Jak zamówić gorset u gorseciarki? - pytania i odpowiedzi Gorseciarki w Polsce MAPA

3.10.14


W Polsce jest obecnie pięć osób, które profesjonalnie zajmują się szyciem prawdziwych gorsetów na zamówienie.

Często otrzymuję pytania dotyczące zamawiania gorsetu u gorseciarki. Pytacie mnie kogo polecam i u kogo najlepiej zamówić. Polecam serdecznie wszystkie polskie gorseciarki. Miałam przyjemność współpracować z każdą i mam od wszystkich gorsety.

Każda jest uprzejma i miła, więc nie należy obawiać się procesu zamawiania tylko śmiało napisać do wybranej gorseciarki. W razie jakichkolwiek wątpliwości gorseciarki fachowo doradzą i wszystko wytłumaczą.

Gorseciarki w Polsce: 
(kliknięcie na nazwę przenosi na stronę na Facebook’u, kolejność alfabetyczna)Zamawianie gorsetu u gorseciarki polecam raczej osobom, które miały już jakąkolwiek styczność z tą częścią garderoby. Dla osób o przeciętnych wymiarach sylwetki, rozpoczynających swoją przygodę z gorsetami, polecam najpierw kupić gorset w sklepie (mój post: "Polskie sklepy internetowe z gorsetami").

Poniżej odpowiem na najczęściej zadawane pytania związane z tym tematem, co mam nadzieję Wam pomoże i rozwieje kilka wątpliwości.


MAPA

Zaznaczyłam dla Was na interaktywnej mapie miasta, w których rezydują gorseciarki:Oprócz ogólnej lokalizacji możecie znaleźć, przewijając okno mapy w dół, adresy blogów gorseciarek oraz ich stron na Facebooku.


Często zadawane pytania

Czy trzeba osobiście spotkać się z gorseciarką? Czy zamawianie na odległość jest dobrym pomysłem?

Bardzo często pada pytanie ''Gdzie w mojej okolicy mogę znaleźć gorseciarkę?''. Jest tylko pięć takich miast, ale gorsetu nie trzeba zamawiać osobiście :)

Oczywiście spotkanie indywidualne może być bardzo przydatne. Gdy gorseciarka zobaczy daną osobę w rzeczywistości, może lepiej doradzić w wyborze odpowiedniego kroju, typu i rozmiaru gorsetu oraz dobraniu gorsetu do sylwetki. Gorseciarka może także pomierzyć klientkę, jeżeli ktoś obawia się, czy zrobi to poprawnie samodzielnie. Na spotkaniu można również skonsultować jak leży gorset próbny. Łatwiej jest także pokazać różne próbki materiałów. Można też poprosić o pokazanie wcześniej wykonanych gorsetów, aby osoby początkujące wiedziały czego się spodziewać. 

Jednakże spokojnie można zamówić gorset "na odległość" przez internet i również będzie świetnie dopasowany. Zamawiałam tak wielokrotnie i jestem bardzo zadowolona. Ewentualnie można poprosić o poprawkę, jeżeli okaże się, że coś nie pasuje. 

Odpowiadając krótko na pytanie: Nie trzeba spotkać się osobiście z gorseciarką, aby zamówić gorset.

Ile kosztuje gorset uszyty przez gorseciarkę?

Należy wziąć pod uwagę i zdawać sobie sprawę z tego, że gorsety wykonane na specjalne zamówienie są droższe od tych produkowanych masowo. Wykonanie jest ręczne, a wykrój jest dostosowany do indywidualnych wymiarów sylwetki. Same komponenty, z których gorset jest zbudowany nie są tanie, a ilość czasu i ogrom pracy włożony w powstanie takiego gorsetu jest wart każdej ceny.

Gorsety uszyte przez gorseciarki można z pewnością nazwać towarem luksusowym. Chciałabym, aby ich praca była bardziej doceniana nie tylko w tym dosłownym, pieniężnym sensie. Zawsze należy się szacunek i nie ma mowy o oburzeniu, "bo cena jest zbyt wysoka”. Ceny wykonania gorsetu przez polskie gorseciarki są naprawdę wręcz niskie w porównaniu z zagranicznymi. Warto zapłacić za jeden porządny i dobry gorset niż za trzy nieodpowiednie ze sklepu. Gorsety od gorseciarki są warte swojej ceny.

U każdej gorseciarki cena jest trochę inna, ale uśredniając to ok. 300 zł. Niektóre ceny są podane w tabeli w tym poście. Najlepiej jest zapytać gorseciarkę osobiście :)Od czego zależy cena gorsetu uszytego przez gorseciarkę?

Cena zależy od kosztów wybranego materiału, dodatków, ozdób i aplikacji oraz skomplikowania projektu i ilości włożonej pracy. Ogólnie zawsze overbusty są droższe niż underbusty

Czym się różni gorset ze sklepu od wykonanego przez gorseciarkę?

Przede wszystkim ma wymiary dostosowane do wymiarów klientki. Ma kształt i wyprofilowanie lepiej odpowiadające indywidualnym wymaganiom i typowi sylwetki. Co za tym idzie jest oczywiście wygodniejszy.

Jest lepszej jakości i wykonany z większą dbałością o detale. Posłuży zdecydowanie dłużej.

Jest jedyny w swoim rodzaju! To rzecz wykonana ręcznie i według Twojego autorskiego projektu – nikt nie będzie miał identycznego.Jak wygląda zamawianie gorsetu u gorseciarki?

Najpierw oczywiście trzeba mieć pomysł i wizję, jaki gorset chce się zamówić. Warto się nad tym spokojnie i dokładnie zastanowić. Można narysować sobie taki projekt i pokazać gorseciarce lub wyszukać zdjęcie - inspirację. Ewentualnie w razie wątpliwości nawet na tym etapie dziewczyny mogą służyć radą. Gdy ma się już konkretny projekt można poszukać w galeriach prac, czy któraś gorseciarka nie szyła już kiedyś podobnego gorsetu – wtedy, myślę łatwiej jest wytłumaczyć o co nam chodzi.

Podajemy wskazane przez gorseciarkę wymiary. Czasami konieczne jest wykonanie gorsetu próbnego. Gorseciarki są komunikatywne i zależy im na tym, aby klient był zadowolony. Wszystko można z nimi dokładnie omówić i zasięgnąć porady.

Sposób płatności jest różny. Można zapłacić na początku lub po otrzymaniu gorsetu, albo połowę przed otrzymaniem, a resztę po otrzymaniu. Ustala się to z gorseciarką.Co zrobić, gdy ma się wadę postawy (skolioza, lordoza, kifoza) lub asymetryczną sylwetkę?

Jeżeli wada jest bardzo mała i prawie niezauważalna nie ma potrzeby wykonywania specjalistycznego gorsetu. Ciało ludzkie z natury jest trochę asymetryczne i jeżeli to różnica np. 0,5 cm nie trzeba się tym za bardzo przejmować - gorset symetryczny to optycznie skoryguje.

Jeżeli wada jest zauważalna gorseciarka sporządzi gorset asymetryczny o różnych wykrojach na dwie strony. Niezbędne również będą gorsety próbne. Najlepiej w takich przypadkach skonsultować się najpierw z lekarzem oraz spotkać z gorseciarką osobiście. Taki gorset możne nawet skorygować wadę. Polecam ten artykuł
Jak długo trwa oczekiwanie na zamówiony gorset?

Zależy to od tego, jak bardzo skomplikowany jest projekt i jak szybko gorseciarka może otrzymać potrzebne do jego wykonania materiały. Niektóre rzeczy trzeba zamawiać i sprowadzać do Polski, co znacznie wydłuża realizację zamówienia.

Średnio na gorset czeka się ok. 3 tygodni. Jednakże czasami zdarza się, że nawet kilka miesięcy (głównie przez oczekiwanie na zamówione tkaniny czy aplikacje). W pilnych przypadkach można poprosić o szybką realizację. Na przykład jeśli gorset jest klasyczny i bez ozdób może uda się wykonać go w tydzień. Najlepiej zapytać osobiście wybraną gorseciarkę.

Dla kogo są przeznaczone gorsety szyte przez gorseciarki? Kto może je zamówić?

Gorset u gorseciarki może zamówić każdy :) Gorseciarki nie szyją oczywiście tylko gorsetów dla osób o niestandardowych wymiarach. Można zamówić gorset według swojego wymarzonego projektu i cieszyć się nim przez lata!


 


Gorsety od gorseciarek są nieco droższe oraz trzeba poświęcić na proces zamawiania trochę czasu, ale na pewno warto! Uszycie dobrego gorsetu to bardzo trudna umiejętność. Wiele godzin pracy, ręczne wykonanie, dbałość o detale i wysoka jakość - można by określić to mianem nawet haute couture. 

Gorsety od gorseciarek to poniekąd dzieła sztuki, a posiadanie takiego to zaszczyt.

W kolejnym poście "U kogo zamówić gorset szyty na wymiar?"można przeczytać krótkie wywiady o gorsetach, które przeprowadziłam z każdą z gorseciarek. Zamieściłam tam również tabelę podsumowującą.


* Zastrzegam, iż od wszystkich powyżej podanych informacji mogą wystąpić wyjątki. Starałam się podać uśrednione i przybliżone wartości.

Wszelkie prawa do tekstów są moją własnością - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części oznacza naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawa o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170. Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.

You Might Also Like

19 komentarze » • • •

 1. Bardzo mi się spodobało jedno z ostatnich zdań w Twoim wpisie: "Gorsety od gorseciarek to poniekąd dzieła sztuki, a posiadanie takiego to zaszczyt". W tych słowach zawiera się urok i czar zaklęty w takich gorsetach. Poza tym szybko do siebie przywiązują i troszkę uzależniają :-)
  Pozdrawiam, Amika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zgadzam się :) Dziękuję bardzo za komentarz i również pozdrawiam!

   Usuń
 2. bardzo fajnie, że powstała ta notka, będę odsyłać pytających się o gorseciarki:)
  Podziwiam, że znajdujesz czas i chęci, żeby tak rzetelnie ogarnąć temat :) Fajnie, że dzielisz się pasją:)

  OdpowiedzUsuń
 3. W dzisiejszych czasach szycie indywidualne to najwyższa forma luksusu. Podam przykład, aby uzmysłowić Wam kategorię usługi, którą zamawia się u gorseciarki.
  Chciałabym dodać, że zamawianie czegoś pod swoje wymiary nazywa się MTM, a całkowicie według swojego widzimisie bespoke. Rzeczy gotowe, mające swoją rozmiarówkę nazywamy RTW, 'z wieszaka'.
  Poziom cen na rynku gorsetowym w Polsce porównałabym do cen koszul. Do stówki ciężko o coś dobrego, 100-300 dostępne w gotowych rozmiarach, a powyżej 300 do ok. 500zł kosztują koszule MTM i bespoke. Mówię tu o koszulach biznesowych, codziennych do pracy i formalnych. Krawaciarze mają takich koszul co najmniej 5 i wymieniają cały zestaw co pół roku - rok. Rynek koszul jest większy niż gorsetowy i ceny są ustabilizowane. Ceny z grubsza zależą od materiału i komponentów, stopnia dopasowania i kraju pochodzenia.

  Zamawiajcie, żeby dziewczyny mogły rozwijać swoje pracownie, poszerzać ofertę, zatrudniać ludzi :) Życzę im tego z całego serca!
  Dzięki za artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorsetami zaczęłam się interesować ok. 7 lat temu. Wówczas kupienie w Polsce jakiegokolwiek "prawdziwego" gorsetu było niemożliwe. Pozostawało tylko zamówić gorset za granicą. O uszyciu gorsetu wogóle nie było mowy, bo nikt się tym w Polsce już nie zajmował. Teraz można zamówić gorset u jednej z pięciu gorseciarek. Jednak i tak nie jest łatwo. Dziewczyny nie poświęcają swojego czasu tylko na szycie gorsetów i trzeba uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na odbiór swojego zamówienia. Poza tym dziewczyny szyją między innymi dlatego, że to jest ich pasja (oby w nich ona nigdy nie wygasła) :-)
   W pełni podpisuję się pod mini apelem Michaliny - warto zamawiać gorsety u gorseciarek, aby wiedziały, że mają dla kogo się rozwijać, bo chyba nie ma większej satysfakcji dla gorseciarki niż zadowolona klientka ciesząca się z dobrze skrojonego i pięknego gorsetu :-)
   Amika

   Usuń
 4. Mam pytanie, czy taki gorset można nosić pod ubraniem jako bielizne wyszczuplającą czy raczej nie bardzo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale gorsetu nie powinno się zakładać na gołe ciało. Można użyć obcisłą bluzkę typu tuba i na to gorset, a dopiero później pozostała odzież. Gorseciarka może oczywiście wykonać taki gorset w kolorze np. beżowym. Warto zastąpić zapięcie typu busk na zamek lub płaską fiszbinę oraz zasznurować tak, aby kokardka była na dole, a nie w talii. To pozwoli uzyskać gładszy efekt pod ubraniem.
   Bardzo dobre gorsety spełniające te wymagania szyje firma www.contourcorsets.com.

   Usuń
 5. W artykule nie wspomniano o jednej rzeczy - istnieją także gorsety męskie, które także gorseciarka może uszyć.
  I takowy właśnie (jako facet) mam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzień dobry:) U kogo poleciłabyś uszyć prosty under jeansowy wg PC?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam na początku w poście: "Polecam serdecznie wszystkie polskie gorseciarki." Nie sposób mi wskazać jedną. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 7. a co sądzisz o Crash? https://www.facebook.com/crashirts?fref=ts

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście nie miałam jeszcze styczności, ale z entuzjazmem obserwuję rozwój :) Bardzo podobają mi się malunki, ale o gorsetach nie mogę nic powiedzieć, bo nie miałam w rękach. Kiedyś oczywiście planuję zamówić. Na razie trzeba dać trochę czasu na udoskonalenie technik i zdobycie doświadczenia :)

   Usuń
  2. Dziewczyna jest bardzo utalentowana, ale mi się jej gorsety zbytnio nie podobają. Głównie nie podoba mi się wykrój, który na sylwetce prezentuje się bardzo dziwnie. Na grupie Gorseciary dziewczyny prezentują na sobie jej gorsety i odnoszę wrażenie, że wykrój jest jeszcze nie do końca dopracowany. Widać to także na zdjęciach samych gorsetów. Na pewno są to gorsety dla osób preferujących delikatne wcięcie
   A

   Usuń
 8. Zastanawia mnie dlaczego nie wspomniałaś o warszawskim Absyncie? Jako początkująca gorseciara słyszałam o nim osobiście bardzo wiele razy, wiele osób go polecało. Czy nie jest jeszcze wart polecenia, czy kiedy pisałaś post ta marka jeszcze nie istniała, czy z innego powodu o niej nie wspomniałaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co do powyższego komentarza koleżanki o Crash Art - był on z kwietnia, a teraz kiedy mamy listopad widząc na ich stronie gorsety.... nie mogę oczu oderwać, i modelowanie wcale nie wydaje się delikatne. :O

   Usuń
  2. Absynt to sklep - ma gotowe gorsety RTW na wieszakach. Istnieje możliwość zaprojektowania własnego gorsetu i szycie z materiałów klienta, ale to nie jest ich główna działalność. Wspomniałam o Absyncie w poście o sklepach z gorsetami :)

   Zgadzam się z Tobą co do Crash Art - nowe gorsety zadziwiają! Dodałam ją już do postu o sklepach z gorsetami.

   Dziękuję za komentarze i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 9. Mam pytanie
  Chciałabym zamówić u gorseciarki swój pierwszy gorset .Nie wiem czy jestem taka zmęczona czy niedowidzę ale nie jestem w stanie znalezc żadnego telefonu ani adresu . Mogłaby mi Pani pomóc;)
  Gdzie mogłabym szukać kontaktu do gorseciarek które Pani podała na blogu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej napisać przez ich strony na Facebook'u (wystarczy kliknąć w nazwę na początku) :) Życzę zadowolenia z zamówienia :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe