Talia czy pas? Jak się zmierzyć do gorsetu szytego na wymiar

11.5.16


Coraz więcej osób decyduje się na zamówienie gorsetu u gorseciarki. Tej decyzji na pewno towarzyszy pytanie: Jak należy poprawnie zmierzyć się do gorsetu szytego na miarę? Tę ważną kwestię wyjaśni nam Milena - znana pod nazwą Deathless Corsets, profesjonalna gorseciarka, która już od ponad 6 lat zajmuje się własnoręcznym szyciem gorsetów.

W artykule zawarła bardzo przydatne informacje, aby każda osoba, która planuje zamówić gorset u gorseciarki, wiedziała, jak pobrać potrzebne wymiary. Milena rozwieje także wątpliwości dotyczące umiejscowienia i różnicy pomiędzy talią a pasem.

Tekst polecam również każdej osobie początkującej, zainteresowanej gorsetami. Dowiecie się jak prawidłowo się zmierzyć - a jest to umiejętność potrzebna do dobrania odpowiedniego dla naszej sylwetki rozmiaru gorsetu. Oddaję głos Milenie i serdecznie dziękuję za możliwość opublikowania tego wartościowego artykułu.


Kiedy decydujemy się na gorset szyty na miarę konieczne jest podanie swoich wymiarów gorseciarce. Najlepiej jeśli mieszkamy blisko wybranej gorseciarki – wtedy wystarczy do niej podjechać, by osobiście zdjęła z nas wymiary. 


POST: JAK ZAMÓWIĆ GORSET U GORSECIARKI? - PYTANIA I ODPOWIEDZI GORSECIARKI W POLSCE MAPA

Jednak co zrobić, gdy w pobliżu nie stacjonuje żadna gorseciarka lub koniecznie chcemy mieć gorset od tej, która pracuje zbyt daleko? Cóż, wtedy musimy zmierzyć się same. Może wydawać się to trochę przerażające, ale tak naprawdę wcale nie jest takie trudne. Wystarczy:

  • miara krawiecka
  • lista potrzebnych wymiarów, 
  • coś do pisania 
  • 15 minut wolnego czasu. 
Przydatny może być również sznurek lub wstążka, którą będziemy w stanie obwiązać sobie talię, by zaznaczyć jej położenie. Duże lustro na pewno pomoże nam upewnić się, że miara odpowiednio układa się na naszym ciele, dlatego warto podczas mierzenia spoglądać na swoje odbicie.


Jak się przygotować do mierzenia?
Najlepiej mierzyć się rano, kiedy nasze ciało jest wypoczęte i naturalne. Warto też przeczekać pierwsze dni cyklu miesiączkowego i zdjąć miarę dopiero, gdy pozbędziemy się opuchlizny, która pojawia się podczas okresu.
Możemy mierzyć się w bieliźnie lub cienkim, przylegającym do ciała podkoszulku. Jeśli mamy zamiar nosić gorset typu overbust razem z biustonoszem, to warto mieć na sobie ten właśnie biustonosz podczas mierzenia. Ważne, by nie zdejmować z siebie wymiarów będąc w grubym swetrze czy luźnej koszulce – będą one nam przeszkadzać zasłaniając kształt naszej sylwetki, mogą też przekłamać wyniki z powodu zbyt grubej warstwy materiału. Nie mierzymy się również w gorsecie! Gorseciarka potrzebuje naszych naturalnych wymiarów, żeby stworzyć gorset pasujący na naszą sylwetkę. Zmierzenie się w gorsecie innej marki wprowadzi ją w błąd i efekt jej ciężkiej pracy nie będzie na nas pasował.Jakie wymiary są potrzebne?

Poniżej znajdują się listy wymiarów potrzebnych do uszycia dwóch podstawowych typów gorsetów. Wymiary te zostały oznaczone również na obrazkach pomocniczych. Każdy z wymiarów ma przypisany numerek, który znajduje się na wspomnianej grafice.
Dla gorsetu typu overbust, czyli zasłaniającego piersi będziemy musiały podać więcej swoich wymiarów niż dla gorsetu typu underbust, a więc kończącego się pod biustem. Dla innych modeli, takich jak waspie, cincher, kamizelka czy suknia gorsetowa mogą być potrzebne dodatkowe wymiary. Jeśli zdecydujemy się na taki projekt gorseciarka z pewnością poprosi nas równie o nie. Tutaj jednak skupmy się na tych dwóch, podstawowych rodzajach gorsetów.
Overbust:

1. Obwód w biuście
2. Obwód pod biustem
3. Obwód na linii żeber
4. Obwód w talii
5. Obwód na wysokości kości biodrowych
6. Obwód w biodrach (w najszerszym miejscu)
7. Wysokość od linii talii do linii pod biustem
8. Wysokość od linii talii do linii żeber
9. Wysokość od linii talii do linii kości biodrowych
10. Wysokość od linii talii do linii bioder
11. Wysokość od talii do miejsca, gdzie kończy się brzuszek
12. Wysokość od talii do miejsca, gdzie następuje zgięcie nogi nad udem
13. Wysokość od talii do piersi (na linii jej środka)
14. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć pod pachą, mierzona po boku
15. Wysokość od linii pod biustem do sutka
16. Wysokość od sutka do miejsca, gdzie kończy się pierś (gdzie ma sięgać gorset)
17. Szerokość jednej piersi mierzona przez linię sutka (od mostku do miejsca gdzie pierś się kończy pod pachą)
18. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć u góry, po środku pleców
19. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć na dole, po środku pleców
20. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć u góry, po środku (dekolt)
21. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć na dole, po środku (koniec linii brzuszka)
22. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć na dole, po boku
Underbust:

2. Obwód pod biustem
3. Obwód na linii żeber
4. Obwód w talii
5. Obwód na wysokości kości biodrowych
6. Obwód w biodrach (w najszerszym miejscu)
7. Wysokość od linii talii do linii pod biustem
8. Wysokość od linii talii do linii żeber
9. Wysokość od linii talii do linii kości biodrowych
10. Wysokość od linii talii do linii bioder
11. Wysokość od talii do miejsca, gdzie kończy się brzuszek
12. Wysokość od talii do miejsca, gdzie następuje zgięcie nogi nad udem
14. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć pod pachą, mierzona po boku
18. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć u góry, po środku pleców
19. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć na dole, po środku pleców
20. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć u góry, po środku
21. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć na dole, po środku (koniec linii brzuszka)
22. Wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć na dole, po boku

Jak widać wymiarów jest trochę więcej niż podaje się w sklepie z gotowymi gorsetami, gdzie wymienione są zwykle obwody w miejscach strategicznych (biust, talia, biodra) i wysokość z przodu oraz z tyłu. Oczywiście można uszyć gorset znając jedynie te 5 podstawowych wymiarów i bardzo prawdopodobne jest, że będzie on na nas pasował, jednak na pewno lepszy będzie ten stworzony na bazie wymiarów prezentujących całkowity obraz naszej sylwetki.
Jak pobrać z siebie miarę?
Stojąc przed lustrem znajdź swoją talię – z reguły jest to najwęższy obwód między biustem a biodrami, zwykle powyżej pępka. Jeśli nie widać talii gołym okiem należy zgiąć się w bok (nie pochylając się przy tym do przodu ani do tyłu), tak jak na obrazku obok. Tam gdzie utworzy się zmarszczka, tam znajduje się nasza talia. Talia będzie punktem wyjścia dla większości potrzebnych nam wymiarów, dlatego warto dla ułatwienia zaznaczyć ją sznurkiem lub wstążką. W tym celu obwiązujemy wstążkę wokół talii (ani za ciasno, ani za luźno) tak by się nie zsuwała i cały czas pokazywała nam miejsce naszej talii.
Wymiary pobieramy stojąc prosto i normalnie oddychając. Miarą krawiecką obejmujemy nasze ciało naturalnie – nie zaciskając jej mocno wokół tułowia ani nie pozwalając jej się luźno zsuwać. Ma ona przylegać do ciała, ale się nie wżynać.
Zaczynamy od mierzenia obwodów. Obwód pod biustem mierzymy tuż pod nim, na prostej linii – jeśli mamy poprawie dobrany biustonosz to miara powinna biec wzdłuż jego dolnej krawędzi (patrz obrazek). Obwód w biuście mierzymy w jego najszerszym miejscu, zwykle na linii sutków. Obwód żeber najlepiej mierzyć na wysokości dolnych żeber (obwód ten znajduje się pomiędzy linią talii a linią pod biustem) w ich najszerszym miejscu. Jeśli mamy mocno wystające żebra to właśnie w tym miejscu należy poprowadzić miarę. Jeśli nie jesteśmy w stanie zobaczyć naszej linii żeber to spróbujmy ją znaleźć palcami delikatnie uciskając nasze ciało w miejscu, gdzie powinny się znajdować. Obwód talii mierzymy oczywiście w miejscu, gdzie się ona znajduje – jest to najbardziej podatny na redukcję obwód naszego tułowia, co możemy sami sprawdzić łapiąc się „pod boki” w miejscu talii i ściskając ją. Oczywiście mierzymy się w talii już nie ściśniętej, żeby nie przekłamać wyników pomiaru. Obwód na wysokości kości biodrowych – te kości możemy, podobnie jak żebra, znaleźć uciskając palcami nasze ciało. Innym sposobem jest znalezienie na naszych plecach dołeczków znajdujących się nad pośladkami – zwykle tworzą się one właśnie na linii kości biodrowych. Obwód bioder natomiast mierzymy w najszerszym miejscu naszych bioder – często jest to obwód przy dolnej części brzuszka, w połowie pośladków, na wysokości zgięcia nogi nad udem.
Niektóre z nas zwracają uwagę na fakt, że wychodzą im różne wymiary w tych samych miejscach. Często wynika to po prostu z oddychania, zwłaszcza przy obwodzie w biuście, pod nim, oraz w talii. W związku z tym można zapisać dwa wymiary dla każdego z tych obwód – jeden mierzony podczas wdechu, a drugi podczas wydechu.

Kolejnym krokiem będzie zmierzenie potrzebnych nam wysokości. Tutaj przyda się ten sznurek, którym przewiązałyśmy się w talii, jako że większość wysokości ma swój koniec (lub początek) właśnie na linii naszej talii. Specjalnie mówimy o „wysokościach” a nie długościach, żeby było wiadomo, że mamy mierzyć się pionowo wzdłuż swojego ciała (od góry do dołu, lub od dołu do góry), a nie pod skosem. Zwróćmy uwagę na linie poprowadzone na obrazku pomocniczym.

Wysokość od linii talii do linii pod biustem mierzymy po środku naszego tułowia stojąc przodem do lustra. Najłatwiej zacząć na linii talii (zaznaczona wstążką/sznurkiem) i skończyć tam gdzie chcemy, żeby sięgał gorset (gdy mierzymy się pod underbust) lub gdzie zaczyna się linia pod biustem/biustonosz (gdy mierzymy się pod overbust). Wysokość od linii talii do linii żeber wygodniej będzie zmierzyć bardziej z boku, tam gdzie wyczuwamy wystające żebro (zwykle będzie to pionowa linia, która poprowadzona wyżej przechodziłaby przez sutek). Zauważmy, że dzięki wstążce przewiązanej w talii nie musimy się zastanawiać dokąd sięgnąć miarą.
Wysokość od linii talii do linii kości biodrowych mierzymy podobnie jak poprzednią, bardziej z boku tułowia.
Wysokość od linii talii do linii bioder najlepiej zmierzyć po środku, przechodząc przez pępek. Ta wysokość jest potrzebna gorseciarce żeby określić gdzie był zmierzony obwód bioder. Wysokość od talii do miejsca, gdzie kończy się brzuszek może się pokrywać z poprzednią wysokością (ale nie musi) i często jest też równoznaczna z wysokością od talii do miejsca, gdzie ma się kończyć gorset z przodu (przy busku). To, gdzie się kończy brzuszek jest ważne zwłaszcza, gdy mamy problem wystającego brzuszka i chcemy go spłaszczyć właśnie przy pomocy gorsetu.

Wysokość od talii do miejsca, gdzie następuje zgięcie uda najłatwiej jest zmierzyć siedząc na krześle. Możemy też to zrobić podnosząc jedną nogę tak by udo tworzyło kąt prosty z naszym tułowiem. Miara powinna biec wzdłuż linii przechodzącej przez środek naszej nogi, a więc bardziej z boku. Ta wysokość jest ważna, bo dzięki temu gorseciarka będzie mogła wykroić gorset tak, by nie wbijał nam się w uda przy siadaniu.
Wysokość od talii do piersi mierzymy również bardziej z boku, na linii przechodzącej przez środek piersi. Ta wysokość ma pomóc określić gdzie znajduje się najniższy punkt pod naszą piersią.

Wysokość od talii do pachy, mierzymy wzdłuż naszego boku. Nie musimy podawać dokładnie gdzie zaczyna się zgięcie pachy, wystarczy że podamy gorseciarce odległość od talii do miejsca pod pachą gdzie chcemy by się kończył gorset. Chodzi o to, by gorset nie wbijał nam się w pachy gdy mamy opuszczone ręce. Na tej samej linii (wzdłuż naszego boku) mierzymy wysokość od talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć po boku na dole.
Wysokość od linii pod biustem do sutka otrzymamy mierząc się na środku naszej piersi, od sutka do punktu gdzie pierś się kończy, a zaczyna tułów. Wysokość od sutka do miejsca, gdzie kończy się pierś mierzymy podobnie, tylko że w górę, by określić miejsce w którym ma się kończyć gorset nad każdą z piersi (dokąd ma je zakrywać).
Szerokość jednej piersi mierzona przez linię sutka – od mostku do miejsca gdzie się kończy pod pachą – pomoże gorseciarce stworzyć gorset ładnie obejmujący nasze piersi. Jeśli mamy podejrzenie lub wiemy, że nasze piersi są asymetryczne koniecznie musimy zmierzyć każdą z nich z osobna.


Gorseciarce przyda się też wysokość mierzona wzdłuż kręgosłupa (a więc z tyłu po środku) od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć u góry. Najczęściej wybieramy punkt nad zapięciem stanika, by gorset go zasłaniał, ale jest to kwestia indywidualna. Na tej samej linii mierzymy wysokość od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć na dole z tyłu.

Warto też określić wysokość z przodu od linii talii do miejsca gdzie gorset ma się kończyć u góry, po środku, czyli jak głęboki ma być dekolt oraz od linii talii do miejsca na dole gdzie gorset ma się kończyć (o czym już wyżej wspominaliśmy).

Pamiętajmy, by każdy z wymiarów po zapisaniu sprawdzić dwa razy. Czasem w pośpiechu zdarzy nam się wpisać błędnie cyferkę i zamiast 60 cm w talii zapisujemy 90 cm. Taka różnica jest znacząca przy szyciu na wymiar, dlatego warto przed wysłaniem gorseciarce naszej listy wymiarów upewnić się, że wszystkie są zgodne z rzeczywistością. Jeśli macie problemy z pobraniem niektórych wymiarów samemu (np. wysokości na plecach) to poproście kogoś o pomoc.

Talia czy pas?
Po udostępnieniu artykułu pojawiły się komentarze, w których dyskutowano na temat, gdzie tak naprawdę jest talia i czym się różni od pasa. W treści artykułu specjalnie używałam cały czas sformułowania "talia", by nie było mowy o pomyłce. Talia jest (z reguły najwęższym) miejscem naszego tułowia, gdzie jesteśmy najbardziej podatne na ściskanie, a co za tym idzie - możemy w tym miejscu redukować obwód naszej sylwetki - gorsetem oczywiście. Obwód ten znajduje się pomiędzy ostatnimi żebrami (tzw. żebra wolne) a kośćmi miednicy. Na tej przestrzeni nie ma kości uniemożliwiających nam ściśnięcie się w tym miejscu o kilka czy kilkanaście centymetrów. Dla osób mających problem z wyobrażeniem sobie tego, polecam przyjrzeć się układowi kostnemu na grafice.

Reasumując, mówiąc o talii mamy na myśli najwęższy obwód naszego tułowia - miejsce, gdzie sylwetka naturalnie odcina górną połowę ciała od dolnej (spróbujcie skłonów bocznych by zobaczyć to wcięcie).
Słowo "pas" natomiast zazwyczaj używane jest raczej w celu określenia obwodu ubrań, np. "spodnie w pasie mają 70 cm" - w pasie, a więc w miejscu, gdzie zapewne znajdują się szlufki na pasek! Kojarzycie już gdzie może znajdować się pas? A wyobrażacie sobie żeby ktoś próbował się w tym miejscu ściskać w celu redukcji centymetrów? Zwłaszcza w epoce biodrówek?
Właśnie dlatego nie należy mylić pasa z talią. Talia jest ściśliwa, pas - niekoniecznie. Tym bardziej, że zależnie od kontekstu pas może wypadać w zupełnie innym miejscu: czasem na kościach biodrowych (gdy rozmawiamy o pasie w biodrówkach), a czasem w talii (kiedy mowa np. o sukienkach odcinanych właśnie w talii, tak teraz modnych), a nawet powyżej naszej naturalnej talii (ktoś kojarzy sukienki empire? Tam jest "podwyższony" pas).
Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić kwestię tego gdzie znajduje się talia i dlaczego lepiej nie nazywać jej pasem. Dociekliwym polecam stanąć przed lustrem i pościskać się trochę by wybadać jak ta talia wypada u Was. Podobno i większości dziewczyn jest to miejsce powyżej pępka. Ktoś ma inaczej? 


W poście znajdują się rysunki autorstwa Mileny. Artykuł ukazał się na polskiej stronie poświęconej gorsetom www.gorsety.info.

Mini wykładu na ten temat można było posłuchać podczas gorsetowego spotkania, na którym Milena była gościem specjalnym. Jeszcze raz ogromnie dziękuję Ci, że przyjechałaś! :)

FOTORELACJA - PIERWSZE ŚWIĘTO GORSETÓW W KATOWICACH


Polecam Wam bloga tej przemiłej i bardzo sympatycznej gorseciarki: deathlesscorsets.blogspot.com oraz jej stronę na Facebook'u, gdzie możecie pooglądać wykonane przez nią wspaniałe gorsety.  

A już niedługo na blogu wywiad z Mileną! Będziemy mogli dowiedzieć się nieco więcej o tej wyjątkowo utalentowanej osobie.

You Might Also Like

0 komentarze » • • •

Like me on Facebook

Followers

Subscribe