Darmowe wykroje na gorsety: waspie, overbust, underbust

23.6.18


Jeżeli masz zamiar uszyć swój pierwszy gorset, to te darmowe wykroje będą ogromnie pomocne. Oprócz specjalistycznych komponentów potrzebnych do wykonania gorsetu, niezbędny jest także wykrój. Stworzenie go samodzielnie nie jest łatwym zadaniem. Nie musicie się już tym przejmować, bo można po prostu wydrukować gotowy szablon na swojej drukarce.

Darmowe wykroje na gorsety opracowała i udostępniła za darmo prawdziwa gorsetowa filantropka - Aranea Black, która jest z wykształcenia technikiem odzieżowym. Pochodzi z Chorwacji i od wielu lat zgłębia wiedzę o gorsetach, a także rozwija gorseciarskie umiejętności.

Dzięki jej bezinteresownej hojności możemy pobrać jednym kliknięciem i bez żadnych opłat aż 6 gotowych do wydruku wykrojów na gorsety w bardzo wielu rozmiarach - od 16'' do 47''. Aranea napisała nawet, że gorsety, które wykonamy na podstawie jej wykrojów można sprzedawać bez żadnych ograniczeń. Sprawdziłam pobieranie i rzeczywiście wszystko działa poprawnie.
Darmowe wykroje na gorsety

Kliknięcie na nazwę przenosi do strony autorki, gdzie można pobrać wykrój.

Do wykrojów w formacie PDF dołączono także tabele w Excelu z poszczególnymi wymiarami dla danego rozmiaru - w calach, a nawet w centymetrach :)


  
  

 


 


W ramach podziękowania za darmowe udostępnienie i opracowanie wykrojów zachęcam do polubienia strony autorki na Fb: Aranea Black :)

Moje rady:

1. Wykroje nie zawierają dodatków na szwy - należy je samodzielnie dorysować.

2. Na pierwszy gorset polecam wybrać wykrój nr 1 - waspie bez zapięcia jest najłatwiejszy do uszycia.

3. Warto wykonać tzw. gorset próbny, czyli mock up z tańszego materiału i sprawdzić jak leży (również z fiszbinami). Następnie nanieść ewentualne poprawki na wykrój i dopiero później ciąć tkaninę, z której wykonamy docelowy gorset.

4. Stopniowanie jest wykonane dla bardzo wielu rozmiarów (w odzieży zazwyczaj mamy znacznie mniej - standardowo 7 (32-44), a tutaj mamy prawie 30. Zostało to w kilku wykrojach rozdzielone na dwa szablony - na jednym szablonie rozmiary 16'' - 46'', a na drugim 17''- 45''. Daje to kilkanaście linii, które są mało czytelne. Trzeba zachować duże skupienie i dokładność przy ich wycinaniu, bo w gorsetach każdy minimetr się liczy.

5. Nie zapomnijcie o nacinakach konstrukcyjnych (niestety nie są zaznaczone na wszystkich wykrojach). Chodzi o zaznaczenie przede wszystkim linii talii na materiale, aby panele nie przesunęły się podczas szycia, a obwód nie wyszedł inny niż zamierzony. 

6. Wykroje są dobrym punktem startowym, ale dopasowanie do indywidualnych wymiarów sylwetki należy zrobić samodzielnie. W rzeczywistości nasze figury nie stopniują się równomiernie co kilka centymetrów jak w ustawieniach na komputerze. Przykładowe modelowanie przedstawiła autorka wykrojów w filmiku dostępnym tutaj.

7. Otrzymane szablony uwzględniają stopniowanie jedynie obwodowe (zwiększanie szerokości), a nie uwzględniają wzrostowego (zwiększanie długości). Można wykonać to prostym modelowaniem. Zobaczcie filmik jak to zrobić tutaj.

8. Większe rozmiary wymagają zwiększenia liczby paneli, aby równomiernie rozłożyć napięcie i żeby gorset się nie marszczył.


Do sukcesu brakuje jeszcze kliku informacji - jak wydrukować pobrany wykrój? Wszystko znajdziecie w poniższym filmiku. Autorka objaśniła w nim też wszystkie użyte na szablonach oznaczenia.


Prosty instruktaż jak uszyć pierwszy, prawdziwy gorset krok po kroku stworzony po polsku przez profesjonalną gorseciarkę - Milenę właścicielkę firmy Deathless Corsets, jest dostępny tutaj:


Więcej przydatnych informacji na przykład: Gdzie znaleźć inne wykroje na gorset? Gdzie kupić komponenty potrzebne do wykonania gorsetu? zawarłam w jednym obszernym poście pt.:

Dajcie znać jak wyszły Wasze gorsety :)

You Might Also Like

2 komentarze » • • •

 1. Szukam gorsetu, który nie da mi efektu figury klepsydry. Niestety przez to, że mam rozłożysty szkielet moje barki po założeniu takiego gorsetu wyglądają jak u Rambo a biust nie jest dość uniesiony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że gorseciarka poradzi sobie z takimi wytycznymi. To musiałby być nieco mniej wyprofilowany gorset i trochę wydłużony - może nawet midbust. Trzeba uszyć gorset próbny na Twoje indywidualne wymiary, który przymierzysz i skorygować go tak jak Ci się podoba :)

   Post o zamawianiu gorsetu u gorseciarki tutaj: http://koseatra.blogspot.com/2014/10/zamawianie-u-gorseciarki-pytania-i.html

   W razie dodatkowych pytań proszę pisać :)

   Usuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe