Recenzja gorsetu Puimond - Overbust Plunge green lush design

20.10.17Napisałam na moim blogu już dziesiątki recenzji polskich gorsetów, a teraz przyszła pora na marki zagraniczne. Jak wspominałam w poprzednim poście poświęconym marce Puimond progressive corset designprzyjrzymy się bliżej gorsetowi, który zajmuje szczególne miejsce w mojej kolekcji. Cieszę się, że posiadam gorset wykonany przez tak zdolnego gorseciarza, którego marka jest znana i ceniona na całym świecie. To również jeden z moich najdroższych gorsetów. 
Gorset udało mi się kupić parę lat temu na ebay.com dzięki mojej przyjaciółce Marcie (GORSETOWA SESJA Z GORSECIARKĄ - SNOWBLACK CORSETS), która go tam znalazła i podesłała mi link. Razem z przesyłką z USA zapłaciłam za niego około 500 zł - to ponad trzy razy mniej niż cena sklepowa. Jednakże to nadal sporo w porównaniu z cenami polskich gorsetów. Niewiele osób w Polsce posiada gorsety zagranicznych marek właśnie z tego powodu. Za oryginalną cenę tego gorsetu (ok. 1765 zł) można by przecież kupić około 10 polskich gorsetów. Znaczna większość osób wybiera zatem polskie marki i to bardzo dobrze, bo polskie firmy szyjące gorsety reprezentują naprawdę wysoką jakość i oferują świetne gorsety. Wybierając firmę szyjącą gorsety w Polsce wspieramy krajową gospodarkę.
Nie zamykajmy się jednak na zagraniczne marki. Jako ogromna miłośniczka gorsetów staram się wyszukiwać również zagraniczne gorsety, aby poszerzać swoją wiedzę i być bardziej kompetentną w temacie. Niezwykle ciekawi mnie każdy szczegół gorsetu z firmy, z której jeszcze nie mam nic w kolekcji. Miło też jest mieć w szafie klika unikatowych, luksusowych modeli. Zarządzam swoimi finansami tak, aby móc przeznaczać te większe kwoty ma moją pasję, a Wy dzięki temu możecie zaglądnąć do wnętrza kosztowniejszych gorsetów zagranicznych firm bez konieczności ich nabywania lub przed ewentualnym zakupem.

Sprawdźmy zatem jak wykonany jest gorset amerykańskiej marki Puimond i czym różni się od znanych nam polskich modeli.
Model: PY06 Overbust Plunge, green lush patterned silk brocade
Cena: $490 (ok. 1765 zł)
Konstrukcja i wykrój

Wykrój gorsetu został skonstruowany z sześciu paneli - tak jak overbusty polskich firm. Jednakże tutaj znacznie różnią się szerokością. W polskich gorsetach panele mają zbliżoną do siebie szerokość i są równomiernie ułożone. W gorsecie Puimond panele o różnej szerokości są ułożone w sposób: panel wąski, szeroki, wąski i szeroki. Aby gorset był odpowiednio usztywniony fiszbiny rozmieszczono regularnie: na szwach łączących panele, ale także na środku paneli. Fiszbiny w szerszych panelach prawdopodobnie umieszczono w wewnętrznych tunelach, ponieważ stębnowanie jest widoczne tylko z zewnętrznej strony, a nie na podszewce.

Szwy łączące panele w podszewce są schowane do wnętrza gorsetu (pomiędzy warstwami), dzięki czemu gorset jest gładszy wewnątrz, co sprawia, że przy dłuższym noszeniu powstają mniejsze odciski na skórze. Im gładsze wnętrze gorsetu tym większy komfort noszenia.

Materiały

Gorset został uszyty z trzech warstw materiałów. Stanowiąca podszewkę, warstwa zapobiegająca rozciąganiu się - strength layer, została wykonana z mocnej, czarnej tkaniny English Coutil zaprojektowanej specjalnie, aby zapewnić gorsetom wytrzymałość. Podszewka nie jest zszyta z każdym panelem zewnętrznej warstwy, co określa się mianem floating lining

Druga warstwa - inter layer to tkanina, która jest pomiędzy dwoma innymi warstwami gorsetu, dodatkowo wzmacnia jego wytrzymałość na naprężenie oraz usztywnia i stabilizuje zewnętrzną warstwę. Fashion layer, tj. zewnętrzna warstwa, została uszyta z jedwabnej tkaniny w zielone wzory o motywach floralnych.  

Fiszbiny

Overbust usztywniony jest przez osiemnaście metalowych fiszbin: 4 płaskie z tyłu przy wiązaniu i 14 spiralnych. Gorsety typu overbust polskich firm Papercats oraz RebelMadness mają po 12 spiralnych i 2 płaskie z tyłu, czyli o 2 płaskie i 2 spiralne mniej. Polskie gorsety mają z tyłu po jednej parze fiszbin płaskich, a w tym modelu występują dwie. Nie ma to jednak większego znaczenia. W obydwu przypadkach sznurowanie jest stabilne, a krawędzie nie wyginają się. 

Busk 

Mocny, szeroki na 2,5 cm busk ma 5 zapięć (loops/knobs). Dwa zapięcia na dole są umieszczone bliżej siebie, co zapewnia większą kontrolę i zabezpieczenie dla występującej tam ewentualnej tkanki tłuszczowej. Całkowita długość zapięcia to 28 cm - nieco krótsza niż standardowo z uwagi na typ dekoltu. Busk dobrze usztywnia gorset i wygodnie się go zapina.

Oczka

Trzynaście par dwuczęściowych, srebrnych oczek z tyłu zostało równo, solidnie i mocno wbitych. Oczka mają nieco większą wewnętrzną część (podkładkę) niż zaobserwowane w polskich gorsetach. W kilku pojawiły się pęknięcia, ale sznurek o nie nie zahacza.

Waist tape

Overbust posiada taśmę wzmacniającą w talii wszytą pomiędzy warstwami, która przechodzi przez wszystkie panele.

Sznurowanie

Gorset wiązany jest czarnym, płaskim sznurem o odpowiedniej długości. Sznurek nie rozciąga się, jest bardzo mocny. Został dopasowany do średnicy oczek i komfortowo się nim wiąże. W moim egzemplarzu jest już jednak trochę używany i pozaciągany - nie wiem ile lat ma ten gorset. Na dole sznurek został estetycznie zabezpieczony metalowymi tulejkami, co jest charakterystyczne dla tej marki. Jest to miły detal, który wpływa na wyższą ocenę dbałości o wykonanie.
Lamówka

Zawsze szczególnie zwracam uwagę na lamówkę i sposób jej zakończenia. Tutaj byłam trochę zaskoczona, bo lamówka została wykonana ze wstążki i jej końce się postrzępiły. Samo wszycie jest jednak bardzo profesjonalne i lamówka nie marszczy się nawet na łukach dekoltu.

Według mnie lepsze są lamówki ze skosu, które nigdy się nie strzępią. W gorsetach polskich firm lamówki są wszyte z dużą dokładnością, a ich końce estetycznie zawinięte do wewnątrz.Gorset posiada 3 pary zaczepów do pasków od pończoch.
Overbust nie posiada panelu na plecy oraz listwy underbusk.
Na stronie producenta jest możliwość dodania panelu na plecy za +$35.00.Wymiary gorsetu

Rozmiar 20''

Długość :
wzdłuż zapięcia 31 cm
princess seam 38 cm
z boku 27 cm
z tyłu 33 cm

Obwód :
pod biustem 66 cm
w talii 51 cm tj. 20''
w biodrach  69 cm
Wyprofilowanie

Overbust został wyprofilowany w bardzo anatomiczny sposób. Linia do talii jest delikatnie zaokrąglona tak, że gorset obejmuje żebra, dzięki czemu overbust jest bardzo wygodny i komfortowy w noszeniu. Podziwiam kunszt tego wykroju - wydaje się jakby gorset starannie rzeźbił ciało niczym finezyjny rzeźbiarz.

Dolna krawędź jest wycięta wyżej niż w standardowych modelach - to typ high hip. Górna krawędź overbustu została wycięta w kształt litery "U". Jest to bardzo obszerny dekolt typu plunge.


Reasumując 

Overbust jest porządnie wykonany z dbałością o najmniejszy szczegół. To niewątpliwie produkt znakomitej jakości. Nie znalazłam ani jednej wystającej nitki czy krzywego szwu. Szczególnie podoba mi się wykrój, który modeluje talię, nie spłaszcza biustu oraz ma wystarczająco miejsca w żebrach.

Gorsety ze strony puimond.com są dostępne w opcji Made to Order, czyli nie tak jak w polskich sklepach (partia gotowych gorsetów w całej rozmiarówce nie czeka na magazynie).

Każda sztuka jest szyta indywidualnie według zamówienia klienta, który może wybrać model, a następnie tkaninę, z której ma być wykonany gorset. Dostępny jest bardzo szeroki wachlarz szlachetnych tkanin, jedwabi, wzorzystych brokatów i skór. Klient podaje również swoje wymiary, aby wykrój dostosować do konkretnej sylwetki. Możliwe jest także dodawanie ozdób.

Oczekiwanie na realizację zamówienia gorsetu Puimond trwa 3-4 tygodnie. Istnieje opcja przyspieszenia za dopłatą: 2 tygodnie oczekiwania to +$50.00, tydzień oczekiwania + $125.00.
To co czyni overbust Puimond unikatowym poza wykonaniem przez znanego gorseciarza, to na pewno jedwabna, wzorzysta tkanina, wspaniałe wyprofilowanie oraz nietypowy kształt wycięcia górnej krawędzi - zmniejszenie zabudowania pomiędzy miseczkami dla jednych może być zaletą dla innych oczywiście wadą. Gorsety Puimond nie są szyte masowo, co każdy czyni jeszcze bardziej wyjątkowym.

Do grona klientek firmy Puimond należy m.in. sławna Dita von Teese.
Na overbust wybrała czerwoną wersję tkaniny, z której uszyto mój gorset.
W porównaniu do polskich gorsetów

Różnice techniczno-technologiczne: konstrukcja, szerokość paneli, umieszczenie fiszbin, floating lining, szersze podkładki oczek.

Lamówka w polskich wyrobach jest według mnie zdecydowanie lepsza niż w tym amerykańskim. Plusem krajowych gorsetów jest też underbusk oraz panel na plecy. Nasze gorsety nie są szyte z tak luksusowych, jedwabnych tkanin, ponieważ cena byłaby nieosiągalna lub po prostu ludzie nie chcieliby przeznaczyć tak dużo na gorset. Poza tym pod względem czysto technicznym gorsety są bardzo zbliżone i o wysokiej jakości.

W gorsecie Puimond nie ma żadnej "kosmicznej technologii". Gorseciarstwo w Polsce jest również dobrze rozwinięte i trudno mi na podstawie tego gorsetu wskazać, co np. można by poprawić w polskich wyrobach. Gorsety różnią się innymi cechami - nienamacalnymi jak np. prestiż i rozpoznawalność marek.


You Might Also Like

0 komentarze » • • •

Like me on Facebook

Followers

Subscribe