Włosy Cesarza Franciszka Józefa I sprzedane

28.4.13

Pukiel włosów Franciszka Józefa I sprzedano w czwartek na aukcji w Wiedniu za 13 720 euro.


Prestiżowy dom aukcyjny Dorotheum wystawił też inne pamiątki po rodzinie cesarskiej, jednak to włosy cesarza, schowane w szkatułce zdobionej aksamitem, cieszyły się największym zainteresowaniem uczestników licytacji.
Zwycięzcą aukcji został austriacki restaurator Mario Plachutta, znany kolekcjoner memorabiliów po dynastii Habsburgów.

właścicielem włosów był cesarski kamerdyner, Eugen Ketterl, który pukiel otrzymał jako dodatek do pensji. Na sprzedaż zdecydował się jego potomek, a cena wywoławcza wyniosła 450 euro.

Pod młotek trafiły też inne cesarskie pamiątki, jak cygarnica i chustka do nosa, czy należący do syna Franciszka Józefa - arcyksięcia Rudolfa - szkicownik. Wystawiono ponadto damskie kalesony należące do żony cesarza, Sisi. Prawdopodobnie cesarzowa nigdy ich nie nosiła, gdyż pochodzą z okresu poprzedzającego dokonany na nią w 1898 roku zamach.

Źródło: www.tvn24.plMoja pierwsza myśl po przeczytaniu tej informacji to że takie rzeczy są bezcenne i nie powinno się ich sprzedawać tylko oddać do muzeum. Aczkolwiek z drugiej strony miło byłoby mieć w posiadaniu coś takiego.

Szukałam rzeczy wystawionych na aukcje, które należały do Cesarzowej Elżbiety.


Wachlarz Cesarzowej został wyceniony na € 12.000 - 15.000


Broszka z koniem wyceniona na € 6.000 - 9.000. Sisi kochała jeździectwo, a portretami ulubionych koni otaczała się chętniej niż porterami rodziny - świetnie to widać np. w jej komnatach w Hofburgu. 

Rzeczy zostały sprzedane w 2011 r. Więcej informacji na stronie Dorotheum.
haarlocke


Przy obecnym kursie 13 720 euro = ok. 57 059 zł 

You Might Also Like

1 komentarze » • • •

  1. Z jednej strony powinny być w muzeum, żeby wszyscy mogli zobaczyć ale z drugiej jakbym miała okazję to sama bym chciała mieć jakąś kolekcję takich rzeczy w domu. I takie aukcje uświadamiają nam jak z pozoru nic nie warte rzeczy dla kogoś mogą być bezcenne. Ja osobiście chciałabym mieć coś związane z księżną Daisy z naszego pięknego Książa :)
    Kaśka K.

    OdpowiedzUsuń

Like me on Facebook

Followers

Subscribe