z podszewką. Jeśli natomiast chcemy wszyć busk lub inne zapięcie to robimy to teraz łącząc przy tym podszewkę z tkaniną właściwą w miejscu zapięcia.


Teraz pozostało nam połączenie wierzchniej części gorsetu z częścią tworzoną przez podszewkę. Tu znów posługujemy się zasadą lustrzanego odbicia i dopasowujemy wierzch do podszewki tak, by wszelkie szwy i zapasy materiału schować wewnątrz pomiędzy nimi. Elementy te należy zszywać od jedynek do czwórek, wzdłuż łączeń każdej z części tak, by łączenie między jedynką a dwójką wierzchnią stykało się z łączeniem jedynki i dwójki z podszewki. 

Zapas materiału obok szwów można wykorzystać do tuneli na fiszbiny. Przy każdym łączeniu kawałków materiału (a więc kolejno przy łączeniu jedynki z dwójką, dwójki z trójką i trójki z czwórką, a także jedynki z jedynką oraz na końcu każdej czwórki) przeszywamy prostym ściegiem materiał tak, by stworzyć tunel w którym umieścimy fiszbinę (pamiętajcie, aby zachować szerokość tunelu adekwatną do szerokości posiadanych fiszbin). Warto też stworzyć dodatkowy tunel na fiszbinę, który wzmocni wiązanie z tyłu, tak by każdy rząd oczek posiadał fiszbiny z obu stron. W tym miejscu najczęściej stosuje się fiszbiny płaskie. Umieszczenie wszystkich fiszbin zaznaczone jest na rysunku poniżej kolorem zielonym. 





Jesteśmy już prawie na końcu naszego projektu. Teraz trzeba przyciąć gorset u góry i u dołu, aby uzyskał pożądany przez nas kształt oraz by równo przechodził między kolejnymi częściami. Jeśli mamy taką możliwość warto zabezpieczyć dół gorsetu overlockiem (na razie tylko dół), jeśli nie to wystarczy szew zygzakowaty.

Czas na fiszbiny. Musimy je dociąć na odpowiednią długość w stosunku do każdego z tuneli. Po docięciu każdą fiszbinę należy z obu stron zabezpieczyć przeznaczoną do tego końcówką, aby nie przebiła nam materiału. Pamiętajmy, by przy docinaniu fiszbin wziąć pod uwagę szerokość lamówki i pozostawić dla niej miejsce u góry i u dołu gorsetu.

Co do samych fiszbin, jeśli posiadacie metalowe fiszbiny spiralne oraz płaskie, to polecam włożenie płaskich fiszbin przy oczkach (z tyłu gorsetu, tam gdzie będzie sznurowanie) natomiast spiralne warto umieścić w miejscach najbardziej modelujących talię, jak boki gorsetu.

Po umieszczeniu fiszbin we wszystkich tunelach możemy zaszyć górę gorsetu i wykończyć go lamówką (u góry i u dołu), aby nadać mu estetyczny wygląd.



W tej chwili pozostało nam już tylko "oczkowanie". W tym celu dziurkujemy gorset z tyłu (na bokach każdej z czwórek) po obu stronach równomiernie. Jeśli stosujecie dziurkacz ręczny, który należy uderzać młotkiem to polecam podłożyć pod gorset drewnianą podkładkę, by nie zniszczyć sobie podłogi/stołu. Następnie w każdej dziurce umieszczamy oczko kaletnicze wraz z podkładką (oczko od zewnątrz, podkładka od wewnątrz) i zaciskamy prasą do oczek lub jeśli nie mamy do niej dostępu, to elementem zaciskającym, który również należy uderzać młotkiem z odpowiednią siłą (można taki zestaw nabyć w każdej większej pasmanterii).

Jeśli udało nam się poradzić sobie z oczkami to możemy sobie pogratulować. Stworzyłyśmy nasz pierwszy gorset! Czas najwyższy sięgnąć po sznurek, przełożyć go przez oczka i wypróbować nasze małe dzieło na sobie :)

W jaki sposób przełożyć sznurek przez oczka krok po kroku znajdziecie w poście: PODSTAWOWY SPOSÓB SZNUROWANIA GORSETU

Polecam Wam bloga Mileny - deathlesscorsets.blogspot.com, na którym ukazał się powyższy tutorial. Serdecznie dziękuję za zgodę na udostępnienie go na moim blogu.






Więcej przydatnych informacji na przykład: gdzie znaleźć wykrój na gorset, gdzie kupić komponenty potrzebne do wykonania gorsetu czy spis gorsetowej literatury o szyciu gorsetów oraz inne tutoriale jak uszyć gorset krok po kroku znajdziecie w poście:

JAK USZYĆ PRAWDZIWY GORSET Z FISZBINAMI? GDZIE KUPIĆ MATERIAŁY I ZNALEŹĆ WYKROJE?

A więcej różnych, darmowych wykrojów znajdziecie tutaj:
DARMOWE WYKROJE NA GORSETY: WASPIE, OVERBUST, UNDERBUST



Polecam także kurs szycia gorsetów autorstwa Scarlett, który można kupić tutaj: https://www.corsettraining.net/corsetmaking/ (zawiera też wykroje).

Bardzo wiele informacji m.in. o wykonywaniu samodzielnie gorsetu znajduje się na kanale Lucy na Youtube - ogromnie polecam.

Dajcie znać jak wyszły Wasze gorsety!
Trzymam kciuki i życzę powodzenia :)


You Might Also Like

9 komentarze » • • •

  1. Jestem facetem, od kilku lat regularnie chodzę na siłowni. Wielu ćwiczących trenuje w specjalnych skorzanych pasach na talii aby zapobiec rozrastaniu się jej pod wpływem treningu siłowego. Ostatnio chodzi mi po głowie aby zaopatrzyc sie w prawdziwy gorset i nosić go poza siłownia aby zmniejszać obwód swojej talii. Wąska talia jest atrakcyjna u obu płci a optycznie ramiona klatka barki robią sie szersze. I stad moje pytanie- czy dla osób takich jak ja również dedykowane są gorsety? Proszę o poradę i z góry dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj! Pas kulturystyczny, a gorset, to dwie zupełnie różne rzeczy. Stosuje się je w innych celach. Pas kulturystyczny nie ma za zadanie zmniejszenia obwodu w talii i modelowania sylwetki. Ponadto stosuje się go tylko na czas wykonywania ćwiczenia, gdy obciążona jest dolna część kręgosłupa. Chodzi o to, aby ją wspomóc. Pas kulturystyczny zapewnia stabilizację odcinka lędźwiowego.

      Zarówno gorsety jak i pasy kulturystyczne trzeba używać z rozwagą. Pasy kulturystyczne tylko wtedy, kiedy trzeba. "Nie zakładamy go po to, żeby ładniej wyglądać. Pełni on określoną funkcję podczas intensywnych ćwiczeń. Jego negatywną stroną, jeśli zakłada się go za często, jest oczywiście zły wpływ na jamę brzuszną. O co tak naprawdę chodzi? Pas powoduje zwiększony nacisk siły właśnie na tę część ciała. Dochodzi do odciążenia kręgosłupa, ale gdzieś ta siła przecież musi się przenieść. W wypadku zbyt częstego zakładania, przykładowo nieadekwatnego do sytuacji, może dojść do osłabnięcia dolnych mięśni grzbietu. Zakładajmy więc pas wtedy, kiedy na prawdę trzeba. Dodatkowy nadzór specjalisty z pewnością się tutaj przyda. Nasze dolne mięśnie grzbietu mogą szybko przyzwyczaić się do nienaturalnego „wsparcia”. Trenerzy mówią w tej sprawie jedno: należy go zdjąć, kiedy nie jest potrzebny."

      "Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ciało czasami potrzebuje również sztucznego wsparcia. Nie można z tej możliwości korzystać, jeśli jest nieadekwatna do sytuacji. Jeśli jesteśmy ignorantami w tej sprawie, to będzie to miało bardzo negatywne skutki w przyszłości. Wielu ludzi szukało magicznej recepty na szybką rozbudowę mięśni. Jest ona jedna: z głową i z umiarem."

      „Ostatnio chodzi mi po głowie aby zaopatrzyć sie w prawdziwy gorset i nosić go poza siłownia aby zmniejszać obwód swojej talii.” – zmniejszać można jedynie podczas noszenia gorsetu. Po zdjęciu gorsetu wszystko wróci do stanu poprzedniego.
      Rozumiem, o co chodzi i też zauważyłam, że optycznie ramiona wydają się szersze przy zwężeniu talii. Według mnie należy popracować nad sylwetką i mięśnie się rozrosną. Znacznie łatwiej jest uzyskać masę mięśniową niż zmniejszyć obwód talii na stałe - choćby o dwa centymetry. Nie ma drogi na skróty.
      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  2. Gdzie można kupić fiszbiny spiralne płaskie metalowe z metra oraz zatyczki do nich?? Szukam w necie i nie ma. Są. Gotowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj znalazłam ciekawą propozycję: http://www.goldpol.eu/fiszbina-plaska-metalu-biala-p-7670.html Można przetestować, bo cena nie jest wysoka.

      Zatyczki: https://u-czeremchy.pl/pl/searchquery/fiszbina/1/phot/5?url=fiszbina

      https://pasmanterie.eu/product/520

      Możesz też napisać do Crash, ale z tego co widzę w jej sklepie, ma chyba tylko przycięte: https://crash-art.eu/kup-teraz/komponenty

      Nie ma problemu w znalezieniu nieprzyciętych za granicą, ale wiadomo wyjdzie to drożej.

      https://corsetmaking.com/continuous-boning-remnants.html

      https://www.sewcurvy.com/corsetmakingsupplies/prod_2654253-Roll-of-flat-steel-corset-boning.html

      Tutaj post, gdzie zebrałam wszystkie adresy sklepów: http://koseatra.blogspot.com/2014/09/jak-uszyc-prawdziwy-gorset-z-fiszbinami.html

      Może lepiej kupić dłuższą fiszbinę oraz zatyczki i przyciąć ją na odpowiednią długość?

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  3. Powoli odkrywam przeróżne posty na blogu i dziwię się, jak to możliwe, że nigdy wcześniej na niego nie wpadłam! Od kilku lat się głowię nad tym jak kupić dobry gorset, a może uszyć, ale może coś po polsku, a może, a może. A tu proszę, wszystko pod jednym adresem!
    Bardzo dziękuję za pracę, jaką wkładasz we wszystkie wpisy. Dla mnie to kopalnia wiedzy i motywacji. W najbliższym czasie na pewno spróbuję skorzystać z tego wykroju, nie wydaje się wcale taki straszny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ogromnie dziękuję za tak miłe słowa! :) Cieszę się, że mój blog jest dla Ciebie przydatny. Dużo to dla mnie znaczy. Twój komentarz motywuje mnie do dalszej pracy. Czuję się doceniona :)

      Trzymam mocno kciuki za Twój pierwszy gorset :) Daj znać jak poszło. Jeśli miałabyś jakieś pytania, to chętnie pomogę na tyle ile mam wiedzy.
      Serdecznie pozdrawiam!

      Usuń
  4. Witam mam pytanie odnośnie gorsetów. Chciałam się troszkę dowiedziec czy jest jakiś jeden sklep (stacjonarny lub internetowy) gdzie można zaopatrzyć się we wszystko do gorsetów włącznie z tkaninami najlepiej w Polsce jednak jeśli internetowy to również może być zza granicy. Bardzo bym prosiła o podeslanie linkow gdyż nie mam już siły szukać na własną rękę a chciałam spróbować swoich sił w szyciu gorsetu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest taki sklep, w którym możesz kupić kompletnie wszystko wraz z tkaninami, aby uszyć gorset: https://www.sewcurvy.com/ oraz https://www.venacavadesign.co.uk/

      Pełną listę sklepów znajdziesz w moim poście tutaj: http://koseatra.blogspot.com/2014/09/jak-uszyc-prawdziwy-gorset-z-fiszbinami.html

      Pozdrawiam i życzę powodzenia w szyciu :)

      Usuń
  5. Zawsze chciałam nauczyć się szyć na maszynie. W weekend przywiozłam od mamy jej łucznika i będe działać. Widziałam, że hurtownia dodatków krawieckich ma duży wybór akcesoriów krawieckich, materiałów itd. Chcę złożyć tam zamówienie na początek a później zobaczymy jak będzie mi szło :)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

DOŁĄCZ DO GRUPY DIORELLA ATELIER

Like me on Facebook

Subscribe