Gorsetowe fakty i mity: Czy gorsety są niewygodne?

29.3.18Ostatnio napisała do mnie Czytelniczka bloga z pytaniem: ,,a tak z ciekawości - gorsety są wygodne? bo z tego co słyszałam od dziewczyn są niewygodne." To pytanie będzie właśnie tematem pierwszego postu z nowego cyklu na blogu pt. ,,Gorsetowe fakty i mity". Postaram się krótko odpowiadać na często zadawane pytania i obalić niektóre mity związane z gorsetami.


 Photo: Sparklewren | Model & Styling: Victoria Dagger | Corset & Hat: Morúa

Czy gorsety są niewygodne?

1. Po pierwsze należy zauważyć, iż nie wszystkie gorsety są odpowiednio wykonane i można natrafić na egzemplarze po prostu nienadające się do użytku i powodujące ból podczas noszenia. Przykład takiego gorsetu opisałam w poście:  GORSETOWE ZŁO - GORSET TUBA NARZĘDZIE TORTUR.

2. Następną kwestią jest właściwy dobór gorsetu. Jeżeli znaleźliśmy markę oferującą dobre gorsety wysokiej jakości, to dopiero połowowa sukcesu. Kluczową i ogromnie ważną rzeczą jest odpowiedni dobór gorsetu. Nawet wspaniale wykonany gorset nie sprawdzi się, gdy jest np. w za małym dla właścicielki rozmiarze lub za długi w stosunku do tułowia albo za bardzo wyprofilowany -  jak wiemy niektóre osoby mają elastyczne żebra, a inne osoby znacznie sztywniejsze.

3. Kolejną sprawą jest samo założenie gorsetu. Przypuśćmy, że mamy wspaniale dobrany gorset, ale źle go założymy np. do góry nogami lub zbyt mocno go zasznurujemy. Polecam zobaczyć 9 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW W NOSZENIU I DOBORZE GORSETU.

Jeżeli powyższe 3 punkty nie są spełnione, czyli mamy nieodpowiedni, źle dobrany gorset złożony w niepoprawny sposób, to na pewno stwierdzimy, że gorsety są niewygodne. Nawet, jeśli jedna z tych trzech kwestii będzie niespełniona, to noszenie gorsetu będzie bardzo niewygodne.


 Photo: Sparklewren | Model & Styling: Victoria Dagger | Corset & Hat: Morúa


Czy gorsety są wygodne?

Załóżmy, że mamy już odpowiedni, poprawnie dobrany gorset i wiemy jakich błędów przy zakładaniu nie należy popełnić. Teraz, aby czuć się komfortowo w gorsecie, trzeba przeprowadzić proces sezonowania z każdym nowym gorsetem. Proces ten ma przygotować gorset oraz nasze ciało do noszenia konkretnego egzemplarza. Polega on na stopniowym i delikatnym wiązaniu do docelowej redukcji. Po każdym założeniu gorset będzie stawał się wygodniejszy. Więcej o tym temacie przeczytacie tutaj: SEASONING - JAK ZAKŁADAĆ I DBAĆ O NOWY GORSET? 

Noszenie gorsetów można pod wieloma względami porównać z chodzeniem w butach na obcasie. Na pewno spotkałyście źle wyprofilowane modele butów, w których można przejść tylko kilka kroków oraz modele wykonane o wiele lepiej, w których stopa układa się zdecydowanie bardziej komfortowo. Jednak oprócz modelu butów czy gorsetu równie ważne są indywidualne predyspozycje organizmu. Odwołując się do porównania ze szpilkami - są osoby, które twierdzą, że nie umieją chodzić w butach na obcasie oraz osoby, które mogą śmigać w takich butach przez cały dzień codziennie. 

Większość z nas pewnie z własnego doświadczenia wie, że najlepiej założyć obcasy tylko na jakiś czas, bo po dłuższym okresie stopy zaczynają po prostu nieco boleć. W moim przypadku dokładnie tak jest również z gorsetami. Nie chcę nikogo oszukiwać.Z pytaniem czy gorsety są wygodne łączy się oczywiście komfort ruchowy. Odwołam się tu ponownie do przykładu ze szpilkami. Zarówno buty na wysokim obcasie jak i gorsety wymuszają pewną postawę ciała i zmieniają nieco sposób poruszania się. Inaczej będziemy się np. schylać. Da się to zrobić, ale w inny sposób. Swoboda ruchu jest mniejsza, ale niektórym osobom to nie przeszkadza. Zobaczcie tutaj jak można tańczyć w gorsecie. Znalazłam nawet filmik z układem baletowym ze skłonami do podłogi. Chociaż moim zdaniem nie jest to do końca rozsądne na co dzień. Podobnie jak nie chodzimy w szpilkach trenować biegania. 

Zdecydowanie większą swobodę ruchu niż overbusty gwarantują węższe gorsety, czyli waspie lub waist cincher, ponieważ modelują sylwetkę tylko w obrębie talii i nie usztywniają tak bardzo kręgosłupa.


Gorset: Ava Corsetry

Czy gorsety są niewygodne? Myślę, że na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Tak i nie. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru gorsetu, poprawnego założenia oraz co najważniejsze od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz okresu czasu, przez który go nosimy. Aby szybko wytłumaczyć tę kwestię w moim przypadku można wskazać na analogię z chodzeniem w butach na obcasie :)

A co Wy o tym myślicie?You Might Also Like

4 komentarze » • • •

 1. Ja uważam, że to zalezy od firmy :P Tak, jak z butami - sa takie, które po 10min już mamy ochote wyrzucić za okno, a sa takie, które dopiero po nocy zabawy zaczynają nas uwierać :) Ale też nie będę ściemniać - nie ma to jak całkowita swoboda ruchów, której nie dadzą nam żadne ubrania :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Waspie + bal absolwentów = <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Gorsety są wygodne... pod warunkiem, że są dobrze dopasowane, a najlepiej uszyte na miarę.
  Są jednak takie dni, że nawet w bardzo dobrze dopasowanym gorsecie jakoś nie można się odnaleźć. Jednak gdy trafi się na dobry dzień (czyli prawie zawsze), nosi się go z przyjemnością :-)
  Pozdrawiam, Amika.

  OdpowiedzUsuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe