Idealne wyprofilowanie! Rodzaje modelowania gorsetów

8.12.16

Kolor i rodzaj tkaniny, ozdoby, dodatki, kształty krawędzi, typy i długości to ważne aspekty przy wyborze odpowiedniego gorsetu w sklepie lub przy zamawianiu swojego wymarzonego u gorseciarki. Jednakże według mnie najistotniejsze jest wyprofilowanie, bo właśnie możliwość nadania ciału określonego kształtu cenię w gorsetach najbardziej.

Gorsety mają różne rodzaje wyprofilowania i nadają sylwetce rozmaite kształty. Przygotowałam dla Was ich podział, a także krótką charakterystykę typów modelowania. Ten post przybliży Wam ich specyfikę oraz właściwości. 

Początkujący polecam zapoznać się najpierw z postem: GORSETY: PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH - PODZIAŁ, RODZAJE, MODELE I TYPY

Przy wyborze wyprofilowania warto wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale także przeznaczenie oraz indywidualne możliwości swojego ciała.

Oprócz typu Elżbietańskiego wszystkie pokazane poniżej modelowania mogą występować zarówno w gorsetach typu under jak i overbust. 


1. Typ Hour Glass


Dita Von Teese, Dark Garden Corsetry


Taki typ modelowania jest dosyć często spotykany i nazywa się Hour Glass (ang. klepsydra). Wyprofilowanie gorsetu podąża za naturalnym kształtem żeber. Linia klatki piersiowej oraz bioder jest zaokrąglona i trochę obła. Dzięki temu żebra wolne (nazwane tak z racji braku połączenia z mostkiem), czyli XI i XII para, nie są uciskane w dużym stopniu, co umożliwia swobodniejsze oddychanie większą objętością płuc i mniejszy nacisk w okolicach klatki piersiowej - zapewnia to znaczny komfort oraz wygodę w użytkowaniu nawet przy dużej redukcji obwodu talii.

Tego typu modelowanie ma większość gorsetów uszytych przez Corsetry & Romance.

Może pojawić się też określenie "Cupped Rib", które oznacza większe wyprofilowanie w rejonie żeber i mocniejsze ich zaokrąglenie. Przykładem jest nowy model gorsetu Gemini Cupped Nude firmy Timeless Trends Corsets.


2. Typ Conical

Dita Von Teese, Dark Garden Corsetry

Drugi rodzaj to modelowanie typu Conical (ang. stożkowy), czyli o wyprofilowaniu żeber przypominającym kształtem odwrócony stożek. Takie gorsety wydają się bardziej "smukłe" i wyglądają bardzo efektownie, ale nie są już tak wygodne jak poprzedni typ, ponieważ charakterystyczny stożkowy kształt zwęża klatkę piersiową modelując nie tylko na linii talii, ale także w obrębie dolnych żeber, które charakteryzuje pewna ruchomość, ale można je modelować tylko w ograniczonym stopniu. Przyzwyczajenie ciała do wyprofilowania typu Conical zajmuje więcej czasu niż do powyższego Hour Glass. Gorset o modelowaniu Conical może być mniej komfortowy, a źle dobrany i niepoddany procesowi sezonowania, powodować ból oraz problemy z oddychaniem.

Jednakże trening talii jest bardziej efektywny, a rezultaty widoczne są szybciej przy wyborze tego typu modelowania niż przy Hour Glass.


Przykłady tego typu wyprofilowania oraz gdzie można kupić takie gorsety znajdziecie tutaj:
Corsets that create a Conical Ribcage


3. Typ Modern Slim


Timeless Trends, Emerald Silk Underbust oraz CorsetDeal Overbust

Bardzo popularny kształt gorsetów szytych masowo to Gentle Silhouette (ang. delikatna sylwetka) określany także mianem Modern Slim. Wyprofilowanie charakteryzuje delikatne modelowanie, mające na celu jedynie podkreślenie sylwetki. Takie gorsety są raczej modnym dodatkiem, który nie daje dużej redukcji w talii. Ten typ będzie odpowiedni dla osób, które nie lubią dużego wcięcia w talii i wolą naturalny wygląd lub dla osób, które mają szeroko rozstawione, sztywne żebra, które nie są elastyczne i nie można ich łatwo modelować (np. przez zrośnięcia po złamaniu).

Wyprofilowanie Modern Slim zdecydowanie nie jest wskazane dla osób posiadających naturalnie duże wcięcie w talii, ponieważ gorset może okazać się w za małym stopniu wyprofilowany.

Gorsety o wyprofilowaniu Gentle Silhouette produkowała kiedyś firma Timeless Trends Corsets oraz Corsets-UK/Corset-Story/CorsetDeal, ale obecnie odchodzą od tego kształtu tworząc modele bardziej modelujące wcięcie w talii.

Przykłady tego typu wyprofilowania oraz gdzie można kupić takie gorsety znajdziecie tutaj:

4. Typ Pipe Stem

Corsets and More, pipestem underbust oraz C&S Constructions, Spook

Bardzo rzadko spotykanym rodzajem i jednym z najbardziej ekstremalnych oraz inwazyjnych typów modelowania jest Pipe Stem. Charakteryzuje go tworzący jakby walec, zmniejszony obwód talii, który jest przedłużony na odcinku powyżej jej naturalnego umiejscowienia, co powoduje znaczy ucisk na klatkę piersiową i wolne żebra. Ta specyficzna modyfikacja przypominająca kształt rury może mieć od kilku do kilkunastu centymetrów. Jest to typ modelowania, który przeznaczony jest tylko dla doświadczonych osób i wymaga wieloletniego treningu talii. 

Na powyższym zdjęciu po prawej umieściłam słynną z tego wyprofilowania modelkę Spook, w gorsecie, w którym długość walca wynosi około 5 cm.

Przykłady tego typu wyprofilowania oraz gdzie można kupić takie gorsety znajdziecie tutaj:


5. Typ S Bend


Riwaa Nerona, Art Nouveau historical corset oraz Bizarre Design, ‘S-line’ overbust corset

Gorsety typu S Bend posiadają wyprofilowanie przypominające z profilu literę "S". Są inspirowane gorsetami historycznymi, które powstały na początku XX wieku (około roku 1900 w epoce edwardiańskiej) i zostały spopularyzowane przez Gibson Girls - ówczesny kanon piękna. 

Oryginalnie były to gorsety typu midbust o charakterystycznym prostym przodzie i wygięciu z tyłu. W tamtych czasach gorset S Bend uważano za zdrowszy dla użytkownika niż poprzedni popularny kształt, ponieważ powodował mniejszy nacisk na brzuch. Wymuszał również dumnie wyprostowaną postawę. 

Wyprofilowanie tego typu powoduje przechylenie miednicy do przodu, a pośladków do tyłu, podczas gdy ramiona i biust zostają wysunięte do przodu. Taka postawa miała wpływ na sposób poruszania się edwardiańskich dam i charakterystyczne bujanie biodrami podczas chodzenia. Po pewnym czasie okazało się jednak, że takie gorsety powodują pogłębienie lordozy lędźwiowej, a co za tym idzie niebezpieczną dla zdrowia deformację kręgosłupa. 

Przykłady tego typu wyprofilowania oraz gdzie można kupić takie gorsety znajdziecie tutaj:


6. Typ Elizabethan


Alice Corsets (Ukraine), Rococo-inspired stays oraz MadameSher,18th Century in Tapestry Jacquard

Kolejnym typem inspirowanym gorsetami historycznymi jest modelowanie tzw. Elżbietańskie (Elizabethan). Charakteryzuje go wyprofilowanie kształtem przypominające literę V lub odwrócony stożek. Gorset ciasno przylegał do ciała i spłaszczał biust powodując wypchnięcie go do góry. 

Ten rodzaj modelowania nazywamy Elżbietańskim, nawiązując do epoki rządów angielskiej królowej Elżbiety I, ale początki tego typu gorsetów odnaleźć można już w XVI wieku we Włoszech na dworze Catherine de' Medici, a potem wielokrotnie na przestrzeni wieków spotkamy się z gorsetami nawiązującymi do tego kroju. Są to gorsety tzw. Tudor-style stays, Stuart-style czy Antoinette-style z XVIII wieku, które nazwę zawdzięczają francuskiej królowej Marii Antoninie.


Przykłady tego typu wyprofilowania oraz gdzie można kupić takie gorsety znajdziecie tutaj:
Pairs of Bodies, Effigies, Stays


7. Hybrid
(Conical + Hour Glass )Typ wyprofilowania zwany Hybrid to kompilacja dwóch typów wyprofilowania. 
Najczęściej jest to Conical do linii talii, a poniżej Hour Glass.


Square Hip Shelf


 Puimond, Longline Sweetheart oraz Dark Garden - Autumn Adamme, corset made under the instruction of Mr. Pearl.

Square Hip Shelf to tzw. "półka" powstająca na biodrach. Gorsety o takim wyprofilowaniu są dostępne w sklepie Restyle.pl - modele “Wide Hip”. Więcej o tym, dla kogo taki rodzaj jest odpowiedni dowiecie się z filmiku Lucy: Corsets with a "Hip Shelf" for High Square Hips | Lucy's Corsetry


Przykłady tego typu wyprofilowania oraz gdzie można kupić takie gorsety znajdziecie tutaj:


Wasp waist


 C&S Constructions oraz Sparklewren, continuously-boned overbust 


 Wasp waist (ang. talia osy) wcięcie w talii jest tutaj szczególnie widoczne, ostre i bardziej zdefiniowane. Jest to pojęcie, które może odnosić się do wielu typów.


Test dla Was! 

Jak nazwiesz przedstawione wyprofilowanie?


1.                                                       2.
           

3.                                                          4.
                 


Jaki typ modelowania podoba Ci się najbardziej? :)
Wszelkie prawa do tekstów są moją własnością - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części oznacza naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawa o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170. Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.

You Might Also Like

11 komentarze » • • •

 1. Ludwiku! Twoje komentarze przychodzą mi teraz tylko na email, a nie pojawiają się tutaj. Niestety nie wiem czemu tak się dzieje :( Nic oczywiście nie usuwałam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem absolutnym laikiem, ale tak na moje oko :

  1. S Bend
  2. Conical
  3. Hourglass
  4. Pipe Stem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się, ja bym jeszcze obstawiała 3)hybrid

   Usuń
  2. JUSTEVERYDAYLIFE Tak, wszystko dobrze rozszyfrowałaś :) To teraz już nie jesteś absolutnym laikiem! :)

   Hybrid nie było, ale jak już to powiedziałabym, że bardziej to nr 2 niż 3 :)

   Dziękuję Wam bardzo za komentarze!

   Usuń
 3. Moje ulubione typy to hourglass, hybrid i conical.
  Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie efekt podobny do S Bend dawał longline overbust z Corsets-UK, ten żakardowy z falbankami u góry i dołu. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje też! :) A z Corsets-UK były bardzo sztywne gorsety. Na mnie nie dawały chyba żadnego efektu, ale może na kimś o innej sylwetce wyglądało to inaczej :)

   Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz!

   Usuń
  2. Były bardzo sztywne, a na dodatek long-line były naprawdę długie, więc nie mogłam się w moim wyprostować normalnie - wymuszał na mnie ciągłe lekkie pochylenie w przód, stąd skojarzenie z S Bend. :)

   Usuń
 4. pipe stem - ze względu na "półki"
  Square Hip Shelf - ze względu "na półki"
  wasp waist - ze względu na talię "osy"
  XVIII wieczne - ze względu na wspaniały okres rokoko
  Pozdrawiam
  Ludwik August

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko wiele z nich jest niestety przesadnych. Bo gorset ma podkreślać talie, a nie wgniatać nam żebra.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie. Gorset to bardzo dobra rzecz dla kobiety ale na pierwszym miejscu trzeba zadbać o siebie i swoje ciało ;)

  OdpowiedzUsuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe