Jak dobrać gorset do typu sylwetki? Jak wybrać odpowiedni model do swojej figury?

5.1.17Na szczęście wszystkie kobiety nie wyglądają identycznie - każda z nas ma inne ciało. Pamiętajmy, że nie ma sylwetek lepszych ani gorszych - są tylko źle dobrane stroje. 

Warto znać najmocniejsze strony swojej figury i potrafić je umiejętnie podkreślić, równocześnie maskując niedoskonałości, co z reguły sprowadza się do wyrównania ewentualnych dysproporcji. Odpowiedni efekt można w łatwy sposób osiągnąć właściwą stylizacją i doborem odzieży posługując się cięciami konstrukcyjnymi, krojem, fasonem, a nawet wzorem dobrze dobranej do typu figury odzieży.

Gorsety są elementem garderoby, który może zdziałać dla nas bardzo wiele i nadać sylwetce wymarzony kształt. Jednakże dobór odpowiedniego gorsetu do figury jest o wiele trudniejszy niż zwyczajnych ubrań. Nie ma uniwersalnego modelu gorsetu, który pasowałby na wszystkie typy sylwetek. 

Postanowiłam zmierzyć się z tym skomplikowanym tematem, aby ułatwić Wam wybór gorsetu online.JAK DOBRAĆ GORSET DO TYPU SYLWETKI?


Na zajęciach z projektowana ubioru miałam wiele razy za zadanie korygować różne typy sylwetek poprzez zaprojektowanie odpowiedniej odzieży, aby optycznie zbliżyć je do klepsydry, która jest uważana za najbardziej harmonijny i pożądany kształt.

Idąc tym tropem osobie o bardzo wąskich biodrach (typ T lub Y) dysproporcje teoretycznie powinien by zrównoważyć gorset szeroki w dolnej części (wide hips). Sytuacja wygląda jednak zupełnie odwrotnie. Taki gorset na pewno odstawałby w biodrach i nie prezentowałby się dobrze. Zatem przy doborze gorsetu istnieją inne zasady niż przy wyborze odzieży. 

Osoba o wąskich biodrach powinna wybrać gorset o jak najbardziej zbliżonym dolnym obwodzie do swojego naturalnego, a następnie dopiero pomyśleć, jak to zrównoważyć - poniżej znajdziecie na to kilka sposobów.

W doborze odpowiedniego gorsetu nie wystarczą jedynie obwody - kluczową rolę odgrywają również wymiary pionowe tj. długość tułowia oraz wzrost. 

Należy również pamiętać, że każdy posiada inny, indywidualny stopień elastyczności żeber, od którego zależy możliwość redukcji obwodu w talii i głębokość wcięcia, jakie możemy uzyskać. 

Jak widać czynników jest tak wiele, że nie sposób wziąć pod uwagę absolutnie wszystkich. W poniższych zestawieniach pokazałam jedynie ogólne zasady.
OKREŚL SWÓJ TYP

Istnieje bardzo wiele podziałów typu sylwetki. Wybrałam ten, który według mnie jest najbardziej przejrzysty, uniwersalny i obrazowy - czyli podział odwołujący się do pięciu kształtów liter alfabetu. 

Jeśli masz trudność z określeniem swojej sylwetki zmierz się. Na tej stronie można znaleźć informacje jak to zrobić.

Jeśli chodzi w wybór rozmiaru, napisałam obszerny post na ten temat: JAK WYBRAĆ PIERWSZY GORSET? JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ ROZMIAR GORSETU?
1. Typ A 
Zwany inaczej gruszką


To sylwetka najczęściej spotykanej wśród kobiet. Jej charakterystyczne cechy to: wąskie ramiona, biodra szersze niż ramiona, raczej mały biust, płaski brzuch, wyraźna talia, krągłe biodra.

Niektóre źródła podają nawet matematyczną proporcję dokładnie określającą zarys tej sylwetki - należy zmierzyć obwód talii (w najwęższym miejscu) oraz obwód bioder (w najszerszym miejscu)i podzielić talię przez biodra. Wynik w przedziale od 0,5 do 0,7 oznacza typową gruszkę.V-Couture

CO NOSIĆ?

Jest to typ sylwetki, który dość łatwo można skorygować ubiorem. Dobieraj garderobę tak, aby optycznie poszerzyć linię ramion, powiększyć objętość biustu, wyeksponować wcięcie w talii oraz optycznie wyszczuplić biodra i uda.

Najlepsze będą więc sukienki z wysokim stanem lub pasem czy szarfą przewiązywaną w talii. Rękawy szerokie, kimonowe, ¾. Wszystko, co sprawi, że górna część tułowia będzie wydawać się szersza - szerokie klapy i kołnierze, marszczenia, falbany, dekolt typu łódka, poziome paski, wzorzyste tkaniny. Dół powinien opływać biodra - idealne będą doły z koła, ołówkowe lub o linii trapezu. Na dole tkaniny raczej gładkie i ciemniejsze niż u góry.


Wybrałam typowe gorsety typu Wide Hips z Restyle.pl oraz czerwono-czarny ze sklepburleska.pl.2. Typ O
Zwany inaczej jabłkiem


Jest to nieco bardziej zaokrąglona sylwetka, której głównym wyznacznikiem jest większy brzuch i brak wcięcia w talii. Kobiety o takim typie sylwetki mają także często szczupłe łydki, płaską pupę i niewielki biust.

Podobnie jak w przypadku sylwetki A w ocenie swoich kształtów pomoże nam matematyka - podziel obwód talii (najwęższe miejsce) przez obwód bioder (najszersze miejsce). W przypadku sylwetki O wynik będzie większy niż 0,8.Corsetdeal


CO NOSIĆ?

Dobierając garderobę odpowiednią dla figury O, pamiętaj o podkreśleniu linii biustu, wymodelowaniu talii (także dodając objętości dołowi kreacji, aby zaznaczyć wcięcie) oraz wyeksponowaniu zgrabnych nóg.

Wybieraj fasony z podwyższoną talią, kopertowe, z koła. Nie bój się krótszego dołu, dużych wzorów i żywych kolorów (np. szerokie pasy w kontrastowych odcieniach). Idealny będzie dekolt w serek. W kwestii dodatków postaw na duże torebki, długie szale w przykuwających wzrok barwach, naszyjniki w kształcie litery Y.
Ma tutaj również znaczenie rozmiar - czy trochę tzw. kształty rubensowskie czy większa nadwaga. Dla osób o pełnej figurze polecane są gorsety łagodnie wyprofilowane, aby optycznie wyszczuplić sylwetkę i pozbyć się fałdek. 

Czerwony overbust (Sklepburleska.pl) dobrze sprawdzi się dla osób z sylwetką O, nieposiadających obfitego biustu. Lekko wyprofilowany czarny, underbust (Sklepburleska.pl) będzie odpowiedni dla osób lekko puszystych.

Gorsety beżowy i fioletowy ze sklepu PaperCats Corsets są typu long line, czyli zachodzą niżej na biodra i zapobiegają powstawaniu tzw. „boczków” oraz obejmują tkankę tłuszczową na brzuchu spłaszczając go. Jest to dobre rozwiązanie dla osób o nieco krąglęjszych kształtach, ale może przeszkadzać osobom niskim o krótkim tułowiu. Gdy jest się niskiego wzrostu (ok. 160 cm) trzeba uważać, czy gorset nie będzie za długi, bo może sprawiać dyskomfort przy siadaniu. Jednakże niektóre osoby pomimo niskiego wzrostu mają długi tułów. Najlepiej napisać do sklepu i zapytać o szczegółowe wymiary gorsetu oraz porównać je ze swoimi.

Jak zmierzyć długość tułowia napisałam w poście:   JAK WYBRAĆ PIERWSZY GORSET? JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ ROZMIAR GORSETU?

Niestety często sklepy nie mają w ofercie gorsetów w większych rozmiarach i trzeba zwrócić się do gorseciarki, która uszyje gorset pod indywidualne wymiary.


Przykłady większego wyprofilowania dla osób z sylwetką O oraz gdzie można kupić takie gorsety znajdziecie tutaj:3. Typ X 
Zwany inaczej klepsydrą


Ten typ figury w oczach wielu jest kwintesencją kobiecości. To zrównoważone sylwetki o idealnych proporcjach, pełnym biuście, talii o wyraźnym wcięciu, biodrach krągłych, szerokich tak, jak ramiona i mocnych udach.
CO NOSIĆ?

Jeśli chcesz podkreślić kobiecość sylwetki, wybierz ubrania eksponujące biust i kształtne biodra, ale przede wszystkim wąską talię. Poszukaj też fasonów spłaszczających brzuszek.

Najlepsze dla typowej klepsydry będą kroje dopasowane w całości lub tylko na górze (kroje retro z dopasowaną górą i rozkloszowanym dołem), sukienki gorsetowe i kroje z mocno zarysowaną talią. Dekolty typu serek lub łódka, wąskie ramiączka lub ich brak, paski i szarfy w talii, spódnice plisowane bądź z kontrafałdami. Długość do kolan lub do połowy łydki. Świetnie będą leżeć również spódnice o kroju ołówkowym.


Gorsety pochodzą z PaperCats Corsets, a burgundowy z Restyle.pl.

Mój post o modelu overbust
RECENZJA GORSETU: OVERBUST PORCELAIN - PAPERCATSCORSETS


4. Typ T lub Y      
Zwany inaczej kielichem

To sylwetka charakteryzująca się atletyczną budową ramion, często wynikającą z intensywnych ćwiczeń fizycznych (figura typowa dla sprotsmenek). Obwód ramion jest większy od obwodu bioder o co najmniej 5%. Równocześnie kobiety o sylwetce T mają mały biust, szczupłą talię, wąskie biodra i szczupłe nogi.

Sylwetka typu Y jest bardzo zbliżona do sylwetki T. Różni się jedynie drobniejszą budową kośćca oraz większym biustem. Wiele wskazówek i porad jest wspólnych dla obu typów.

Podobnie jak w przypadku figury T, główny nacisk kładziemy na optyczne zwężenie linii ramion oraz poszerzenie i zaokrąglenie bioder. Staramy się również zmniejszyć nieco obfity biust.


Corset by Bibian Blue, Photography Iberian Black Arts

CO NOSIĆ?

Zasada przyświecającą Twoim stylizacjom powinno być wyrównanie proporcji ciała.  W zniwelowaniu szerokich ramion najskuteczniej pomogą wszelkie pionowe podziały, przeszycia i wzory. Góra bez rękawów i na ramiączkach, które pionowo dzielą zbyt szeroki obszar. Jeśli rękaw - najlepiej o długości ¾ i wysoko wszyty (szwy rękawów nie spadają z ramion, tylko biegną pionowo). Świetnym krojem rękawa dla sylwetki T jest reglan (rękaw wszysty do szyji). Idealne będą wąskie dekolty, np. typu łezka lub pęknięcie. Można także wyrównać proporcje ciała dodając sobie nieco objętości w biodrach - zakładając dół w fasonie bombka, z kontrafałdami, plisami, baskinką lub w duże wzory. Dolne elementy garderoby powinny być jaśniejsze i mieć ciekawy fason lub wzór. 

Unikaj koszulek typu “bokserka”, krótkich rękawów i wszelkich bufek czy falban na rękawach, a także szerokich dekoltów i kołnierzy oraz głębokich wycięć. Unikaj szerokich rękawów, bufek, rękawów typu kimono, falban na rękawach i poduszek na ramionach.

Brązowy i czerwony Sklepburleska.pl, beżowy RebelMadness.pl, fioletowy PaperCats Corsets


5. Typ I lub H      
Zwany inaczej kolumną

Typ  I sylwetki bardzo szczupłej i wysokiej, według magazynów modowych postrzegany jako ideał. Cechami charakterystycznymi, a według wielu równocześnie mankamentami takiej figury, są wąskie biodra, mały biust i niewyraźnie zarysowana talia - czyli brak kobiecych krągłości. Wszyscy są natomiast zgodni, że największym jej atutem są długie i szczupłe nogi.

Sylwetka H jest prosta i masywna. Szerokość linii ramion jest mniej więcej równa linii bioder, a różnica pomiędzy obwodem biustu i bioder (w ich najszerszym miejscu) nie przekracza 5%. Kobiety o tym typie sylwetki najczęściej narzekają na brak talii, mały biust, zbyt pełną figurę, masywne uda i łydki.


CO NOSIĆ?

Kobiety o sylwetce typu I mają duży wybór, jeśli chodzi o kroje - wyglądają dobrze w bardzo wielu rzeczach. Jeśli chcesz dodać sylwetce kobiecości, wybieraj ubrania luźniejsze (ale nie za szerokie), kroje z mocno podkreśloną talią (np. paskiem lub wysokim stanem), rozkloszowanym lub tulipanowym dołem. Doły z kontrafałdami, falbanami i zakładkami długości do kolan lub przed kolano. Mogą być asymetryczne. Aby optycznie skorygować ten typ sylwetki należy podkreślić biust i talię oraz zaokrąglić biodra. Przede wszystkim noś wszelkiego rodzaju paski w talii - wąskie, szerokie, kontrastowe, przyciągające wzrok. Pomogą także marszczenia na górze, rękawy do łokcia, kroje odcinane pod biustem. 
Czarny i biały overbust Sklepburleska.pl, skórzany Restyle.pl, inne typu long line RebelMadness.pl

Podsumowując 


Bardzo często otrzymuję wiadomości z prośbą o stwierdzenie czy dany model i rozmiar będzie odpowiedni. Niestety na podstawie trzech obwodów ciała nikt nie jest w stanie tego z pewnością stwierdzić przez internet. Takie pytania są dosyć abstrakcyjne, bo jak stwierdzić czy gorset będzie pasował nie widząc osoby ani gorsetu? 

Zdarza się też, że wymiary podane w sklepie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i różnią się np. o 2-3 cm. Ważny jest też stopień elastyczności żeber, którego nie da się określić bez gorsetu.

Znajomość swojego ciała, proporcji, możliwości redukcyjnych itd. daje możliwość bardziej świadomego wyboru i zwiększa stopień prawdopodobieństwa otrzymania właściwego gorsetu. Trzeba po prostu zacząć i mieć jakieś porównanie oraz punkt odniesienia

Zawsze w odpowiedzi na pytania dotyczące doboru piszę, że istnieje możliwość zwrotu lub wymiany. Wszystko zawarto w regulaminach sklepów. Nie trzeba się bać, że stracimy pieniądze. Każdy nie trafił chyba kiedyś z doborem.

Osobom o bardzo nietypowych wymiarach sylwetki polecam zamówić gorset u gorseciarki.


Jeżeli macie wątpliwości w doborze rozmiaru lub poszukujecie informacji na temat danego modelu, możecie zadać pytanie na facebook'owej grupie Gorseciary.


Życzę Wam zadowolenia i pasujących gorsetów! :)
 Bardzo chętnie poczytam Wasze historie o doborze lub poszukiwaniu odpowiedniego gorsetu. 
Piszcie w komentarzach :)


You Might Also Like

4 komentarze » • • •

 1. Ciekawy wpis, jeżeli mogę polecić to zapraszam na stronę, która posiada diety na brzuch. Super diety, które są według mnie skuteczne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny i konkretny wpis. Jedynie na co zwróciła bym uwagę, że ćwicząc można bardzo poprawić swoją sylwetkę. Pamiętajmy, że gorset zawsze lepiej będzie wyglądał na zadbanym ciele :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście :) Bardzo dziękuję za wartościowy komentarz :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy wpis.:) Przyznam się otwarcie, że przeczytałam twoje posty, dotyczące doboru pierwszego gorsetu kilka razy. W tym roku zamierzam przełamać własne lęki i zdecydować się na jeden z dostępnych na rynku modeli. Mam sylwetkę w typie dość obszernego X. Przeglądając kolekcję twoich gorsetów, urzekły mnie szpiczaste waspie, tak bardzo kojarzą mi się ze strzelistymi gotyckimi budowlami...:)
  Zakochana jestem również w modelach Wide Hips z Restyle, jednak nie słyszałam za dużo dobrego o jakości ich produktów. Zdecyduje się raczej na czarną klasykę z Rebelmadness ;)

  OdpowiedzUsuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe