Pages

Gorsety: Przewodnik dla początkujących - podział, rodzaje, modele i typy

Gorsety są częścią ubioru, która może poszczycić się niebywałą różnorodnością kształtów, typów i rodzajów. Obecnie w sklepach, w szerokim wachlarzu ofert można znaleźć rozmaite modele. Początkujący entuzjaści gorsetów mogą czuć się w tym zagubieni, dlatego, aby usystematyzować i przybliżyć Wam nazewnictwo, napisałam ten post. Starałam się przejrzyście przedstawić Wam, jak dzielimy i nazywamy specjalistycznie poszczególne gorsety.


Overbust  Maya Hansen Underbust Royal Black Cupped Overbust Madame Sher 
Midbust  Jeremy Tavan Bodice Alice Corsets Waist Cincher Ava Corsetry Waspie Electra Designs




Zaczniemy od podstawowych definicji, które pojawiły się już w moim poście
Słownik Gorsetowych Pojęć - Budowa gorsetu, nazewnictwo, terminologia, który polecam wszystkim szczegółowo zainteresowanym.

Gorset - część garderoby przeważnie damskiej, przeznaczona na górną część ciała. Modeluje sylwetkę dla potrzeb estetycznych lub medycznych. Podkreśla i wysmukla talię. 

Overbust - gorset, którego górna krawędź zachodzi na biust. Ładnie unosi i modeluje biust. Dobranie odpowiedniego gorsetu typu overbust jest trudniejsze niż underbust. 

Rodzaje gorsetów typu overbust można określać na podstawie górnej krawędzi np. Plunge (keyhole, U-shaped), Sweetheart, Mild Sweetheart, Pointed, Straight itd.


Plunge, Sweetheart, Mild Sweetheart, Pointed,  Royal Black Straight V-Couture



Cupped Overbust - Rodzaj gorsetu overbust, który posiada miseczki. Może być pomocny dla osób o obfitszym biuście, ponieważ odciąża kręgosłup. Bardzo dobrze unosi i modeluje biust.




Midbust - gorset sięgający do połowy biustu, najczęściej zakończony u góry prosto lub w łagodne serce. Zazwyczaj jest inspirowany gorsetami historycznymi z XIX wieku, które były noszone pod ubraniem, jako bielizna.




Bodice / Stays - gorset typu overbust o stożkowatym kształcie. Posiada ramiączka wiązane na kokardę. Górna krawędź jest najczęściej zakończona w lekki łuk, a dolna wypustkami. Zazwyczaj są inspirowane gorsetami historycznymi z XVI, XVII lub XVIII wieku.


Underbust - gorset, którego górna krawędź zaczyna się pod lub poniżej linii biustu.

Przykładowe nazwy kształtów górnej krawędzi


Przykładowe nazwy kształtów dolnej krawędzi 
(zarówno w gorsetach underbust jak i overbust)



Przykładowe nazwy kształtów tylnej krawędzi

Grafiki: Sidney Eileen


Waspie i Waist Cincher to rodzaje gorsetów typu underbust, które są węższe niż standardowe underbusty i modelują głównie talię, a w mniejszym stopniu żebra i biodra. Są zatem wygodniejsze i dają większą swobodę ruchu. Gorsety typu Waspie i Waist Cincher łatwiej dobrać niż standardowy underbust. Są uniwersalne i pasują na wiele typów sylwetek, jednakże odradzałabym je osobom puszystym o większej tkance tłuszczowej, ponieważ mogą powodować powstawanie fałdek. Między sobą Waspie i Waist Cincher różnią się szerokością - waspie jest węższy (np. ok. 4''), a cincher nieco szerszy (np. ok. 8'').



High/Short Hips Bizarre Design Standard Length  Versatile Corsets Longline  Morgana Femme Couture



Longline - rodzaj gorsetu underbust lub overbust, którego dolna krawędź zachodzi nisko na biodra. Dobrze spłaszcza brzuch i modeluje biodra, jednakże nie jest polecany dla osób niskich, o krótkim tułowiu, ponieważ może okazać się za długi i uwierać przy siadaniu.



Corset Vest  Daze of Laur Active Lifestyle Corset  Electra Designs Corset Dress Puimond
Corset Skirt  Bizarre Design Girdle Corset  Fairy Goth Mother  Corset-Body Angela Stringer  



Active Lifestyle Corset - określenie pochodzące ze strony Electra Designs do nazwania modelu gorsetu, którego górna krawędź nie dochodzi pod biust, a dolna zachodzi na biodra. Taki typ gorsetu spłaszcza brzuch, zapewnia większą swobodę ruchu oraz modelowanie bioder. Nie jest polecany osobom z większą tkaną tłuszczową w okolicy żeber, ponieważ może powodować powstawanie fałdek. Nazwa nie jest spopularyzowana, więc można określić go po prostu mianem underbust.



Wszelkie prawa do tekstów są moją własnością - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części oznacza naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawa o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170. Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.

12 komentarzy:

  1. świetny post, niesamowicie ciekawe informacje. Osobiście mi najbardziej podoba się stays/bodice (XVIIIw.), także Cupped Overbust, a kamizelka gorsetowa jest fantastyczna
    Ludwik August

    OdpowiedzUsuń
  2. Niesamowity post :) Znałam tylko podstawy dotyczące gorsetów, a tu takie kompendium wiedzy. Dzięki za dodatkową lekcję :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniały post, w końcu ktoś zebrał całą to wiedzę w jednym miejscu. Dziękuje, nareszcie te nazwy nie będą stanowiły dla mnie zagadki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tego mi właśnie trzeba było. Muszę graficznie wykonać gorset i nie bardzo wiedziałam, jak za to się wziąć. Jak poczytałam Twój wpis, to mi się rozjaśniło w głowie. Dziękuje i serdecznie pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że post się przydał :) Dziękuję za komentarz i również pozdrawiam!

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://avacorsetry.co.uk/collections/ava-adore/products/1da

      Usuń
  6. Witam. Mam problem z wyborem gorsetu. Mam tzw "oponke", chce sie jej pozbyc, cwicze,ale wiem ze gorset bedzie tez pomocny. Prosze o porade jako moge wybrac, pracuje ze stomarologiem, wiec i soedze i czasem biegam po gabinecie jak jest urwanie glowy, wiec taki poniekad dyskretny aby spod fartucha nie byla tak bardzo widoczny ale zeby byl skuteczny. Z gory dziekuje za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gorset niestety nie za bardzo pomoże w permanentnym pozbyciu się tzw. "oponki", ale błyskawicznie ją ukryje, gdy będzie założony. Domyślam się, że chciałaby Pani zakładać gorset na co dzień. W takim przypadku najlepiej uszyć gorset pod swoje indywidualne wymiary na zmówienie u gorseciarki (post o tym tutaj: http://koseatra.blogspot.com/2014/10/u-kogo-zamowic-gorset-szyty-na-wymiar.html).

      Taki gorset będzie wygodniejszy i posłuży dłużej niż kupiony w sklepie. Gorseciarka doradzi też Pani odnośnie kroju po podaniu wymiarów i oczekiwań. Ogólnie gorsety pod ubranie powinny być jak najbardziej gładkie oraz nie posiadać zapięcia z przodu, które może się odznaczać. Polecam jednak zdecydować się na zapięcie, ponieważ zakładanie będzie o wiele szybsze i wygodniejsze, a prawdopodobnie pod fartuchem zapięcie nie będzie bardzo widoczne. W razie dodatkowych pytań proszę pisać :)

      Usuń
  7. A jest jakaś różnica między gorsetem pod ubranie, a na ubranie? Czy to ma jedynie znaczenie estetyczne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej :) Gorsety bez oznaczenia ,,pod ubranie" można założyć pod ubranie według uznania, ale mogą się bardziej odznaczać. Gorsety dedykowane pod ubranie zazwyczaj nie posiadają zapięcia typu busk, ponieważ odstaje pod ubraniem. Wszystkie cechy, które wyróżniają gorsety pod ubranie i sprawiają że łatwiej ukryć taki gorset wypisałam w poście tutaj:

      https://koseatra.blogspot.com/2019/09/gorset-pod-ubranie-najwazniejsze-porady.html

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.